REKLAMA

MOL: bezpieczeństwo dostaw paliw na Węgrzech zagrożone. Limity cen mogą być zmieniane

2022-12-01 22:29
publikacja
2022-12-01 22:29

Bezpieczeństwo dostaw paliw na Węgrzech jest zagrożone, przede wszystkim z powodu uszkodzeń rurociągu Przyjaźń oraz ograniczeń produkcyjnych rafinerii Danube pod Budapesztem - poinformował w oświadczeniu cytowanym przez węgierskie media koncern naftowo-gazowy MOL.

MOL: bezpieczeństwo dostaw paliw na Węgrzech zagrożone. Limity cen mogą być zmieniane
MOL: bezpieczeństwo dostaw paliw na Węgrzech zagrożone. Limity cen mogą być zmieniane
fot. Andrea Piacquadio / / Pexels

Dodatkowo przyczyną tego stanu jest fakt, że z rynku zniknęli importerzy; w listopadzie MOL obsługiwał 85 proc. rynku. „W celu przywrócenia bezpieczeństwa dostaw konieczne będzie przywrócenie importu paliw, co zajmie 2-3 miesiące” – napisał MOL w oświadczeniu.

W ostatnich dniach media informowały również o tym, że na wielu stacjach w kraju brakowało benzyny lub oleju napędowego, a poszczególne punkty wprowadzały ograniczenia w zakupach paliwa.

Jeśli bezpieczeństwo dostaw będzie zagrożone, limity cen będą zmieniane – zapowiedział w środę na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Gergely Gulyas. Zwrócił jednocześnie uwagę na niepokojące wiadomości, w tym wejście 5 grudnia w życie sankcji na rosyjską ropę, a także problemy rafinerii MOL w Szazhalombatta na południe od Budapesztu związane z produkcją.

MOL poinformował, że rafineria w Szazhalombatta z powodu konserwacji nadal pracuje z wydajnością 50-55 proc., a rurociąg Przyjaźń, którym sprowadzana jest do niej rosyjska ropa, również działa z ograniczeniami.

„Nasi eksperci pracują bez przerwy nad konserwacją rafinerii i optymalizacją zapasów na co dzień, aby móc wysłać wystarczającą ilość paliwa do całego kraju” – poinformował MOL w oświadczeniu, cytowanym przez portal Telex.hu.

Na początku lutego wejdą w życie sankcje również na import rosyjskich produktów naftowych. Choć MOL nie jest w stanie jeszcze przewidzieć ich skutków, to „należy spodziewać się negatywnych konsekwencji”.

„Możemy utrzymać zamrożenie cen benzyny tylko wtedy, gdy dostawy ropy z Rosji będą nieprzerwane, a rafineria ropy w Szazhalombatta będzie nieprzerwanie pracować. Rząd oczywiście nadal będzie robił wszystko, aby zapewnić bezpieczne dostawy paliw” – cytuje ministerstwo rolnictwa węgierski dziennik „Magyar Nemzet”.

Prezes Węgierskiego Stowarzyszenia Paliw, cytowany przez Telex.hu, stwierdził z kolei, że rząd musi zdecydować „czy regulować ceny, czy zaopatrywać rynek w paliwo”. W jego ocenie regulacje cenowe powodują dziś więcej szkód niż wzrost cen powodował w przeszłości.

Limit cen na paliwo na poziomie 480 forintów (wówczas około 6 zł) został wprowadzony na Węgrzech jeszcze w listopadzie 2021 roku jako środek dla ochrony węgierskich konsumentów przed skutkami inflacji. W kolejnych miesiącach zakres pojazdów uprawnionych do korzystania z niższych cen był ograniczany. W chwili obecnej limit cenowy na benzynę przewidziany jest do końca grudnia.

Z Budapesztu Marcin Furdyna 

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
polonu
Polska na tej wojnie tych szczepionkach tak wyjdzie jak Zabłocki na mydle po wojnie będziemy kupować węgiel, gaz , ropę ruską od pośredników zarabiającym na tym krocie tak skończą . ceny się unormują nie znaczy że będzie tanio , kto będzie kupował węgiel w Columbii sam koszt transportu przewyższy cenę ruskiego węgla . kupimy ruski Polska na tej wojnie tych szczepionkach tak wyjdzie jak Zabłocki na mydle po wojnie będziemy kupować węgiel, gaz , ropę ruską od pośredników zarabiającym na tym krocie tak skończą . ceny się unormują nie znaczy że będzie tanio , kto będzie kupował węgiel w Columbii sam koszt transportu przewyższy cenę ruskiego węgla . kupimy ruski tylko że od pośrednika .
forfun
Orlen po dealu stulecia właśnie przejmuję 79 stacji na węgrzech.

Brawo orlen.

I co się zrobi na koniec ??? Protokół zniszczenia.

Koniaczek
szprotkafinansjery
Jak to zagrożone? Wlad przestał pompować dieszewaju niefte? No kak to tak, sowieckoje druzija?!
samsza
A nie sugerują, że niszczy rakietami tereny przez które przebiega ruruciąg ?
Raffmo
I co pomimo przyjaznego stosunku Węgier do roSS.ji i tak mają problem z dostawami ? roSS.ja to niewiarygodny partner handlowy.
barysza51
To nie Rosja tylko Unia Europejska. Zastanawia mnie dlaczego nie używaższ znaczka SS w stosunku do Estonii, Litwy, Ukrainy gdzie gloryfikuje sie formacje SS działające w tych krajach w czasie IIWŚ.
szprotkafinansjery odpowiada barysza51
Wania, onuce na nogi i na front, wpieriod, za rodinu!
Raffmo odpowiada barysza51
piszemy o roSS.ji. To ona jest agresywnym bandyckim państwem napadającym na sąsiadów. To roSS.ja szafuje hasła o faszystach. To roSS.ja napadła Ukrainę, oderwała im Krym, a teraz prowadzi pełnoskalową wojnę kinetyczną. To roSS.ja uważa Ukraińców za podludzi i faszystów. To ro.SSja gloryfikuje reżim autorytarny czyli ZSRR i jego przywódców piszemy o roSS.ji. To ona jest agresywnym bandyckim państwem napadającym na sąsiadów. To roSS.ja szafuje hasła o faszystach. To roSS.ja napadła Ukrainę, oderwała im Krym, a teraz prowadzi pełnoskalową wojnę kinetyczną. To roSS.ja uważa Ukraińców za podludzi i faszystów. To ro.SSja gloryfikuje reżim autorytarny czyli ZSRR i jego przywódców jak Lenina, Stalina i Dizerżyńskiego. roSS.ja jest więc jak hitelrowskie niemcy i SS.
To roSS.ja jest faszystowskim krajem. Stąd znaczek.
barysza51 odpowiada Raffmo
1. A może jakieś odniesienie do gloryfikacji formacji SS w wymienionych krajach.
2. Krym patrz kosowo
3. I dla pamięci uzupełnienie Stalin (Gruzin), Dzierżyński (Polak).
Raffmo odpowiada barysza51
nie zmieniaj tematu.

Piszemy o roSS.ji a nie o wątkach pobocznych niezwiązanych z tematem. Może napiszesz o gloryfikacji faszyzmu w roSS.ji.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki