Nie tylko CD Projekt. Powstanie więcej polskich cyberpunków

Długo wyczekiwany hit od CD Projektu nie będzie jedyną polską grą w świecie cyberpunka. Twórcy starają się korzystać z panującej mody i jeszcze w tym roku mają powstać kolejne takie produkcje.

Niemal cały gamingowy świat nie może już się doczekać najnowszego dzieła CD Projektu. „Cyberpunk 2077” nieustannie pozostaje liderem globalnej wishlisty na platformie Steam, co oznacza, że jest to obecnie najbardziej wyczekiwana gra na świecie. Pierwotnie zakładano, że produkcja będzie dostępna już w kwietniu. Zarząd CD Projektu zdecydował jednak ostatnio o przesunięciu daty premiery „Cyberpunka” aż na 17 września 2020 r. - Decyzja uzasadniona jest potrzebą zapewnienia dodatkowego czasu na prace związane z testowaniem gry, usunięciem usterek i nadaniem jej ostatecznego szlifu - poinformowała wtedy spółka w komunikacie. 

- Gra jest kompletna i można ją przejść od początku do końca, czeka nas jednak jeszcze wiele pracy. Night City jest ogromne, zróżnicowane, pełne przygód; biorąc pod uwagę jego skalę i złożoność uznaliśmy, że potrzebujemy więcej czasu, aby zakończyć testowanie, usunąć usterki i nadać grze ostateczny szlif. Chcemy, aby „Cyberpunk 2077” był ukoronowaniem naszej pracy na obecnej generacji konsol. Dzisiejsza decyzja da nam kilka cennych miesięcy, których potrzebujemy, by gra mogła zasłużyć na miano doskonałej - napisali z kolei na Twitterze Marcin Iwiński oraz Adam Badowski.

Jak się okazuje, gra CD Projektu nie będzie jedyną polską produkcją osadzoną w świecie cyberpunka. Przekonać się o tym będzie można prawdopodobnie już w 2020 roku, a ze względu na przesuniętą premierę, „Cyberpunk 2077” wcale nie musi ukazać się jako ten pierwszy. Postanowiliśmy przyjrzeć się giełdowym producentom gier, którzy również zainteresowali się podobną tematyką.

„Ghostrunner” ma być jeszcze w tym roku

W trzecim kwartale 2020 roku ma zostać zakończona produkcja „Ghostrunnera”. Gra od niewielkiego giełdowego studia One More Level również będzie osadzona w cyberpunkowej rzeczywistości. Głównym bohaterem będzie wojownik zdolny do walki w obu światach: rzeczywistym i w cyberprzestrzeni. „Specjalnie zaprojektowany system ruchów sprawi, że walka w grze będzie wyjątkowo dynamiczna. Wystarczy jedno trafienie od przeciwnika, aby zginąć. Kreowana postać zostanie wyposażona w szeroki wachlarz specjalnych umiejętności, które pomogą nam unikać pocisków i eliminować wrogów” – informuje spółka.

„Ghostrunner” już teraz wzbudza spore zainteresowanie graczy, szczególnie uwzględniając skalę działalności produkującej go spółki. Na wspomnianej już wishliście Steama gra regularnie pnie się w górę i obecnie jest o krok od wskoczenia na jej czwartą stronę. Nie jest to może wynik genialny, jednak ze względu na jeszcze dość spory okres do premiery, wciąż jest szansa na poprawę. Trend wzrostowy natomiast jest póki co wyraźnie widoczny. Innym pozytywnym czynnikiem może się także okazać wsparcie merytoryczne i marketingowe tak uznanej marki jak 3D Realms. Spółka ta trwale wpisała się w świadomość graczy m.in. dzięki takim tytułom jak „Wolfenstein 3D”, „Duke Nukem 3D” czy „Max Payne”. Wydawcą „Ghostrunnera” będzie natomiast All in! Games, firma będąca w trakcie połączenia z notowaną na GPW spółką Setanta.

Kolejne cyberpunki już w drodze

Polskich gier osadzonych w cyberpunkowym świecie pojawi się w najbliższym czasie jeszcze więcej. Jedną z nich ma być „InfiniteCorp” od spółki T-Bull. Produkcja weszła już w fazę finalizacji, a 20 stycznia 2020 r. sklepy Google Play (Android) oraz App Store (iOS – Apple) wprowadziły ją w fazy odpowiednio preregister i preorder. „InfiniteCorp” będzie połączeniem gry strategicznej i karcianej osadzonym w świecie cyberpunk. „Gracz wcieli się w rolę pracownika megakorporacji mającej bezpośredni wpływ na losy świata. Rozgrywka InfiniteCorp będzie opierać się na dokonywaniu wyborów między różnymi rozwiązaniami fabularnymi, a każde z nich będzie przekładać się na relacje gracza z pozostałymi cyberkorporacjami i będzie niosło ze sobą konsekwencje, które w rezultacie pozwolą graczowi odkrywać nawet setki linii fabularnych” – zapowiada spółka.

Na 2020 rok debiut produkcji opartej na grze „Observer” planuje ponadto Bloober Team. Ten wydany w 2017 roku horror science fiction wciąż jest jedną z najbardziej znanych produkcji studia. Tamtejsze uniwersum było z kolei inspirowane „Łowcą androidów”, a więc jednym z najbardziej znanych filmów cyberpunkowych. „Kontynuacja niekoniecznie musi być kolejną grą”, informuje jednak prezes Piotr Babieno. Warto tu przypomnieć, że kilka miesięcy po premierze gry, Bloober Team podpisał z amerykańskim Zero Gravity umowę dotyczącą produkcji filmu opartego na grze „Observer”.

Sektor uzależniony od sukcesu CDR?

Wymienione przez nas produkcje to tylko przykłady prosto ze spółek giełdowych. W rzeczywistości mamy do czynienia ze znacznie większą grupą spółek chcących skorzystać na wykreowanej, w dużej mierze przez CD Projekt, modzie na cyberpunk. I mowa tu nie tylko o producentach gier, ale także o twórcach filmów (być może wspomniany „Observer”) czy książek, których w tej tematyce również ostatnio coraz więcej się pojawia. Z jednej strony, dzięki temu każdy ma szansę uszczknąć coś dla siebie na fali popularności gry „Cyberpunk 2077”. Z drugiej natomiast, potencjalne słabe przyjęcie produkcji CD Projektu może bezpośrednio się odbić na całym polskim sektorze rozrywkowym.

Adam Hajdamowicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 6 mooraw

Jak chce się zarobić w rok ze 200-300% to Inwestuje się teraz w niedowartościowane małe spółki a nie w super spółki ,które są już napompowane do granic możliwości jak CDR. ponad 30 mld zł. Popatrzcie sobie na ART Games -9 mil wyceny a sporo gier niedługo wyjdzie i spokojnie na 20 mil wyceny tam pójdzie i to szybko. Kolejna perełka to RED DEV Studio -8 mil wyceny finansowanie zapewnione na kilka lat dzięki umowom z dużymi wydawcami i co najważniejsze 2 duże projekty jeszcze w tym roku gra Dril Dill -gra jest w top wishlists Steam (czyli ma ok 10 tys osób) do tego średnia gierka Zone Anomaly i duży PROJECT X, który ma być niedługo pokazany co przy tak niskiej wycenie może dać nawet 200% zysku w 1 miesiąc podobnie jak było z Jujubee.-popatrzcie sobie na ich wykres.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 adameczek133

Ja już te dwie spółeczki w portfelu mam czekam na 100-200% zysku w tym roku...)

! Odpowiedz
5 3 grab

Niestety w Polsce mamy większość cyberpunków niż ludzi myślących!

! Odpowiedz
6 6 tubak

Ktoś kupuje. Pytanie kto. Bo jeśli większość indywidualnych inwestorów to spadek będzie równie szybki jak wzrosty. No i trzeba patrzeć na nasdaq tam przynajmniej korekta się należy. Stawiam że CDR to jednak polska bańka. Dzisiaj i jutro ważne dni dla baniek.

! Odpowiedz
4 13 nostsherlock

Zaraz zaczną się komentarze, że CDR to bańka. Pojawiały się odkąd kurs CDR przekroczył 30 PLN. Nie wnikam czy tak jest, po prostu widać pewną tendencję

! Odpowiedz
9 10 oorim

To jest bańka....

! Odpowiedz
48 28 kimdzongtusk

Standard, Typowo stadne zachowanie. Gaming to bańka. Jak CD w końcu wypuści CP ( robią go od 2012 roku) , będzie juz po " modzie" na universum cyberpunkowe, które i tak jest najlepsze w "Deus Ex".. Mamy bańkę "dot.com bis". CD 30 miliardów kapitalizacji , PGE coś około 15 :-))) Bo comments

! Odpowiedz
28 9 kimdzongtusk

Ilośc czerwonych łapek potwierdza, że mam racje .

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada kimdzongtusk

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
37 33 druzjan

Nie marudź. Jakby w zarządzie CDP były takie postacie, jak są w PGE, to kapitalizacja spółki dostosowałaby się do poziomu dobrej zmiany.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
TBULL 3,19% 17,80
2020-02-14 16:20:34
WIG -0,11% 57 895,19
2020-02-14 17:15:00
WIG20 -0,23% 2 115,29
2020-02-14 17:15:00
WIG30 -0,25% 2 437,30
2020-02-14 17:15:00
MWIG40 -0,05% 4 058,17
2020-02-14 17:15:01
DAX -0,01% 13 744,21
2020-02-14 17:37:00
NASDAQ 0,20% 9 731,18
2020-02-14 22:03:00
SP500 0,18% 3 380,16
2020-02-14 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.