Müller: W expose premiera największy nacisk na kwestie gospodarcze

We wtorek premier Mateusz Morawiecki wygłosi w Sejmie expose; największy nacisk położy w nim na sprawy gospodarcze, długofalowego rozwoju Polski oraz sprawy ekologiczne i europejskie – zapowiedział w rozmowie PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

(Kancelaria Premiera RP)

W piątek prezydent Andrzej Duda powołał nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Jak wynika ze wstępnego harmonogramu obrad Sejmu, we wtorek, 19 listopada Morawiecki wygłosi expose i po debacie odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu.

Rzecznik rządu w rozmowie z PAP stwierdził, że wtorkowe wystąpienie premiera Morawieckiego nie będzie bardzo długie, ale mimo wszystko będzie miało wieloaspektowy charakter. „Nie planujemy bić rekordów długości expose” – mówił Müller. Rzecznik dodał, że podczas expose premier Morawiecki poruszy nie tylko kwestie gospodarcze i rozwojowe, ale również tematy związane z ekologią. „Będzie też mówił o kwestach związanych z polityką europejską, gdyż przed nami zarówno ciąg dalszy negocjacji budżetowych, jak i związanych z polityką klimatyczną” – dodał Müller.

Nowy rząd Morawieckiego będzie liczył 20 resortów. Wicepremierami pozostali Piotr Gliński, Jarosław Gowin i Jacek Sasin.

W nowym rządzie nie będzie Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Powstanie natomiast Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych. Z dotychczasowego resortu środowiska zostaną wydzielone dwa osobne: Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Klimatu.

Szef rządu tymczasowo pokieruje również Ministerstwem Sportu. Rzecznik rządu mówił wcześniej PAP, że obecnie ciągle trwają rozmowy z dwoma kandydatami na temat objęcia resortu sportu.

Ponadto w piątek na ministrów-członków Rady Ministrów zostali powołani: Michał Dworczyk (który będzie kierował KPRM), Konrad Szymański (będzie odpowiadał za sprawy europejskie), Łukasz Schreiber (zostanie szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów) oraz Michał Woś (który finalnie, po nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej obejmie ministerstwo środowiska). (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ mhr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne