REKLAMA

Premier: Wierzę w to, że złotówka się umocni, a ceny gazu spadną

2023-09-20 21:03, akt.2023-09-21 07:42
publikacja
2023-09-20 21:03
aktualizacja
2023-09-21 07:42

Wierzę w to, że złotówka się umocni. Do końca roku będziemy w taki sposób starali się kształtować nasze policy mix, żeby złotówka była mocna. Chcę, by złotówka była mocna - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Polsat News,

Premier: Wierzę w to, że złotówka się umocni, a ceny gazu spadną
Premier: Wierzę w to, że złotówka się umocni, a ceny gazu spadną
fot. @MorawieckiM / / Twitter

Premier zapytany został m.in. o ceny gazu i tarczę gazową.

"Właśnie niedawno Orlen, który dzisiaj zintegrował również PGNiG, czyli nasza spółkę gazową, po raz nasty-, już nie wiem, który - dwunasty, czy trzynasty - obniżył ceny gazu. Będziemy obserwować, do jakiego poziomu spadają ceny gazu i jeżeli one gwałtownie by wzrastały, to wtedy będziemy oczywiście stosowali tarczę, bo rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zostawia ludzi samych w potrzebie" - powiedział Morawiecki. "Jak był kryzys covidowy, wyszliśmy ludziom naprzeciw, jak był kryzys inflacyjny, zrobiliśmy tarczę antyinflacyjną, jak był kryzys energetyczny - tarczę energetyczną" - wskazał.

"Proszę zobaczyć, Orlen dzisiaj - dzięki temu, że ma siłę finansową, poprzez integracje, która została bardzo sprawnie przeprowadzona - może oferować bardzo niskie ceny gazu. Ja się z tego bardzo cieszę" - zaznaczył szef rządu.

Reklama

Ceny paliw po wyborach w górę?

Odniósł się do stwierdzenia, że eksperci sądzą, iż po wyborach parlamentarnych ceny paliw wystrzelą w górę.

"Nie sądzę. Wszystko zależy od tego, czy rzeczywiście dolar będzie coraz mocniejszy. Na razie zatrzymał się ten trend. Ja wierze w to, że złotówka się umocni. Do końca roku będziemy w taki sposób starali się kształtować nasze policy mix, naszą politykę regulacyjną, monetarną - monetarna należy do kompetencji banku centralnego - ale również fiskalną, finansową, żeby złotówka była mocna. Ja chcę, by złotówka była mocna, a to z kolei będzie wpływało na obniżenie cen benzyny" - podkreślił.

„Przedwyborcza” promocja na Orlenie. Ceny paliw w Polsce rozjechały się ze światowymi

Od kilkunastu dni w cenniku hurtowym Orlenu obserwujemy cudowne zjawisko. Ceny benzyny i oleju napędowego szybko spadają, podczas gdy w Europie rosną. Wytłumaczenie tego fenomenu może być tylko jedno.

Przemysł "na minusie". Premier: Przechodzimy trudne miejsce

Premier pytany był także o dane Głównego Urzędu Statystycznego, z których wynika, że produkcja przemysłowa w sierpniu była niższa o 2 proc. licząc rok do roku.

"Przechodzimy teraz trudne miesiące akurat, ale jak popatrzymy na to, jak które państwo sobie poradziło w najbardziej reprezentatywnym okresie, biorąc pod uwagę np. start, czyli ostatni kwartał przed covidem - IV kwartał 2019 r. i I kwartał tego roku na przykład - to jesteśmy w czołówce europejskiej" - odpowiedział.

"Czytam te wszystkie analizy, które do mnie dochodzą. Teraz jest kilka miesięcy chudych, ale już one się kończą. Wrzesień, październik, listopad powinny być lepsze, a przyszły rok - mamy jeden z największych wzrostów gospodarczych. Chyba jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych wśród dużych państw Unii Europejskiej. 2,7 proc. prognozuje Komisja Europejska" - powiedział.

Ile "kosztuje" kampania PiS? FOR: Obietnice wyborcze 115 mld zł

Morawiecki zapytany został też o obliczenia FOR, że zapowiedzi kampanijne PiS kosztować będą 115 mld zł.

"A co tam zostało podliczone?" - zapytał szef rządu. "Przypominam sobie to, co przedstawiliśmy bardzo dokładnie podczas naszych dwóch poprzednich konwencji. To było 800+, to były oczywiście nasze różne programy, takie jak +Lokalna półka+, to były leki 65+, to były darmowe autostrady..." - wyliczał. "Z grubsza, z pamięci, to się kompletnie właśnie nie zgadza. Z grubsza, w pamięci licząc, to jest ok. 28 mld zł" - podał.

Odnosząc się do stwierdzenia, że jak się doliczy czternastą emeryturę, to będzie więcej, wskazał, że "czternasta emerytura nie była częścią naszych obietnic". "Czternasta emerytura była programem dla emerytów, który wprowadziliśmy. Wprowadziliśmy na stałe (...) Jest częścią naszej polityki społecznej" - wyjaśnił. 

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (43)

dodaj komentarz
pozhoga
Następny, który nie odróżnia złotówki od złotego - może zacznie pisać do mainstreamu?
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Wiara, Nadzieja, Miłość :)

Do Wolaków czucie i wiara silniej przemawia niż mędrca szkiełko i oko.
Niech może msze u Rydzola zamówi za jedyne 700 tys zł w intencji umocnienia się złotówki. W sumie nie jest to taki zły pomysł, patrzac na działania rzadu, własciwie jedyny możliwy - TYLKO CUD MÓGŁBY TU CHYBA POMÓC!
carlito1
Ceny gazu na giełdach już od lutego tego roku leżą na deskach...
qart
Koszt obietnic PO: od przywrócenia pełnych emerytur dla byłych SB-eków, przez koszt przyjęcia uchodźców, kredytu na zero, zmian w PIT, po ukryte koszty likwidacji branż przerobu drewna(tartaków, papierniczej, meblarskiej i transportu ich obsługującego), energochłonnej( stalowej, ciężkiej chemii) to może być nawet 400 mld. i ZERO Koszt obietnic PO: od przywrócenia pełnych emerytur dla byłych SB-eków, przez koszt przyjęcia uchodźców, kredytu na zero, zmian w PIT, po ukryte koszty likwidacji branż przerobu drewna(tartaków, papierniczej, meblarskiej i transportu ich obsługującego), energochłonnej( stalowej, ciężkiej chemii) to może być nawet 400 mld. i ZERO o NOWYCH podatkach z których te programy mają być finansowane.
rozsadkunamtrzeba
No przecież, że nie 115 mld, ale prawie 200 mld
Należy jeszcze doliczyć koszt obsługi długu zaciągnięto przez PIS
W samym 2024 r. zapłacimy 68,5 mld odsetek (zgodnie z projektem budżetu Morawieckiego)
maxykaz
Tak działa EKONOMIA ALTERNATYWNA. On wierzy i cuda sie czynią. Oczywiście nie dodał że ceny spadną dla tych z kryterium dochodowego a wzrosną dla tych co sie nie łapią w to kryterium bo ten co ma wiecej musi finansować tych co mają mniej. Taki patologiczny socjalizm - biedniejsza wiekszość łupi cieżko pracujących Polaków.
kacz-dzong-un
Skoro jest taka wiara, to teraz potrzebna do niej jest jedynie modlitwa.
lubsuburbs
Jaki będzi następny krok PiS? Akcja zdejmowania ukraińskich flag z polskich urzędów? Żeby nie drażniły pisowskich wyborców w drodze na głosowanie? Odrywanie od koryta to straszny ból, więc w walce o wynik wyborczy możemy się wszelkich cudów spodziewać.
ebm242
Mam nadzieję, że do końca roku wasz rząd będzie już tylko przykrym wspomnieniem.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki