REKLAMA

RN Orlenu odwołała ze stanowiska prezesa Wojciecha Jasińskiego, zastąpi go Daniel Obajtek

2018-02-05 19:04, akt.2018-02-05 19:31
publikacja
2018-02-05 19:04
aktualizacja
2018-02-05 19:31
RN Orlenu odwołała ze stanowiska prezesa Wojciecha Jasińskiego, zastąpi go Daniel Obajtek
RN Orlenu odwołała ze stanowiska prezesa Wojciecha Jasińskiego, zastąpi go Daniel Obajtek
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Rada nadzorcza PKN Orlen odwołała ze stanowiska prezesa Wojciecha Jasińskiego, wiceprezesa Mirosława Kochalskiego oraz Marię Sosnowską, która pełniła funkcję członka zarządu ds. inwestycji i zakupów. Na stanowisko prezesa powołany został Daniel Obajtek, który w poniedziałek złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa Energi.

fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska / / FORUM

Jasiński był prezesem Orlenu od grudnia 2015 roku. Zastąpił na tym stanowisku Jacka Krawca.

Mirosław Kochalski z kolei został powołany do zarządu płockiej spółki w lutym 2016 roku.

Maria Sosnowska do zarządu Orlenu trafiła w czerwcu 2017 roku.

Orlen podał też, że minister energii powołał do składu rady nadzorczej grupy Józefa Węgreckiego. Jak podano, Józef Węgrecki złożył oświadczenie, że poza Orlenem pełni funkcję wiceprezesa spółki Energa Wytwarzanie, która jest konkurencyjna do działalności koncernu. Rada nadzorcza Orlenu postanowiła delegować go do czasowego wykonywania czynności członka zarządu ds. inwestycji i zakupów do czasu powołania osoby na to stanowisko, przy czym na okres nie dłuższy niż trzy miesiące.

Powołany na prezesa koncernu, na wniosek ministra energii, Daniel Obajtek był prezesem Energi od lutego 2017 roku.

Jak informował "Puls Biznesu" minister energii Krzysztof Tchórzewski nie był zbyt przekonany do osoby Wojciecha Jasińskiego. Piątkowe zmiany w radzie nadzorczej miały mu dać całkowitą władzę nad Orlenem, co znalazło potwierdzenie w dzisiejszym odwołaniu Jasińskiego z funkcji prezesa.

Konfliktowi między Tchórzewskim i Jasińskim towarzyszy tradycyjna walka frakcji wewnątrz koalicji rządzącej. Politycy rywalizują o wpływ na obsadę intratnych stanowisk w Orlenie, który w 2017 r. osiągnął rekordowe 6,65 mld zł zysku netto. Więcej na ten temat w artykule "Iskrzenie w Orlenie".

Komunikat Energi

W związku z powołaniem od dnia 6 lutego 2018 r. Pana Daniela Obajtka na stanowisko Prezesa Zarządu PKN Orlen SA, Pan Daniel Obajtek złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa zarządu Energa SA w dniu 5 lutego 2018 r.

Daniel Obajtek to polityk i samorządowiec. Urodził się 2 stycznia 1976 roku w Myślenicach. Z wykształcenia magister inżynier ochrony środowiska. W 1995 został kierownikiem i dyrektorem zakładu przetwórstwa tworzyw sztucznych. W 2002 został radnym gminy Pcim, a już 4 lata później był wójtem tej samej gminy. W 2015 został powołany na funkcję pełniącego obowiązki prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od 2016 był prezesem Agencji.

Od lutego 2017 roku sprawował funkcję prezesa Energi SA, kierując spółką w zakresie finansów, zarządzania ładem korporacyjnym, audytu i kontroli, zarządzania ryzykiem, bezpieczeństwa, polityki personalnej, polityki prawnej, polityki wizerunkowej i dialogu społecznego.

Rok 2017, pod kierownictwem Daniela Obajtka, Energa SA zakończyła z kapitalizacją na poziomie 5,3 miliarda złotych, notując najwyższy wśród krajowych spółek energetycznych – sięgający 38 procent – wzrost kursu akcji notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Daniel Obajtek sprawował również funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Lotos – Biopaliwa Sp. z o.o. Był współautorem m.in. publikacji „Repolonizacja Polski”.

Od 2006 roku, pracując w samorządzie, zrealizował szereg inicjatyw rozwojowych i z powodzeniem przeprowadził wiele inicjatyw infrastrukturalnych.

sar/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (14)

dodaj komentarz
skaurus
Cieżko powiedzieć o co tak naprawdę chodzi ale nawet bez spojrzenia w kontrakty wiadomo, że każda z odwołanych osób dostanie tłustą odprawę. Takie partyjne roszady zawsze były skutecznym finansowym cyckiem dla "swoich" i proszę brać przykład z byłego (już) prezesa Energii, ten człowiek wie z kim pić wódkę.
tomitomi
zapewnie ,zostanie ulubieńcem ,Bankiera.pl
swój ciągnie do swego !
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
emeryt_giełdowy
"Rok 2017, pod kierownictwem Daniela Obajtka, Energa SA zakończyła z kapitalizacją na poziomie 5,3 miliarda złotych, notując najwyższy wśród krajowych spółek energetycznych – sięgający 38 procent – wzrost kursu akcji notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych."

Te 38% przyrostu
"Rok 2017, pod kierownictwem Daniela Obajtka, Energa SA zakończyła z kapitalizacją na poziomie 5,3 miliarda złotych, notując najwyższy wśród krajowych spółek energetycznych – sięgający 38 procent – wzrost kursu akcji notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych."

Te 38% przyrostu kursu i kapitalizacji to faktycznie sukces po inżynierii finansowej wykonanej po wyborach. A swoją drogą ta maszyna biurokratyczna ma niesamowitą siłę. Jak ruszy to wymiecie każdego - nawet najgorszego po Gruszeckim - Ministrze Przekształceń Własnościowych byłego Ministra Skarbu Państwa Jasińskiego. Jeden i drugi nic nie robili tylko zamykali się w swoich gabinetach i brali pieniądze z nic nie robienie. O przepraszam Pana Ministra. Trzeba być orłem intelektu, aby mając 60% akcji Unipetrolu kupować dodatkowe 40% i płacić grube miliardy zł. za nie.
janusz26904029
Wzrost, warto zauważyć, z poziomu wyjątkowo zaniżonego przez ministra Tchórzewskiego, obcięcie dywidendy i dokładanie do górnictwa.
zielonyfraktal
Wokół Unipetrolu zaczeli ryć Chińczycy, pewnie dlatego skupili resztę
jarekzbyszek
Folwark zwierzęcy. Energa to najbardziej wredny monopol państwowy. Najwyższe ceny, umowy rodem z szybkich pożyczek. Ale kogo to interesuje. Państwo to łup dla zwycięzców. Biorą co chcą, ale to PO kradła.
rekin1986
Wszystkie zwierzęta są równe ale niektóre są równiejsze od innych

Ja bym to bardzie podpiął pod rok 1984 gdzie 2 procent to wszechwładni królowie 13 procent szlachta a 85 procent warcholstwo które trzeba w razie niesubordynacji resetować w pokoju nr 101 w ministerstwie prawdy
zielonyfraktal odpowiada rekin1986
sama natura. Rozklad 20/80 zgodnie z zaleceniami Pana Pareto ;>

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki