REKLAMA

Prezydent: Zaproponowałem szefowej MF, żeby koszty uzyskania przychodu dla nauczycieli wynosiły 50 proc.

2019-04-01 18:34
publikacja
2019-04-01 18:34

Zaproponowałem w poniedziałek minister finansów Teresie Czerwińskiej, żeby koszty uzyskania przychodu dla nauczycieli były takie, jak w przypadku nauczycieli akademickich i twórców, czyli żeby wynosiły 50 proc. - powiedział na spotkaniu z mieszkańcami Gorzowa Wielkopolskiego prezydent Andrzej Duda.

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

"Dzisiaj rozmawiałem z panią minister finansów, odbyliśmy prawie 2 godzinną rozmowę. Rozmawialiśmy o sytuacji nauczycieli, o sytuacji w kraju. Powiedziała mi, że na ten moment może śmiało powiedzieć, że to, co już zostało obiecane, będzie zrealizowane i są na to środki, ale jest problem z tym, co dalej i jak dalej pomóc" - mówił prezydent.

"Złożyłem pani minister taką propozycję w sprawach nauczycieli: poprosiłem, żeby rozważyła, także razem z panem premierem, możliwość objęcia nauczycieli takimi samymi zasadami, jeżeli chodzi o kwestię kosztów uzyskania przychodu, jak traktowani są obecnie nauczyciele akademiccy, czyli pracownicy naukowo-dydaktyczni wyższych uczelni, jak twórcy - 50 proc. kosztów uzyskania przychodu. Takie rozwiązanie zaproponowałem, żeby zostało przyjęte - koszty uzyskania przychodu, żeby były dla nauczycieli liczone jak dla twórców" - powiedział prezydent. (PAP)

Duda stwierdził, że "solidny nauczyciel to twórca". "Mam nadzieję, że ta propozycja zostanie przez rząd rozważona i że w tym pakiecie, który jest proponowany nauczycielom także i ona się zmieści, mam nadzieję, że zostanie to przyjęte przez środowisko nauczycielskie" - powiedział.

Prezydent pozdrowił mieszkańców w imieniu szefowej MRPiPS Elżbiety Rafalskiej, która - jak mówił - nie mogła pojawić się na spotkaniu, ponieważ brała udział w negocjacjach ze związkami zawodowymi ws. protestu nauczycieli. Duda wyraził nadzieję, że negocjacje zakończą się porozumieniem.

"Nie będę ukrywał, że solidaryzuję się z nauczycielami, zwłaszcza solidaryzuje się z tymi nauczycielami, którzy oczekują jednak, że ich sytuacja finansowa zostanie poprawiona, a mieszkają i uczą w wielkich miastach, gdzie życie jest droższe, gdzie mieszkanie jest droższe" - mówił prezydent.

Stwierdził, że obecne zarobki nauczycieli nie są wysokie. "Prawda jest taka, że nauczyciel mianowany zarabia w tej chwili trochę powyżej 2,5 tys. zł, a nauczyciele dyplomowani zarabiają trochę powyżej 3 tys. zł. Czy to są bardzo wysokie pensje? Ktoś powie pewnie, że nie są małe, ale na pewno nie są też bardzo wysokie" - dodał.

Czy popierasz strajk nauczycieli? Jeśli nie widzisz ankiety poniżej, zagłosuj tutaj »

W poniedziałek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyło się kolejne nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego ws. sytuacji w oświacie.

W niedzielę prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz przekazał, że w strajku zamierza uczestniczyć 79,5 proc. szkół i przedszkoli w Polsce. Zgodnie z zapowiedziami związku bezterminowy strajk ma się rozpocząć 8 kwietnia. Natomiast Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że według danych przekazanych przez kuratorów oświaty odsetek szkół, w których przeprowadzono referenda strajkowe wynosi 58,7 proc. Dodano, że według danych Państwowej Inspekcji Pracy spory zbiorowe ogłosiło 42,76 proc. szkół.

Jeżeli nie dojdzie do porozumienia z rządem, to 8 kwietnia rozpocznie się bezterminowy strajk. Termin zapowiedzianego protestu zbiega się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasisty, a 6 maja powinny rozpocząć się matury

Jesteś nauczycielem, uczniem, rodzicem? Masz coś do powiedzenia w temacie strajku nauczycieli? Prześlij swój komentarz do Redakcji Bankier.pl.

W poniedziałek wicepremier Beata Szydło w imieniu rządu rząd przedstawiła związkom zawodowym pięć propozycji. Są to: podwyżka od września tego roku (początkowo była ona planowana na 2020 r.), dodatkowe środki dla młodych nauczycieli rozpoczynających pracę, przyspieszenie możliwości awansu zawodowego nauczycieli, określenie minimalnej, kilkusetzłotowej stawki dodatku za wychowawstwo i zmiany w systemie oceniania nauczycieli.

Po spotkaniu wicepremier mówiła, że cztery z pięciu punktów, które rząd zaproponował, zostały zaakceptowane przez strony. Wskazała, że chodzi m.in. skrócenie stażu nauczycieli stażystów, zmiany w systemie oceniania nauczycieli i ograniczenie biurokracji.

Przedstawiciele ZNP, Forum Związków Zawodowych i "Solidarności" na wspólnym briefingu prasowym jednoznacznie odrzucili propozycje rządu.

Podczas poprzedniego posiedzenia Prezydium Rady Dialogu Społecznego wicepremier Szydło zwróciła się do strony związkowej, by doprecyzowała oczekiwania i by centrale związkowe w miarę możliwości uzgodniły swoje stanowiska. W odpowiedzi ZNP i FZZ w piśmie do Szydło podtrzymały żądania zgłoszone w ramach sporów zbiorowych.

ZNP i FZZ domagają się wzrostu wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych oraz pracowników administracji i obsługi o 1000 złotych z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r.

Z kolei oświatowa "Solidarność" domaga się wzrostu płac wszystkich pracowników pedagogicznych objętych przepisami ustawy Karta nauczyciela w wysokości 15 proc. od 1 stycznia br. Wcześniej "S" domagała się wzrostu wynagrodzeń: od 2019 r. o 15 proc., a od 2020 r. o kolejne 15 proc. "S" podtrzymuje również postulat zmiany systemu wynagradzania nauczycieli w oparciu o przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, a także oceny pracy nauczyciela oraz awansu zawodowego nauczycieli na zasadach obowiązujących przed 1 września 2018 r. (PAP)

autor: Mateusz Roszak, Marcin Rynkiewicz

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Nauczyciele po dwóch latach nuauki inwestowania na forexie może Wam się udać zarabić 1000 zł miesiecznie. No ale tu trzeba dużo się uczyć u kumać co się dzieje gospodarce i jaki wzór z analizy technicznej zastosować by ocenić instrument finasowy.
pull_up_terrain_ahead
Techniczną lecisz?
ajwaj
Bierzcie przyjaciele nauczyciele i inni kase od kompradorów ciemnych mocy (deep state-devil state) w stanie agonii, póki nie wywioza z 447 ostatnich mld. $ i nie zastawia ostatnich np. drzew w Polsce.
30 lat Magdalenki-Okr. Stola dowodzi, ze oprócz koryta i wladzy, dla tych anty-Polaków nic sie nie liczy
Dziewczyny ze sluzby
Bierzcie przyjaciele nauczyciele i inni kase od kompradorów ciemnych mocy (deep state-devil state) w stanie agonii, póki nie wywioza z 447 ostatnich mld. $ i nie zastawia ostatnich np. drzew w Polsce.
30 lat Magdalenki-Okr. Stola dowodzi, ze oprócz koryta i wladzy, dla tych anty-Polaków nic sie nie liczy
Dziewczyny ze sluzby zdrowia na przyklad robia za friko, a PISy kupuja gaz i energie najdrozej na swiecie za paciorki > inaczej 69 srebrników.
prs
Ciekawi mnie rowniez co Prezydent ma do powiedzenia w sprawie wyciszanego protestu Polonii w Stanach przeciwko ustawie
447.
Moglby sie wypowiedziec.
and00
Tylko nie to, kolejne przywileje
Podstawa im się nie zmieni, to będą mieli pretensje że nic nie dostali a za kilka lat będą uważali że tak było zawsze i im się należy jak 13,5 godzinny tydzień pracy, kwartał wakacji albo rok urlopu

Abstrahując że teraz w połowie zawodów trzeba coś tworzyć, być kreatywnym
No
Tylko nie to, kolejne przywileje
Podstawa im się nie zmieni, to będą mieli pretensje że nic nie dostali a za kilka lat będą uważali że tak było zawsze i im się należy jak 13,5 godzinny tydzień pracy, kwartał wakacji albo rok urlopu

Abstrahując że teraz w połowie zawodów trzeba coś tworzyć, być kreatywnym
No i jeszcze niby dlaczego taki twórca ma mieć ryczałtem 50% większe koszty niż normalny człowiek?
Bo elyta?
hfjdj
Jezeliktos mowi "elyta" to musi mniej zarabiac bo to ktos co jakos tak jakby jest nizej.

Powiązane: Zarobki nauczycieli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki