Microsoft dopiął swego. Windows 10 zdobył największy udział na rynku

Microsoft w końcu dopiął swego. System operacyjny Windows 10 stał się najpowszechniejszym systemem operacyjnym firmy na świecie, bijąc w końcu siedmioletniego już Windowsa 7 o zaledwie 1 punkt procentowy – informuje serwis technologiczny Gizmodo.

(fot. Robert Galbraith / FORUM)

Windows 7 był tak dużym sukcesem giganta z Redmond, że aż dwa lata zajęło przekonanie użytkowników do przesiadki na najnowszego Windowsa 10. „Siódemka” zyskała miano godnego następcy Windowsa XP pod względem niezawodności i wygody użytkowania.

I ten sukces stał się ością w gardle Microsoftu, który od 2015 roku próbował forsować na rynku nowego Windowsa 10 – do początku tego roku sukcesywnie, choć w mizernym tempie. W styczniu 2018 roku udało się przekroczyć magiczną barierę 42,78 proc. udziału w rynku, bijąc tym samym Windowsa 7 o zaledwie 1 pp.

Udział poszczególnych systemów operacyjnych firmy Microsoft na rynku komputerów osobistych
Udział poszczególnych systemów operacyjnych firmy Microsoft na rynku komputerów osobistych (statcounter)

Na kolejnych miejscach jest poprzednik Windowsa 10 – Windows 8.1 z 8,72 proc. udziału, Windows XP, który przez wiele firm jest już uważany za niebezpieczny ze względu na brak aktualizacji (3,36 proc.) i Windows 8 (2,44 proc.). Na końcu znajduje się Windows Vista, od początku uważany za porażkę, zainstalowany na zaledwie 0,74 proc. komputerów na świecie – wynika ze statystyk statcounter Global Stats.

Główna niechęć użytkowników do Windowsa 10 wynika z szerszego zakresu danych, które Microsoft o nich zbiera. Firma tłumaczy się względami wygody i bezpieczeństwa korzystania z systemu, ale klienci wciąż czują się nazbyt inwigilowani. W tym celu Microsoft niedługo udostępni aktualizację, która ma lepiej informować klientów o tym, jakie informacje o nich system przetwarza – pisaliśmy o tym w artykule: „Windows pokaże, co o tobie wie”.

MG

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 kurzepietiewicz

Dopóki nie zmieni się płyty głównej po pierwszej instalacji 10-tki,zawsze będzie pokazywał 10-tkę.Podobnie jest z 8-ką.Mowa oczywiście o laptopach lub PC z fabrycznie zainstalowanym systemem.Dane o przewadze 10-tki nad 7-ką są mocno przesadzone.

! Odpowiedz
20 5 q-tas

Ale hejt w komentarzach. Piszą je te same zatwardziałe, przyzwyczajone do starego osoby... Które podobnie hejtowały XP oraz 7 (kiedy były nowe). Piszą to osoby którym się nie chce uczyć nowego.

! Odpowiedz
3 12 karbinadel

Chyba nie bardzo rozumiesz słowo "hejt" :)

! Odpowiedz
1 2 silvio_gesell

Windows 10 to poddanie się Microsoftu względem Apple.

! Odpowiedz
8 25 konzument

Win 10 to jedno wielkie nieporozumienie. Jak tylko podłączyłem do internetu nawłączało się jakiś operacji na 70% procka i przy okazji naściągało jakiś aktualizacji kompletnie bez żadnej informacji. 3 giga neta w roamingu po prostu wyparowało w kilka godzin. Porażka.

! Odpowiedz
13 47 sloneczkodzg

Nie zgadzam się z tym . Często słyszę , że po zakupie laptopa z win 10 większa część osób przeinstalowuje swoje ,, cacka " na win 7 . Sam tak zrobiłem po zakupie lapta w Komputroniku . Sprzedawca potwierdził mi to co wcześniej napisałem .

! Odpowiedz
5 21 karbinadel

Zrobiłem to samo z kompem stacjonarnym - jeszcze w punkcie sprzedaży kazałem go downgradować do 7-ki

! Odpowiedz
1 10 janusz26904029

To udział w rynku na podstawie statcounter, czyli mierzony przez wejścia na strony z ich kodem zliczającym. Nie bardzo więc masz się z czym niezgadzać, to są wyniki pomiaru na stronach, a nie sprzedaży.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.