REKLAMA

Łon: Stopy proc. bez zmian do końca kadencji RPP, wzrost inflacji przejściowy

2021-05-10 10:26
publikacja
2021-05-10 10:26

Stopy procentowe powinny pozostać bez zmian do końca kadencji obecnej RPP, a wzrost inflacji CPI ma charakter przejściowy - napisał w artykule dla portalu wGospodarce członek RPP, Eryk Łon. Ekonomista postuluje, by członek RPP mógł sprawować swoją funkcję przez więcej niż jedną kadencję.

Łon: Stopy proc. bez zmian do końca kadencji RPP, wzrost inflacji przejściowy
Łon: Stopy proc. bez zmian do końca kadencji RPP, wzrost inflacji przejściowy
fot. Krystian Maj / / FORUM

"Jestem przekonany, że do końca obecnej kadencji Rady Polityki Pieniężnej powinien zostać utrzymany aktualny poziom stóp procentowych. (...) Myślę, że o tym, czy i kiedy podnosić stopy procentowe zdecyduje dopiero przyszła Rada Polityki Pieniężnej" - napisał Łon.

"Podnosząc stopy procentowe w obecnych warunkach makroekonomicznych, RPP mogłaby przydusić dynamikę popytu wewnętrznego. (...) Też uważam, że zbyt szybkie podniesienie stopy procentowej może zahamować ożywienie gospodarki w naszym kraju" - dodał.

Kadencja 7 z 10 członków RPP wygasa w I kw. 2022 r.

Zdaniem Łona nie należy przykładać "przesadnej wagi" do wzrostu inflacji konsumpcyjnej, który ma charakter przejściowy, a "pewien" wzrost CPI ma swoje źródło w czynnikach zewnętrznych, co związane jest ze zwyżkami cen surowców.

"Co ciekawe warto zauważyć, że w okresie od lipca 2020 roku spadł z kolei poziom inflacji bazowej. Zmniejszyła się ona z 4,3 proc. do 3,9 proc. Możemy więc dostrzec nie tylko objawy wzrostu presji inflacyjnej, znajdującej swoje odbicie w pewnej zwyżce inflacji konsumpcyjnej, lecz także objawy spadku presji inflacyjnej, co uwidoczniło się we wspomnianym spadku inflacji bazowej" - dodał Łon.

Ekonomista postuluje zmiany w ustawie o NBP, które umożliwiłyby sprawowanie funkcji członka RPP przez więcej niż jedną kadencję.

"Jestem przekonany, że jeżeli ktoś sprawdził się na stanowisku członka Rady Polityki Pieniężnej, to przecież mógłby znakomicie pełnić analogiczną funkcję w trakcie kolejnej kadencji. Dana osoba dysponując sporym doświadczeniem zdobytym w trakcie konkretnej kadencji RPP mogłaby wykorzystać je w trakcie kadencji następnej działając z pożytkiem dla dobra Polski. Uważam, że wprowadzenie zasady, iż funkcję członka Rady Polityki Pieniężnej można pełnić dłużej niż 1 kadencję wprowadzałoby jeszcze więcej ducha stabilności w pracy Narodowego Banku Polski" - uważa Łon.

(PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (35)

dodaj komentarz
magic_zone
no jak tam, gdzie pochowały się trolle od 4 lat naganiające pod każdym artykułem że nie będzie wcale inflacji, a ceny nieruchomości będą tylko spadać?


gdzie jest teraz ich wiarygodność?
gdzie są ich starania by ogłupić innych, kłamiąc że mieszkania będą tanieć, tylko pewnie dlatego że sami nie kupili w odpowiednim czasie
no jak tam, gdzie pochowały się trolle od 4 lat naganiające pod każdym artykułem że nie będzie wcale inflacji, a ceny nieruchomości będą tylko spadać?


gdzie jest teraz ich wiarygodność?
gdzie są ich starania by ogłupić innych, kłamiąc że mieszkania będą tanieć, tylko pewnie dlatego że sami nie kupili w odpowiednim czasie i pociąg z cenami im odjechał?
jak tam troliki?


tumako_lunatic
detektorjusia
jsunday
trolley
marcinkrakow
marynapilecka
anna_domagalczyk
darek_znawca - ten od pierogów przy trasie S8
jpelerj - podróbka (złodziej obcych nicków)
tomasz7778
Na początek informuje że kawałek dalej wyjaśnię Panu/i sprawę który twierdzi że kredyt mu potaniał o 25 % Ale najpierw Pan Eryk Prezes NBP i ta cała większość spólki z RPP w kółko od miesięcy czy może już nawet lat bredzą i kłamią że inflacja sama spadnie. Nigdy w historii ekonomii nie zdarzyło się by inflacja sama spadła bez podwyżki Na początek informuje że kawałek dalej wyjaśnię Panu/i sprawę który twierdzi że kredyt mu potaniał o 25 % Ale najpierw Pan Eryk Prezes NBP i ta cała większość spólki z RPP w kółko od miesięcy czy może już nawet lat bredzą i kłamią że inflacja sama spadnie. Nigdy w historii ekonomii nie zdarzyło się by inflacja sama spadła bez podwyżki stóp . Mam też uwagę do Pana czy Pani który napisał że kredyt mu potaniał po obniżce stóp o 25 %. Owszem może to być prawda tylko tyle że w skali całego roku a nie 1 miesiąca. Nie ma możliwości by 1 rata w ciągu 1 miesiąca potaniała o 25 procent. Sprawdziłem to w internecie na 1 serwisie ekonomicznym raty spadły na poziomie 1 lub ponad 2 procent w skali miesiąca 25 procent może być tylko w skali całego roku. -tzn. łącznie 12 rat za cały rok Tymczasem inflację licząc w ostatnich 2 miesiącach była 3, 5 procent niedawno 4 a za chwilę nawet niektórzy z NBP mówią że będzie inflacja na poziomie 5 %i to w skali miesiąca co o ile się nie mylę w przybliżeniu na takiej podstawie jakiej Pan/i obliczał to inflacja w skali roku wyniesie 40 procent i to prawdopodobnie w dobrym wypadku. Tak więc nie do końca jest to oszczędność z tymi kredytami w rzeczywistości wg mnie nawet kredytobiorcy by skorzystali bardziej na tym gdyby NBP podwyżkami stóp zahamował inflację NBP sprzeniewierzył się trochę swojej misji pilnowania stabilnych cen ta cała polityka NBP służy bardziej zapychaniu budżetu a nie dobru obywateli. więc jak wykazałem nawet to co mówi NBP że kredytobiorcom się lepiej powodzi bo płacą mniej jest nieprawdą bo inflacja więcej im zje niż zaoszczedzą na ratach kredytów. Nie życz e mimo wszystko rządowi wcześniejszych wyborów mimo wszystko jeśli utrzyma się przy władzy do końca kadencji to obecny rząd będzie powoływał nową radę RPP i Prezesa NBP co akurat mi się nie podoba bo niczego to nie zmieni w NBP. I już kończąc może dostał Pan/i taką informację w banku że kredyt potaniał o 25 procent jednak proszę pytać banku czy te 25 procent w skali roku czy nawet kilku kilkunastu lat kredytu bot ez tak może być na pewno nie w skali miesiąca. Proszę też pamietać ze zakupy robimy raz dziennie przeważnie i zmagamy się z drożyzną na co dzień a ratę płacimy przeważnie raz dwa czasami więcej w miesiącu ale nie codziennie jak zakupy
the_mind_renewed
Tak chciał powiedzie i przejęzyczył:Łon: Stopy proc. bez zmian do końca tego systemu monetarnego.
r4k
Wiara w papierowy pieniądz też była przejściowa.
samsza
Rząd obiecuje 770 mld, większość firm ma pełne środków konta... W takich warunkach, kto tego taniego pieniądza potrzebuje ? Wygląda na to, że gospodarka ruszy. A jak ruszy to będą wpływy z podatków, państwo zmniejszania długu przez inflację w tym czasie nie będzie potrzebować.
jpelerj
Zybertoli jak zwykle, a jedyny konkret to ten, że chce zostać w RPP w następnej kadencji. Nie warto.
karbinadel
Na szczęście członek Łon też jest przejściowy
konik_garbusek
Panie Łon, nie przeczytasz pan tego, ale to, ze biedny Kowalski, który wpakowuje się własnie w okazyjne mieszkanko po 10-12 000 za metr, to po czesci wasza wina. Pan i pana koledzy trzymacie stopy procentowe na takim poziomie, ze przecietny Polak mysli ze nie ma wyjscia i jedyna szansa na ocalenie majątku czy oszczednosci zycia, Panie Łon, nie przeczytasz pan tego, ale to, ze biedny Kowalski, który wpakowuje się własnie w okazyjne mieszkanko po 10-12 000 za metr, to po czesci wasza wina. Pan i pana koledzy trzymacie stopy procentowe na takim poziomie, ze przecietny Polak mysli ze nie ma wyjscia i jedyna szansa na ocalenie majątku czy oszczednosci zycia, to kupowac nieruchomosci. I to jest po prostu grzech, ze pozwalacie, chocby posrednio, tym biednym ludziom pakować się w takie kłopoty. Kłopoty, bo nie da sie trzymac stop procentowych na takim poziomie w kraju rozwijającym się - rynek was zmasakruje i w razie ucieczki inwestorów od złotówki, bedziecie MUSIELI podniesc stopy procentowe, by utrzymać apetyt zagraniczncyh inwestorów na polski dług. I co wtedy powie pan swoim rodakom, kiedy ich kredyt wzrosnie o kilkaset złotych miesiecznie, albo wiecej? Czy moze pan spac, wiedzac, ze dziesiątki tysiecy polskich rodzin NIGDY nie wyjdą ze spirali zadłuzenia?
wonsz
Wynagrodzenie zarówno mi i żonie rosło w ciągu ostatnich lat szybciej, niż inflacja. Rata kredytu spadła o ok. 25%. Oszczędności nie trzymam w skarpecie ani na koncie, bo nie jestem ciężko upośledzony. Wiecznie tych samych ujadaczy wylewających od lat identyczne frustracje pod każdym artykułem od inflacji serdecznie pozdrawiam. Nie Wynagrodzenie zarówno mi i żonie rosło w ciągu ostatnich lat szybciej, niż inflacja. Rata kredytu spadła o ok. 25%. Oszczędności nie trzymam w skarpecie ani na koncie, bo nie jestem ciężko upośledzony. Wiecznie tych samych ujadaczy wylewających od lat identyczne frustracje pod każdym artykułem od inflacji serdecznie pozdrawiam. Nie uczcie się nigdy i niczego; w końcu podział każdego tortu to gra o sumie zerowej - im gorzej macie wy, tym lepiej mam ja :)
volksempfanger
Podpowiedz nam coś, nie wierzymy że naprawdę chcesz żebyśmy mieli gorzej. Każdy człowiek rodzi się dobry w głębi serca.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki