REKLAMA
WEBINAR

Polenergia i Modus Energy AB będą rozwijać projekty energetyki wiatrowej na Litwie

2022-03-21 19:50, akt.2022-03-21 20:05
publikacja
2022-03-21 19:50
aktualizacja
2022-03-21 20:05

Polenergia zawarła z litewską spółką Modus Energy AB, pod marką Green Genius, umowę inwestycyjną zakładającą utworzenie spółki celowej, współkontrolowanej przez Green Genius, która będzie pełniła rolę lokalnego partnera Polenergii na litewskim rynku - poinformowała w komunikacie Polenergia.

Polenergia i Modus Energy AB będą rozwijać projekty energetyki wiatrowej na Litwie
Polenergia i Modus Energy AB będą rozwijać projekty energetyki wiatrowej na Litwie
fot. Narcisa Aciko / / Pexels

Spółki będą rozwijać projekty energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim w regionie litewskiego morza terytorialnego lub wyłącznej strefy ekonomicznej Republiki Litewskiej.

Polenergia podała w komunikacie prasowym, że współpraca pozwoli wypracować optymalną strategię wejścia na nowy rynek oraz optymalną organizację spółki joint venture i tym samym wypracować konkurencyjne założenia techniczne i biznesowe morskiego projektu w Litwie.

Współpraca przewiduje również analizy rozwoju litewskich regulacji zmierzających do przyjęcia ram prawnych rozwoju i budowy morskich farm wiatrowych oraz podejmowanie dalszych działań, na podstawie ustalonego przez strony harmonogramu i w oparciu o uzgodnione kryteria inwestycyjne.

"Wszystko wskazuje na to, że pierwszy projekt morski, który powstanie na Litwie do 2030 roku będzie miał moc około 700 MW" - podała spółka.

Warunkiem wykonania umowy inwestycyjnej jest uzyskanie zgody przez właściwy organ ochrony konkurencji, a także zawarcie umowy wspólników pomiędzy Polenergią i Green Genius na mocy, której powołana zostanie spółka joint venture realizująca bałtycki projekt na Litwie.

O podpisaniu umowy wspólników spółka poinformuje osobnym komunikatem.

"(...) z każdym dniem rośnie znaczenie odnawialnych źródeł energii. Aby dokonać konkretnych zmian na rzecz niezależności energetycznej w regionie, a także zrównoważonego rozwoju, musimy działać szybciej i mądrzej. Dlatego jestem bardzo zadowolony z nawiązania współpracy, która może zapewnić efektywność i korzyści dla całego rynku energii elektrycznej w regionie Morza Bałtyckiego" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Green Genius Ruslanas Sklepowicz.

Green Genius jest spółką zajmująca się energią odnawialną, która opracowuje projekty w zakresie energii słonecznej, biogazu, wiatru i energii wodorowej. Działa w ośmiu europejskich krajach i do 2025 roku zamierza zbudować projekty OZE o mocy 1,5 GW. (PAP Biznes)

doa/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Energia wiatrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki