REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Myśliwi jednak bez badań psychologicznych. Wrzutka do projektu ustawy w Sejmie

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-01-30 11:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-30 11:00

Sejm głosami PiS i PSL zdecydował o zniesieniu obowiązkowych badań lekarskich dla myśliwych. Stało się to w czwartek. Zapisy na ten temat znalazły się w projekcie ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych.

Myśliwi jednak bez badań psychologicznych. Wrzutka do projektu ustawy w Sejmie
Myśliwi jednak bez badań psychologicznych. Wrzutka do projektu ustawy w Sejmie
/ FORUM

Wrzutka do ustawy o likwidowaniu barier administracyjnych

Myśliwi są największą grupą cywilnych użytkowników broni. Obowiązek przeprowadzania przez nich okresowych badań lekarskich i psychologicznych wprowadzono w 2018 roku i skonstruowano tak, że pierwsze badania miały być przedstawione przez nich w kwietniu 2023 r. Przez pięć lat myśliwi walczyli o to, aby przepisy te znieść. Udało im się teraz: wrzutka realizująca ich postulaty trafiła do projektu ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych.

Posłowie, którzy w 2018 r. przyjęli oczekiwane przez społeczeństwo zmiany dotyczące myśliwych po cichu, pod pretekstem ograniczenia barier administracyjnych, znieśli obowiązek badań lekarskich. Tymczasem nie ma tygodnia, by media nie donosiły o wypadkach z udziałem broni myśliwskiej. Myśliwi mylą z dzikami psy, żubry, a nawet ludzi. Nie ma żadnego powodu, by zwalniać myśliwych z badań. Zaangażowanie posłów PSL w ten proceder jest skandaliczne i pokazuje, że to żadna opozycja dla antydemokratycznych i narażających na niebezpieczeństwo Polki i Polaków decyzji – mówi Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Nowe przepisy przewidują zmiany w ustawie o broni i amunicji. Zdejmują z myśliwych obowiązek przedstawiania orzeczeń, a tym samym poddawania się okresowym badaniom lekarskim i psychologicznym.

Z danych fundacji Niech Żyją wynika, że przeciętny wiek myśliwych wynosi 52 lata (są to dane sprzed dwóch lat). W mediach co kilka tygodni pojawiają się informacje o przypadkowym postrzeleniu człowieka bądź zwierzęcia, które "myśliwy pomylił z dzikiem". Radosław Ślusarczyk zaznacza, że Pracownia na rzecz Wszystkich Istot będzie apelować do senatorów o odrzucenie tych poprawek. I dodaje, że z szacunków Instytutu Analiz Środowiskowych (think tank myśliwych) wynika, że na skutek przepisów o obowiązkowych badaniach lekarskich, liczba członków Polskiego Związku Łowieckiego liczącego 120 tys. osób mogłaby się skurczyć nawet o 40 proc.

Jak argumentowano walkę z badaniami lekarskimi?

Zdaniem Instytutu Analiz Środowiskowych przepisy w 2018 roku zostały wprowadzone nielegalnie, myśliwi zwrócili też uwagę na "szereg problemów w samej procedurze badań, co stanowi podstawę skargi w Trybunale Konstytucyjnym". Co więcej, ich zdaniem "obowiązek badań myśliwych stanowi zagrożenie dla ciągłości prowadzenia gospodarki łowieckiej".

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Warto dodać, że w tym samym projekcie ustawy próbowano załatwić też kwestię dopuszczenia dzieci do udziału w polowaniach. Ta kwestia jednak nie przeszła.

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (29)

dodaj komentarz
kris3927
Po co badania? Wystarczy jedno pytanie: "Czy czerpie Pan przyjemność z zabijania?".
Odpowiedź:
TAK - natychmiast odebrać broń!
NIE - broń niepotrzebna.
xqwztsa
Jako miłośnik zwierząt zauważam, że tutaj są jacyś zaślepieni psychopaci proponujący używanie łuków i oszczepów zamiast broni palnej, którzy z miłością do zwierząt i minimalną wiedzą o nich nic wspólnego nie mają. Pooglądajcie sobie jak szopy pracze wyciągają ptaki z gniazd. Nawet ściśle chronione drapieżne ptaki padają ich ofiarami.Jako miłośnik zwierząt zauważam, że tutaj są jacyś zaślepieni psychopaci proponujący używanie łuków i oszczepów zamiast broni palnej, którzy z miłością do zwierząt i minimalną wiedzą o nich nic wspólnego nie mają. Pooglądajcie sobie jak szopy pracze wyciągają ptaki z gniazd. Nawet ściśle chronione drapieżne ptaki padają ich ofiarami. Ciekaw jestem ile paśników wy w życiu napełniliście.
seamen
badania sa po to by myśliwy miał równo pod syfitem i dobry wzrok by widział czy strzela do dzika, psa czy grzybiarza, bo wśród 100 tys. normalnych i sprawnych ludzi tacy z problemami też sie znajdą - czysta statystyka
xqwztsa
Myśliwi powinni mieć badania, ale też nagonka na łowiectwo jest bezsensowna. Bez nich lisy zeżrą wszystko co się da, bo są szczepione i nie padają gromadnie od wścieklizny. Do tego nadchodzą do nas inwazyjne szopy pracze - wyjątkowo szkodliwe. Bobry miejscami też trzeba temperować.
dongonzales
Co kilka tygodni jakiś artykuł o przypadkowym postrzeleniu? Już samo to stwierdzenie brzmi absurdalnie. Widać że komuś zależy żeby dopiec w tym razem myśliwym. Kolejne zagrożone grupy to wędkarze, jeźdźcy konno, motocrossowcy, i generalnie wszyscy którzy lubią wychodzić z domu. Miłośnicy zakazów i nakazów niech najlepiej skorzystają Co kilka tygodni jakiś artykuł o przypadkowym postrzeleniu? Już samo to stwierdzenie brzmi absurdalnie. Widać że komuś zależy żeby dopiec w tym razem myśliwym. Kolejne zagrożone grupy to wędkarze, jeźdźcy konno, motocrossowcy, i generalnie wszyscy którzy lubią wychodzić z domu. Miłośnicy zakazów i nakazów niech najlepiej skorzystają z otwartych granic i przeniosą się tam gdzie ich marzenia są już wdrożone.
qart
Niech ktoś sobie zrobi ekstrapolację ilości dzików bez polowań. Przy 15.000.000 po 6 latach zaczniecie myśleć?
langdon25
Kiedy w końcu wejdzie w życie ustawa o obowiązkowym odstrzale myśliwych ??!!

Ich trzeba pilnie eliminować ze społeczeństwa !!!
drsmith
A kto będzie na nich polować ? Sarny, dziki i jelenie ?

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki