REKLAMA
BADANIE

Polska jednym z największych partnerów handlowych Niemiec

Maciej Kalwasiński2023-02-02 09:20analityk Bankier.pl
publikacja
2023-02-02 09:20

Handel między firmami działającymi w Polsce i Niemczech wciąż kwitnie. W 2022 roku Polska ponownie znalazła się wśród 5 największych partnerów handlowych Niemiec.

Polska jednym z największych partnerów handlowych Niemiec
Polska jednym z największych partnerów handlowych Niemiec
fot. Andrzej Bogacz / / Forum

W minionym roku eksport z Niemiec wzrósł o 14,3%, do 1,56 bln euro, natomiast import zwiększył się o 24,3%, do 1,49 bln euro - podał tamtejszy urząd statystyczny. Są to dane oczyszczone z wpływu czynników kalendarzowych i sezonowych. Nadwyżka handlowa skurczyła się piąty rok z rzędu i wyniosła 76 mld euro, czyli ok. 2% PKB.

Największym partnerem handlowym Niemiec pozostały Chiny. Na drugie miejsce wskoczyli Amerykanie, którzy wyprzedzili wiceliderów z 2021 r., czyli Holendrów. Tuż za podium pozostała Francja, a za nią uplasowała się Polska.

Bankier.pl na podstawie danych Destatis

Państwo Środka pozostało największym źródłem importu do Niemiec - zakupy z tego kierunku wzrosły o ponad 33%, do 191 mld euro. Stany Zjednoczone zachowały pozycję kluczowego rynku zbytu dla produktów płynących zza naszej zachodniej granicy - eksport do USA zwiększył się o niemal 28%, do 156 mld euro.

Sprzedaż za Ocean rosła najszybciej spośród 30 głównych partnerów handlowych Niemiec, a zakupy zza Muru najbardziej z czołowej dwudziestki, z jednym wyjątkiem.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W danych o handlu zagranicznym Niemiec zwraca uwagę wymiana z Rosją. Eksport do kraju Putina spadł o 45%, do 14,6 mld euro, a import wzrósł o 6,5%, do 35,3 mld euro.

Ponad trzykrotnie wzrósł import z Norwegii, która w minionym roku zastąpiła Rosję jako główny dostawca gazu do Niemiec.

Polska wśród największych partnerów handlowych Niemiec

Polska pozostała piątym największym partnerem handlowym Niemiec. Eksport nad Wisłę wzrósł o blisko 15% i przekroczył 90 mld euro, natomiast import z Polski zwiększył się o 12%, do 77 mld euro.

Z niemieckich danych wynika, że w 2022 r. Niemcy odnotowały 13 mld euro nadwyżki w handlu z Polską. Tymczasem GUS informuje, że od stycznia do listopada to Polska miała ponad 20 mld euro nadwyżki w handlu z Niemcami. Jak to możliwe?

Odpowiedź kryje się w charakterystyce współczesnego systemu gospodarczego oraz specyfice statystyk o wymianie handlowej.

Sam bilans dwustronny jest drugorzędny wobec salda wymiany z całym światem. Podmioty z obu stron Odry i Nysy Łużyckiej tworzą ogniwa łańcuchów dostaw, w ramach których towary krążą pomiędzy krajami, nie zważając na granice, zanim trafią do ostatecznego odbiorcy, nierzadko na drugim końcu świata. Firmy importują komponenty, by wytworzyć z nich produkt, który jest następnie sprzedawany za granicę, gdzie stanowi element bardziej złożonego produktu etc. 

Proces produkcji jest wieloetapowy i rozproszony. Skwantyfikowanie wkładów poszczególnych ogniw łańcucha nie jest łatwe, dlatego takie szacunki są publikowane o wiele rzadziej. Z ostatnich dostępnych wyliczeń wynika, że w 2018 r. pod względem wymiany wartości dodanej (części produktu wytworzonego w danym kraju) Polska miała 5 mld dol. nadwyżki z Niemcami. Polski przemysł jest w dużej mierze podwykonawcą przemysłu niemieckiego, którego końcowe produkty są konsumowane m.in. w USA. 

W statystykach dwustronnych jest pewien haczyk, a raczej potężny hak. Krajowe urzędy statystyczne raportują eksport według kraju, do którego bezpośrednio trafia produkt, a nie miejsca, gdzie nabywa go konsument. Najwyraźniej widać to w danych dot. Holandii - tak niewielki rynek jest trzecim odbiorcą towarów z Niemiec z niemal takim samym wynikiem jak czterokrotnie ludniejsza Francja, także sąsiad RFN. Po prostu Niderlandy i ich porty są potężnym centrum logistycznym, skąd rozprowadzane są towary na cały glob.

Natomiast import jest klasyfikowany według kraju pochodzenia (w uproszczeniu miejsca, gdzie rzekomo powstała główna część produktu) a nie kraju, z którego bezpośrednio przybył towar. Wyliczanie na tej podstawie bilansu handlowego jest więc trochę jak zestawianie gruszek z jabłkami. GUS podaje również wielkość importu według kraju wysyłki - zestawiając go z eksportem, Polska nadwyżka z Niemcami kurczy się z ponad 20 mld euro do niespełna 3 mld euro. Ponadto wartość eksportu uwzględnia inny rozkład kosztów między kupującym a sprzedającym (free on board) niż import (cost, insurance, freight)

Polska jest istotnym partnerem handlowym Niemiec, ale Niemcy są jeszcze ważniejszym partnerem handlowym dla Polski. Według danych GUS-u sprzedaż za zachodnią granicę stanowi blisko 28 proc. eksportu, a zakupy zza Odry i Nysy Łużyckiej - ponad 20 proc. importu.

Powyższe dane dotyczą wyłącznie wymiany towarowej, podczas gdy współpraca gospodarcza jest dużo bardziej rozległa - sięga nie tylko handlu usługami, ale i inwestycji czy przepływów ludności lub informacji. Ponadto relacje utrzymują nie tyle kraje, co ludzie. To nie państwo niemieckie sprzedaje towar państwu polskiemu, ale firma działająca w Niemczech - firmie działającej w Polsce. I wcale nie muszą być to przedsiębiorstwa należące do Niemca czy Polaka. Ba, mogą nawet należeć do tej samej osoby czy grupy osób.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
men24a
Musimy być uzależnieni od gospodarki Niemiec, bo sami nawet prostych maseczek na twarz nie potrafimy zrobić. Była impra, był prezydent, wkopał łopatę, wydał ponad 200 mln i tak jak z wunglem na 200 lat, ni ma i nie będzie maseczek.

W Stalowej Woli fabryka jedynie zaczęła się rodzić. Z tej okazji wizytował nawet prezydent
Musimy być uzależnieni od gospodarki Niemiec, bo sami nawet prostych maseczek na twarz nie potrafimy zrobić. Była impra, był prezydent, wkopał łopatę, wydał ponad 200 mln i tak jak z wunglem na 200 lat, ni ma i nie będzie maseczek.

W Stalowej Woli fabryka jedynie zaczęła się rodzić. Z tej okazji wizytował nawet prezydent Andrzej Duda. Skończyło się na wielkiej pompie i obietnicach miejsc pracy. Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) oraz dostawcy maszyn zasłonili się tajemnicą handlową ile wydano na zakup maszyn i całą inwestycję.
vacarius
Czemu nie jesteśmy na pierwszym miejscu?
jas2
Może będziemy. Nie od razu Kraków zbudowano.
faramir_z_gondoru
To chyba jasno pokazuje, jak jesteśmy uzależnieni od niemieckiej gospodarki, czy nam się to podoba czy nie.
jas2
"jesteśmy uzależnieni od niemieckiej gospodarki"

Na szczęście dla nas, bardziej uzależnione są Chiny, USA, Holandia i Francja.
janoz_lobolotorant
Niemcy są też uzależnieni od polskiej gospodarki - wszystko działa w obie strony
faramir_z_gondoru odpowiada jas2
Typowe myślenie w stylu: "nie ważne że ja mam źle, ważne że sąsiad ma gorzej".
grzegorzkubik
W ten sposób mamy KPO w podatkach:)
dziadekjarek
Od kiedy to Niemieckie firmy płacą w Polsce podatki?
pstrzezek odpowiada dziadekjarek
Jak to od kiedy? Odkąd grzesiu zajmuje się ekonomią na bankierze ;) Wybitny ekonom z hasłem "PiS forever"
grzegorzkubik2022-11-29 10:59
Recepta jest prosta. Głosować nadal na PIS
grzegorzkubik2023-01-06 10:33
PIS musi zatem rządzić by Tusk nie polikwidował połączeń kolejowych

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki