REKLAMA

Magna Polonia wygrała z Emitelem. Do spółki trafi blisko 100 mln zł

Marcin Dziadkowiak2023-06-19 08:46, akt.2023-06-19 09:55zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl
publikacja
2023-06-19 08:46
aktualizacja
2023-06-19 09:55

Po blisko 10 latach sporu, Emitel dogadał się z giełdową spółką Magna Polonia i zapłaci w ramach ugody 192,5 mln zł. Do spółki trafi jednak tylko 99,6 mln zł. Resztę otrzyma luksemburski wehikuł, który kupił wcześniej część wierzytelności.

Magna Polonia wygrała z Emitelem. Do spółki trafi blisko 100 mln zł
Magna Polonia wygrała z Emitelem. Do spółki trafi blisko 100 mln zł
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Notowania Magna Polonia w poniedziałek otworzyły się na minusie, jednak szybko wzrosły na plus sześć procent do poziomu 7,48 zł. W następnych minutach sesji wróciły jednak do poziomu odniesienia, po czym zanurkował o 11 proc. do poziomu 6,2 zł. Przy tym kursie kapitalizacja spółki jest niższa od 100 mln zł, a zatem także niższa od kwoty, która ma trafić do kasy spółki.

Kliknij, aby sprawdzić notowania spółki. (Bankier.pl)

„Zarząd spółki Magna Polonia informuje, że w dniu 16 czerwca 2023 r. spółka zawarła ugodę pozasądową, której stronami są: spółka, Fidera Master SCSp RAIF z siedzibą w Luksemburgu, Emitel S.A., Ice Lemon S.a.r.l. z siedzibą w Luksemburgu, Cordiant Digital Holdings One Ltd z siedzibą w Londynie oraz Alinda Capital Partners II Ltd z siedzibą na Wielkim Kajmanie. Ugoda dotyczy sporu sądowego z powództwa Spółki przeciwko Emitel o zapłatę, toczącej się obecnie przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie” – poinformowała spółka w komunikacie giełdowym.

„W ramach Ugody, w celu zakończenia powyższego sporu ze Spółką, Emitel zobowiązał się zapłacić kwotę 192 500 000 zł, spółka zaś zobowiązała się cofnąć wniesiony pozew wraz ze zrzeczeniem się roszczenia. Wskazaną kwotę Emitel wpłacił na depozyt notarialny. Wypłata kwoty z depozytu notarialnego nastąpi po wydaniu przez Sąd Apelacyjny w Warszawie prawomocnego postanowienia o umorzeniu postępowania” – informuje dalej spółka.

W komunikacie znalazła się także informacja, że część wierzytelności w wysokości 92,9 mln zł trafi do Fidera Master SCSp RAIF z siedzibą w Luksemburgu, ponieważ spełnił się warunek z umowy zawartej wcześniej z tym podmiotem. W ramach tej umowy Fideria Master nabył 28 lutego 2020 r. część wierzytelności w tej właśnie wysokości.

Wspomniana w komunikacie ugoda to efekt toczącego się już blisko dekadę sporu sądowego. Jak opisuje sprawę „Puls Biznesu”, „Magna Polonia złożyła pozew przeciwko Emitelowi pod koniec 2013 r. Żądała 185 mln zł „naruszenie poufności" i „czyn nieuczciwej konkurencji" przy okazji przejęcia przez Emitela spółki Info-TV-Operator, którą Magna Polonia sprzedała za 114,5 mln zł w kwietniu 2013 r. Według Magny Emitel ujawnił Cyfrowemu Polsatowi, że prowadzi negocjacje w sprawie przejęcia Info-TV-Operatora, co sprawiło, że Magna Polonia została wykluczona z procesu w sprawie zakupu od Cyfrowego Polsatu innej spółki - RS TV”.

Zawarta ugoda poprzedziela wydanie prawomocnego wyroku przez Sąd Apelacyjny w Warszawie. Emitel wygrał bowiem wcześniej sprawę przed Sądem Okręgowym, który w wyroku z 2 lipca 2021 roku zasądził od spółki Emitel na rzecz Magna Polonia kwotę 163,74 mln zł wraz z odsetkami ustawowymi, które na dzień wydania wyroku wynoszą 99,7 mln zł.

Zarząd Emitela od początku twierdził, że roszczenia i zarzuty przedstawiane przez Magna Polonia w toku sporu są bezpodstawne. Jak przypomina „Puls Biznesu”, dekadę temu Emitel twierdził w komunikacie rozsyłanym do mediów, że „roszczenia Magna Polonia są bezzasadne” i „nie ma możliwości ugody”.

Źródło:
Marcin Dziadkowiak
Marcin Dziadkowiak
zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl. Już w czasie studiów na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu rynki kapitałowe stały się jego pasją, która pozwoliła mu rozpocząć pracę w Bankier.pl i rozwijać dział giełdowy. Zainteresowanie sprawami krajowymi i zagranicznymi pozwoliło mu także spełnić się w pracy w prowadzeniu newsroomu. Jego ambicją jest, aby Bankier.pl był wciąż najlepszym źródłem informacji, nie tylko dla inwestorów giełdowych. T +48 71 748 95 03 K +48 601 560 819

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (2)

dodaj komentarz
cellfreak
Czemu ludzie sprzedają akcje? Magna przecież wygrała :D. Ale dobrze dobrze. Taniej kupię :P
pagodzik
Ale o co chodzi?
Ktos komus cos zaplaci, ale za co? Czym zajmowal sie pokrzywdzony, ze dostal taka kase?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki