Polenergia zawarła z litewską spółką Modus Energy AB, pod marką Green Genius, umowę inwestycyjną zakładającą utworzenie spółki celowej, współkontrolowanej przez Green Genius, która będzie pełniła rolę lokalnego partnera Polenergii na litewskim rynku - poinformowała w komunikacie Polenergia.


Spółki będą rozwijać projekty energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim w regionie litewskiego morza terytorialnego lub wyłącznej strefy ekonomicznej Republiki Litewskiej.
Polenergia podała w komunikacie prasowym, że współpraca pozwoli wypracować optymalną strategię wejścia na nowy rynek oraz optymalną organizację spółki joint venture i tym samym wypracować konkurencyjne założenia techniczne i biznesowe morskiego projektu w Litwie.
Współpraca przewiduje również analizy rozwoju litewskich regulacji zmierzających do przyjęcia ram prawnych rozwoju i budowy morskich farm wiatrowych oraz podejmowanie dalszych działań, na podstawie ustalonego przez strony harmonogramu i w oparciu o uzgodnione kryteria inwestycyjne.
"Wszystko wskazuje na to, że pierwszy projekt morski, który powstanie na Litwie do 2030 roku będzie miał moc około 700 MW" - podała spółka.
Warunkiem wykonania umowy inwestycyjnej jest uzyskanie zgody przez właściwy organ ochrony konkurencji, a także zawarcie umowy wspólników pomiędzy Polenergią i Green Genius na mocy, której powołana zostanie spółka joint venture realizująca bałtycki projekt na Litwie.
O podpisaniu umowy wspólników spółka poinformuje osobnym komunikatem.
"(...) z każdym dniem rośnie znaczenie odnawialnych źródeł energii. Aby dokonać konkretnych zmian na rzecz niezależności energetycznej w regionie, a także zrównoważonego rozwoju, musimy działać szybciej i mądrzej. Dlatego jestem bardzo zadowolony z nawiązania współpracy, która może zapewnić efektywność i korzyści dla całego rynku energii elektrycznej w regionie Morza Bałtyckiego" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Green Genius Ruslanas Sklepowicz.
Green Genius jest spółką zajmująca się energią odnawialną, która opracowuje projekty w zakresie energii słonecznej, biogazu, wiatru i energii wodorowej. Działa w ośmiu europejskich krajach i do 2025 roku zamierza zbudować projekty OZE o mocy 1,5 GW. (PAP Biznes)
doa/ ana/