REKLAMA

Pekao TFI: Rynek długu korzysta z luźnej polityki banków centralnych i spowolnienia gospodarczego

2019-10-02 09:02
publikacja
2019-10-02 09:02

Rynek długu korzysta z luźnej polityki banków centralnych i spowolnienia gospodarczego. Zrównoważony budżet, niskie potrzeby pożyczkowe i polityka RPP powinny sprzyjać rynkowi w Polsce. Okazji można szukać też na Węgrzech - ocenia Radosław Cholewiński, zastępca dyrektora zespołu zarządzania instrumentami dłużnymi Pekao TFI.

/ fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / Bankier.pl

"Obecne otoczenie, w którym pogłębiają się obawy o globalne spowolnienie gospodarcze, sprzyja rynkowi długu na świecie. Cały czas nie pojawiły się czynniki, które pokazywałby, że wychodzimy ze spowolnienia - przeciwnie ono się pogłębia. Polityka banków centralnych jest nakierowana na wspieranie wzrostu, a punktu widzenia rynku obligacji - to polityka przyjazna. To jest klasa aktywów, która może mieć jeszcze przed sobą dobre wyniki" - powiedział Cholewiński.

"Nie ma problemu, że rynki finansowe w absurdalny sposób wyceniają jakiś sektor czy klasę aktywów. Można się spierać, na ile coś jest drogie czy tanie, ale nie widzimy bańki, która miałaby spowodować wielki kryzys na miarę tego sprzed 12 lat" - dodał.

Radosław Cholewiński uważa, że spowolnienie dotyka przede wszystkim gospodarek nastawionych na handel.

"Mamy recesję w światowym handlu, co tłumaczy, dlaczego usługi sobie dobrze radzą, a handel i przemysł, który produkuje na potrzeby światowego handlu, znajdują się pod presją. W przekroju regionalnym widać, że narażone są kraje o profilu eksportowym, czyli Czechy, a także Węgry, natomiast Polska, z dużym rynkiem wewnętrznym i mniejszą ekspozycją na handel międzynarodowy, może się wykazywać odpornością na to spowolnienie" - powiedział.

Zdaniem Cholewińskiego, polski rynek skarbowych instrumentów dłużnych posiada długoterminowy potencjał.

"Od sierpnia (...) rentowności trochę wzrosły i ich poziom jest dużo bardziej racjonalny niż 1-2 miesiące temu. Po stronie czynników fundamentalnych nie spodziewam się, by NBP zmieniał stopy procentowe w dającym się przewidzieć horyzoncie. Ryzyko podwyżki stóp procentowych jest niskie – globalne makro będzie sprzyjać obligacjom, ryzykiem jest inflacja, która może rosnąć" - powiedział Cholewiński.

"Na początku przyszłego roku rynek może reagować nerwowo na wzrosty inflacji. W przypadku realizacji bardziej negatywnego scenariusza wzrost gospodarczy zgaśnie, a wraz z nim inflacja. Koniec 2020 r. może stać pod znakiem obniżającej się inflacji. Okres rosnącej inflacji nie jest szczególnie dobry dla rynku FI, ale długoterminowo potencjał na rynku FI jest, ale może towarzyszyć temu pewna zmienność, na którą trzeba być, przygotowanym" - dodał.

Radosław Cholewiński ocenia, że obligacje skarbowe są lustrzanym odbiciem tego, co dzieje się na warszawskiej giełdzie.

"Polskie papiery były do tej pory beneficjentem tego, co się działo głównie za sprawą czynników globalnych. Jest dobre otoczenie dla rynków obligacji, ale rynek też już wykonał bardzo duży ruch" - powiedział.

Zastępca dyrektora zespołu zarządzania instrumentami dłużnymi Pekao TFI zwrócił uwagę, że po wyroku TSUE w sprawie kredytów frankowych klienci banków w większej skali zaczną składać pozwy, co spowoduje duże obciążenie sądów.

"Zgadzam się, że prawdopodobieństwo czarnego scenariusza jest niskie, ale konsekwencje jego realizacji byłyby straszne. Jeżeli ten scenariusz by się zrealizował, to moim zdaniem jest uzasadnione oczekiwanie rozwiązania na poziomie systemowym. Doprowadzenie do tego, że kilkaset tysięcy osób założy sprawy w sądach, które będą się ciągnęły przez następne 15 lat, jest mało pożądanym zdarzeniem" - powiedział Cholewiński

Radosław Cholewiński ocenia, że dosyć spokojne i neutralne zachowanie rynków wobec brexitu można tłumaczyć dwoma scenariuszami.

"Z jednej strony jest prawdopodobny brexit bez umowy, a z drugiej, że brexitu nigdy nie będzie. Wypośrodkowanie tych dwóch stanów daje równowagę, ale oba scenariusze są skrajne. Izba Gmin nie jest w stanie przyjąć umowy brexitowej. Wydaje się prawdopodobne, że jeśli nie dojdzie do twardego brexitu, zgodnie z ustawami przyjętymi przez parlament, które zobligują premiera do przedłużenia terminu brexitu, mogłyby się odbyć wybory, po których by dalej negocjowano" - powiedział.

"Jeśli teraz brexit nie nastąpi, to przez kolejny rok też nie nastąpi. Problemem jest, że nie ma scenariusza centralnego, tylko jest coś totalnie nieprzewidywalnego, co może spowodować zakłócenia w łańcuchach dostaw, kolejki na granicach, do czego Wielka Brytania nie jest przygotowana. Brexit bez umowy doprowadzi do lawiny nieprzewidzianych wydarzeń. (...) Brexit bez umowy to scenariusz katastroficzny, ale od marca tego roku prawdopodobny. Jeśli nie dojdzie do brexitu bez umowy, to będzie dążenie do podpisania umowy, której nikt nie jest w stanie ratyfikować. Oznacza to dalszą niepewność dla gospodarki europejskiej, której nie da się naprawić polityką fiskalną" - dodał Cholewiński.

Zastępca dyrektora zespołu zarządzania instrumentami dłużnymi Pekao TFI zwraca uwagę, że w bankowości centralnej dokonuje się "zmiana jakościowa".

"W Europie symbolem tego jest nominowanie na prezesa EBC Christine Lagarde. To jest polityk i osoba, która wcześniej nie zajmowała się polityką monetarną, specjalnie tego nie ukrywa, ale za to jest specjalistką of polityki fiskalnej. To chyba pokazuje, że zmieniają się oczekiwania pod adresem EBC" - powiedział.

"Nominacja Lagarde to nie jest może zmiana mandatu, ale pewna modyfikacja zadań, które stoją przed EBC, wskazanie na konieczność głębszej integracji polityki fiskalnej z monetarną. Moim zdaniem to się nie uda, ale czas pokaże i zweryfikuje - obym się mylił" - dodał.

Radosław Cholewiński, zastępca dyrektora zespołu zarządzania instrumentami dłużnymi Pekao TFI, brał udział w zorganizowanej przez PAP Biznes dwudziestej trzeciej debacie "Strategie rynkowe TFI".

Piotr Rożek

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Budżet 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki