Od 1 lipca wejdzie w życie Jednolity Plik Kontrolny, który ma uszczelnić system podatkowy

Na dodatkowe wpływy w wysokości 200 mln zł w pierwszym roku i 300 mln zł w drugim liczy Ministerstwo Finansów po wprowadzeniu Jednolitego Pliku Kontrolnego w rozliczeniach przedsiębiorców z fiskusem. W wybranych przypadkach nowy system zakłada uwzględnienie bardzo szczegółowych zestawień z kilku obszarów. Za nieprzekazanie pliku grozić będzie odpowiedzialność karno-skarbowa.

Rewolucja w kontroli podatku VAT. Od 1 lipca wejdzie w życie Jednolity Plik Kontrolny, który ma uszczelnić system podatkowy


- Przedsiębiorca musi mieć świadomość, że od 1 lipca niedostosowanie się do zmian, czyli nieudostępnienie Jednolitego Pliku Kontrolnego, w przypadku dużych przedsiębiorstw skutkuje odpowiedzialnością karno-skarbową - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Piotr Ciski, dyrektor zarządzający polskim oddziałem Sage.

Wprowadzenie JPK zakłada nowelizacja ordynacji podatkowej z 10 września 2015 roku. Nowa metoda kontroli polegać ma m.in. na zobowiązaniu podatników do przekazywania danych z ksiąg podatkowych na żądanie organu podatkowego w ujednoliconej, elektronicznej formie.

Na początku marca br. Ministerstwo Finansów najprawdopodobniej przedstawi ostateczną wersję JPK. Wszystko jednak wskazuje na to, że przedsiębiorcy będą musieli przygotowywać bardzo szczegółowe zestawienia aż z siedmiu obszarów (księgi rachunkowe, wyciągi bankowe, magazyn, ewidencje zakupy i sprzedaży, faktury VAT, podatkowa księga przychodów i rozchodów, ewidencja przychodów).

- Będzie to proces bardzo powszechny, dotyczący wszystkich firm i niezwykle szczegółowy. Z tego, co dzisiaj wiemy, analizie zostaną poddane nie tylko księgi podatkowe, lecz także informacje dotyczące cen jednostkowych w magazynie lub bardzo szczegółowe dane znajdujące się na fakturach VAT - mówi Ciski. - Od wprowadzenia zmian w VAT w 2010 roku jest to najpoważniejsza rewolucja z punktu widzenia kontroli tego podatku.

Ministerstwo Finansów zakłada, że dzięki JPK w pierwszym roku funkcjonowania nowego rozwiązania wpływy budżetowe zwiększą się o 200 mln zł, a podczas kolejnych dwunastu miesięcy - o następne 300 mln zł.

Doświadczenia innych krajów pokazują, że jest to rozwiązanie skuteczne. W Portugalii, gdzie JPK został wdrożony w 2012 roku, wpływy z VAT podczas pierwszych dwunastu miesięcy wzrosły o 13 proc. Rok później, gdy wprowadzono centralny rejestr faktur, dodatkowe przychody zwiększyły się do 20 proc.

- Plik, który będzie wdrożony w Polsce, odpowiada standardowi wypracowanemu w ramach OECD - informuje Piotr Ciski. - Podobny plik został wprowadzony już w innych krajach, oprócz Portugalii, także we Francji, Luksemburgu oraz Holandii. Nasze rozwiązanie będzie zbliżone do wersji luksemburskiej.

Eksperci podkreślają, że JPK nie tylko uszczelni system, lecz także skróci czas kontroli, co powinno ograniczyć koszty administracji podatkowej. Ciski dodaje, że dodatkowym efektem nowego rozwiązania będzie też poprawa sprawozdawczości. Informacje, które przedsiębiorcy wyślą w JPK, trafią także do urzędu statystycznego, a w związku z tym pojawi się możliwość scentralizowania wszystkich danych dotyczących działalności gospodarczej, stanu koniunktury itp.

- Dzisiaj bardzo mocno koncentrujemy się na elemencie ściągalności podatków, natomiast zagadnienia dotyczące informacji gospodarczych są również bardzo ważnym fragmentem tego projektu - podkreśla Piotr Ciski.

Jego zdaniem dostosowanie się przedsiębiorców do nowego rozwiązania nie będzie jednak łatwe. W wielu krajach okres dostosowawczy był zdecydowanie dłuższy niż w Polsce. Wymaga to więc od firm dużo szybszej reakcji i podjęcia odpowiednich działań mających na celu dostosowanie narzędzi informatycznych oraz przeszkolenie personelu.

- Myślę, że lipiec jest jak najbardziej realny - przekonuje Piotr Ciski. - Urzędy skarbowe i aparat administracji są już do tego przygotowane. W związku z czym spodziewamy się, że termin 1 lipca zostanie utrzymany.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Klara

Uszczelni system i opróżni kieszenie niektórym. Znajoma musiała kupować całkiem nowy program do jpk. Dobrze, że moja Symfonia ma specjalną aktualizację. Wystarczyło kilka kliknięć i mogę generować i sprawdzać jpk.

! Odpowiedz
0 1 ~Mazi

Tutaj też masz video http://portalerp.pl/jednolity-plik-kontrolny-obejmie-male-srednie-firmy bo ktoś pisał, że szuka webinarium o JPK.

! Odpowiedz
0 1 ~Nani

Tu są zebrane odpowiedzi na najpowszechniejsze pytania w zakresie obowiązku JPK i działania aplikacji do jego obsługi: http://infinite.pl/index.php/oferta/infinite-jpk/k2-users/jpk-faq.html

! Odpowiedz
0 2 ~NieDlaKarFinansowych

Jeśli chcecie uniknąć kary finansowej to sprawdźcie http://jpk.guru/ , jest nawet demo!

! Odpowiedz
0 1 ~Uwane

Przecież o tym wszystkim pisano już na stronie http://www.connecto.pl/jednolity-plik-kontrolny-jpk-potrzebne-beda-zmiany-w-systemach-it i nawet pomagali sprawdzić czy dany system jest gotowy na JPK czy trzeba zmienić całkowicie, bo niektóre potrzebowały tylko aktualizacji.

! Odpowiedz
1 0 ~Ala1981

Więcej na temat http://www.lexagit.pl/jednolity-plik-kontrolny-jpk-juz-od-1-lipca-2016-roku/

! Odpowiedz
1 11 ~porazka

Jezu jak ja nienawidze tego kraju...

! Odpowiedz
2 7 ~brawo_aparat_wladzy

No i super, panstwo- urzedy skarbowe i administracja- juz sie przygotowaly do tego.
Olac przedsiebiorcow, ktorym sie nie uda tego wdrozyc szybko, najwyzej zaplaca kare, co jest pewnie zgodne z zalozeniami polityki MF kreowanej przez tego pana, ktory nas zaszalamaCHUJE zaraz.

! Odpowiedz
3 8 ~aaaaa

Więcej biurokracji, więcej sprawozdawczości to większe pole do nadużyć. Zawsze tak było.

! Odpowiedz
2 2 ~ZQW

Trzeba się zastanowić czy ta ustawa jest konstytucyjna i zgodna z innymi przepisami.
Zmusza ona firmy do korzystania z usług niewielkiej liczby podmiotów uniemożliwiając zakup programów od innych firm. Niekoniecznie program magazynowo-fakturujący i księgujący muszą być od tej samej firmy. Jak wtedy wygląda sprawa tego pliku jednolitego.
W małych firmach prowadzi się księgowość ręcznie ( tzw. amerykanki ), więc o jakichkolwiek plikach nie może być mowy.
Ustawa jest ewidentnie pisana pod zagraniczne podmioty typu SAGE, które dały łapówkę komu trzeba, by pod groźbą sankcji karno-skarbowych wydoić firmy na grube miliardy.
Jestem ciekaw czy w poważnych krajach jak UK, Niemcy itd. też takie ustawy są przyjmowane i wdrażane. Pewnie nie, bo przekrętem śmierdzi na kilometr.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.