Ludzie nie lubią spłacać długów. Komornik: "Zmieniają numer na drzwiach, składają skargi"

redaktor Bankier.pl

Szacuje się, że 20% osób celowo nie odbiera korespondencji od komornika – mówi Monika Janus, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej. Wielu z nich niesłusznie ma nadzieję, że uniknie kary.

O tym, jak Polacy uciekają przed komornikami i ile może zająć komornik w studiu Bankier.TV - w Dniu Otwartym Komorników Sądowych - opowiada Monika Janus, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej.

Polaków ucieczka przed komornikiem

– Ludzie nie lubią spłacać długów. Do komorników w 2015 roku wpłynęło 8 mln spraw egzekucyjnych. Długi ma olbrzymia liczba osób. Nie są to tylko długi alimentacyjne, ale także długi z niepłaconych grzywien i kosztów postępowania sądowego i przede wszystkim z nierealizowanych umów. Szacuje się, że 20% osób celowo nie odbiera korespondencji od komornika. Tymczasem wyrok jest ważny 10 lat, więc nie unikną kary – tłumaczy Monika Janus, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej.

Jako komornik-praktyk wie, że zdarzają się osoby, które próbują odwlekać to nieuniknione spotkanie. – Miałam w swojej pracy takie przypadki. Jednym ze sposobów na uniknięcie kary jest przepisywanie majątku. Można powiedzieć, że jest to bolączka naszego zawodu. Są też osoby, które celowo przeciągają postępowanie - nie dość, że nie odbierają korespondencji, to jeszcze składają mnóstwo skarg na komornika. Tymczasem odsetki rosną, a dług i tak pozostaje do spłacenia – wyjaśnia.

Co może zająć komornik, a czego nie

– Komornik swoją pracę wykonuje na podstawie Kodeksu Postępowania Cywilnego i w tym kodeksie jest dział poświęcony temu, czego nie może zająć komornik: podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego i takich, które służą nam do wykonywania osobistej pracy zarobkowej czy praktyk religijnych – tłumaczy Monika Janus.

– Jeżeli chodzi o środki znajdujące się na naszym koncie bankowym, których nie może zająć komornik, to przepisy się zmieniły. Od 8 września tego roku jest to 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, która wynosi 1850 zł. Taką wysokością środków na rachunku może dysponować dłużnik. Wszelkie wpływy powyżej tej kwoty wpływają na konto komornika, który przekazuje te środki wierzycielowi – tłumaczy Janus i przypomina, że komornik sądowy to funkcjonariusz publiczny działający w imieniu państwa, powołany po to, by wykonać wcześniej wydane nakazy sądowe.

Dzień Otwarty Komorników Sądowych

22 listopada w ponad 500 kancelariach komorniczych w całej Polsce będzie można uzyskać bezpłatną informację o tym, czy warto unikać komornika, co nam grozi, czy lepiej przyjść i porozmawiać, bo jednak od nas zależy, jaki będzie finał tej egzekucji, co zrobić, jeżeli osoby są jeszcze krok przed egzekucją, czy warto dogadywać się z firmami, czy czekać na komornika. Będzie można również porozmawiać o pracy komornika i dowiedzieć się, na czym ona polega.

Strona internetowa z bazą kancelarii, w których będzie można uzyskać pomoc, dostępna jest na stronie www.lepiejtowiedziec.pl. Dla osób, które nie chcą lub nie mogą przyjść do kancelarii uruchomiona została infolinia (22) 299 87 77 czynna od godz. 8-20.

Bankier.pl po raz kolejny jest partnerem Dnia Otwartego Komorników Sądowych.

Anna Drozd

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~Radek

Komornik ze Zgorzelca miał do ściągnięcia 20 000 zł długu lecz sądowa klauzula wykonalności opiewała na 100 000 zł . Dług w wysokości 20 000 zł spłaciłem do rąk wierzyciela...komornik naliczył sobie 5% od 120 000 zł a nie od faktycznej kwoty, którą miał ściągnąć czyli 20 000 zł . Na potwierdzenie tej kwoty mam pismo, które wierzyciel wysłał komornikowi na jego zapytanie jaki jest faktyczny stan zadłużenia na dzień taki i taki . Czy komornik postępuje zgodnie z prawem czy zawyza koszty by zarobic więcej ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Radek

Przepraszam 5% od 100 000 a nie 120 000

! Odpowiedz
8 6 ~MP odpowiada ~Radek

Właśnie o to chodzi. O bat, który musi wisieć nad dłużnikiem. Gdybyś spłacił swoje zobowiązanie w terminie, to wierzyciel nie musiałby oddawać sprawy do komornika.

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 6 ~ASDAS

uciekają czy nie spłacają? hmm.... sam nie mam długów poza nie ciekawą przyszłością.... lecz dziś już porozumiałem się z wierzycielami i wszystko pospłacałem.... ale winny jestem komornikowi 5% za to ze zostało umorzone postępowanie na wniosek wierzyciela. komornik w tamtych czasach nic nie potrafił odemnie wyegzekwować a sobie naliczył 5% czy to nie kradziez? a jak by sobie wierzyciel co pół roku zmieniłał komornika i umarzał na wniosek wierzyciela to co dłużnik ma placic co pół roku 5% kolejnej kancelarii komorniczej KRADZIEZ

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~Jerzy

Parabanki tak napędzają komornikom klientów bo pożyczają ludziom na lichwiarski % i nazywają to ubezpieczeniem.Niech rząd sie weźmie za te różne pseudo firmy pożyczkowe co wiszą na słupach i przystankach.

! Odpowiedz
2 3 ~Ona

Komornik zablokowal moje konto. Nie dostałam żadnej Inf od komornika. W banku okazało się że mam dług 42000 bo byłam poręczy cielem. Co dalej? Swoich długów nie mam .

! Odpowiedz
0 1 ~Matheo

Poręczyłaś kredyt, czyli zapewniłaś bank w świetle umowy kredytowej, że jeśli klient nie będzie spłacał kredytu, bank (a idąc dalej komornik) dobierze się do Ciebie. Niestety nie wiem czy będzie z tego jakieś wyjście. Można z tym iść do prawnika i na drogę sądową. Być może są jakieś luki w umowie. Ogólnie jesteś dłużnikiem tak samo jak ten który podpisał umowę i wziął kasę. Ja swojego czasu też nie dostawałem pism bo komornik brał adres np. z ostatniego rozliczenia PITu gdzie nie mieszkałem od roku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 15 ~asd

Zawsze można wejść do sąsiada i zabrać jego ciągnik.

! Odpowiedz
4 3 ~Obserwator

Kobiety oraz komornicy wolą tych panów krórzy mają długi.

Kobiety to jasne że rozumiem....

Ale że komornicy tacy homo? to nie wiedziałem...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne