REKLAMA
BADANIE

Polacy chcą pracować zdalnie

2019-01-09 13:15
publikacja
2019-01-09 13:15

Dodatki pozapłacowe często decydują o podjęciu zatrudnienia w danej firmie. Niemal wszyscy pracodawcy oferują takie dodatki najczęściej w postaci prywatnej opieki medycznej i karty sportowej. Czego oczekiwaliby Polacy? Oprócz lepszej dostępności do lekarzy, również możliwości pracy zdalnej. 

fot. / / YAY Foto

Większość firm na polskim rynku oferuje pracownikom pakiet opieki medycznej, kartę sportową czy wyjazdy integracyjne - wynika z najnowszego raportu Hays Poland. Firmy nierzadko pozwalają także zatrudnionym korzystać z elastycznych form pracy. A jakie są zdaniem pracowników najważniejsze świadczenia pozapłacowe? Według raportu należą do nich: rozszerzony pakiet opieki medycznej (44 proc.), praca elastyczna (38 proc.), służbowy samochód (34 proc.), dodatkowe dni urlopowe (31 proc.) oraz dofinansowanie dodatkowej edukacji - 25 proc. 

- Pomimo iż możliwość pracy elastycznej deklaruje 70 proc. firm, to - jak wynika z badania - oferowane rozwiązania są niedopasowane do potrzeb pracowników. Najczęściej praca elastyczna oznacza możliwość rozpoczynania dnia pracy w określonym przedziale czasowym. Inne firmy dopuszczają pracę zdalną, tzw. home office - określoną liczbę dni w miesiącu albo opcję do wykorzystania przy realizacji konkretnego projektu - mówią eksperci Hays Poland. 

Pracodawcy, jak wynika z udzielonych przez nich odpowiedzi, niechętnie dzielą się z pracownikami opcją pracy elastycznej. 42 proc. wskazało, że do tego nie zachęca, a 28 proc. że to robi, ale w odniesieniu do niektórych zatrudnionych. 

Jako trend na rynku pracy eksperci wskazali również kwestię work-life balance. Zdrową równowagę można uzyskać właśnie dzięki elastycznym formom pracy - taką odpowiedź wskazało 30 proc. pytanych, 28 proc. wskazało na zmianę czasu dojazdu do pracy, a 17 proc. chciałoby mieć inne godziny pracy. 

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

- Elementem, który będzie wymagał nakładów pracy i sprawiał trudności w wielu firmach - jest wypracowanie podejścia do pracy zdalnej oraz zarządzania pracownikami wykonującymi obowiązki w ten sposób. Już teraz nie brakuje pytań o to, jak monitorować taką formę świadczenia pracy, zarządzać efektywnością, stawiać cele i motywować rozproszonych pracowników. Praca zdalna, która staje się standardem na rynku, będzie wymagała od firm m.in. udostępniania pracownikom platform do wspólnej realizacji zadań, wewnętrznych komunikatorów oraz opracowania zasad - wyjaśnia Anna Czyż, executive manager z Hays Poland. 

WSZ

Źródło:
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (11)

dodaj komentarz
inwestujacy01
Znowu artykuł mający mało wspólnego z rzeczywistością. Po pierwsze, to prywatną opiekę medyczną oferują głównie korporacje. Oczywiście są i duże firmy np Eurocash co też to oferuje. Jednak sporo ludzi pracuje u prywaciarzy, gdzie takich rzeczy nie ma. Inną sprawą natomiast jest korzystanie z tej opieki. W jednej firmie miałem a i Znowu artykuł mający mało wspólnego z rzeczywistością. Po pierwsze, to prywatną opiekę medyczną oferują głównie korporacje. Oczywiście są i duże firmy np Eurocash co też to oferuje. Jednak sporo ludzi pracuje u prywaciarzy, gdzie takich rzeczy nie ma. Inną sprawą natomiast jest korzystanie z tej opieki. W jednej firmie miałem a i tak nie korzystałem bo szybciej mi szło pójść na NFZ niż jechać do jakiegoś lekarza do innego miasta z którym firma oferująca tą opiekę ma podpisaną umowę. Prawda taka że jak ktoś potrzebuje pilnie lekarza to i tak idzie prywatnie.
Co do work-life balance. Kolejna ściema. Większość osób musi pracować dużo więcej niż 8h dziennie jeśli chce jakieś sensowne pieniądze zarobić (czyli rzędu 3 tyś zł). Kurierzy muszą klepać więcej ponad godzinowych zleceń a pracownik korpo osiągać więcej targetów. Praca biurowa też dziś jest dosłownie na akord, niczym praca na produkcji. Natomiast co do samej pracy zdalnej to fakt, że to spoko rzecz. Jednak jakoś nie bardzo widzę normalne zawody z taką formą zatrudnienia. Przeglądnijcie ogłoszenia to praca zdalna to wypełnianie ankiet w domu albo promowanie kont bankowych w necie. Praca wyłączenia dodatkowa jeśli już. A to mogła by być dobra rzeczy. Nie trzeba się stresować że "mentor" albo "team leader" stoi nad tobą i patrzy na ręce. A nawet jak zwróci uwagę przez czat to bierze się to do siebie ale spokojniej niż jak wydrze mo... na człowieka.
coderx
Pracuje w ten sposób i stwierdzam, że jeśli praca ma charakter zadaniowy to zdalniak powinien być standardem. Na pewno mniejszy stres, większa efektywność ale za to też większe wymagania. Trzeba być mega samodzielnym i samowystarczalnym bo stacjonarni pracownicy będa Cię ignorować. Będzie Ci towarzyszyć uczucie, że jesteś drugiej Pracuje w ten sposób i stwierdzam, że jeśli praca ma charakter zadaniowy to zdalniak powinien być standardem. Na pewno mniejszy stres, większa efektywność ale za to też większe wymagania. Trzeba być mega samodzielnym i samowystarczalnym bo stacjonarni pracownicy będa Cię ignorować. Będzie Ci towarzyszyć uczucie, że jesteś drugiej kategorii pomimo, że np. zarabiasz duza kasę. Jeśli masz w nosie struktury to można iść w 100%, ale samotność i tak Cię zmusi do pojawiania się.
jes
Przecież już tak jest. Konsultanci pracują "z domu". Rozmawiasz z takim a on siedzi na kiblu i powtarza formułki, nie bojąc się że przełożony coś usłyszy.
h-b
Tylko z wiarygodną, bez problemową i terminową póżniej wypłatą - o co niestety obecnie coraz trudniej na rynku.
jes
Są opóźnienia w wypłatach za wpisy na bankierze?
h-b odpowiada jes
Strasznie dowcipne...masz chyba na myśli swoją osobę mądralo od siedmiu boleści.
dziki_losos
Mnie uderza taki wniosek, że jeśli znaczna część społeczeństwa pracowałaby zdalnie, to lokalizacja mieszkań nie miałaby już decydującego wpływu na cenę. I mieszkanie poza miastem nagle stałoby się OK. To mogłoby wyrównać ceny nieruchomości i ostudzić rynek.
pjb
A gdzie są dostępne takie oferty pracy zdalnej - TYLKO BEZ PISANIA POLITYCZNYCH KOMENTARZY NA FORACH bo to obraża inteligencję czytających
dziki_losos
Praktycznie wszędzie w IT, w ubezpieczeniach, czasem w finansach.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki