REKLAMA

Kowalczyk: Obecnie nie ma decyzji o wycofywaniu się KGHM z inwestycji zagranicznych

2016-11-03 10:31
publikacja
2016-11-03 10:31

Obecnie nie ma decyzji o wycofywaniu się KGHM z inwestycji zagranicznych - poinformował dziennikarzy szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Pytany o kolejne zmiany kadrowe w spółkach Skarbu Państwa, zasygnalizował, że można się ich spodziewać.

Kowalczyk: Obecnie nie ma decyzji o wycofywaniu się KGHM z inwestycji zagranicznych / fot. Adam Chelstowski / FORUM

"Obecnie nie ma decyzji o wycofywaniu się KGHM z inwestycji zagranicznych. Po to jest nowy prezes, żeby się temu przyjrzał" - powiedział.

Niedawno Kowalczyk, który bardzo krytycznie ocenia inwestycję KGHM w Chile w 2012 r., informował podczas posiedzenia komisji sejmowej, że do końca października ma nastąpić weryfikacja raportów geologicznych, która pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy jest sens, żeby KGHM kontynuował kolejne fazy projektu Sierra Gorda.

"Inwestycja zagraniczna KGHM była ogromnym błędem i niefrasobliwością. Trudno po tych materiałach, z którymi się zapoznałem, znaleźć jakiekolwiek ekonomiczne uzasadnienie tej inwestycji" - mówił wówczas.

"Teraz stoimy przed trudną decyzją, czy spisać na straty kilkanaście miliardów złotych i się stamtąd wycofać, czy próbować ratować pewnie nie wszystko, ale przynajmniej część zainwestowanych środków" - informował.

Pod koniec października rada nadzorcza KGHM odwołała Krzysztofa Skórę z funkcji prezesa spółki, a w jego miejsce powołała Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego, który przed powołaniem na fotel prezesa KGHM pełnił funkcję wiceministra rozwoju.

Jednocześnie Henryk Kowalczyk zapytany w czwartek, czy w najbliższym czasie można spodziewać się zmian kadrowych w spółkach Skarbu Państwa, odpowiedział: "Można się spodziewać".

Kim jest nowy prezes KGHM?

Radosław Domagalski-Łabędzki od grudnia 2015 roku pełnił funkcję podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju. W latach 2006-13 pełnił funkcję prezesa zarządu w Magellan Trading Co. Ltd w Chinach. Jest współzałożycielem Polski-Chińskiej Izby Handlowej w Szanghaju. Wcześniej pracował jako prawnik w GSP Group Sp. z o.o. w Łodzi, a także w American Enterprise Institute w Waszyngtonie – jednym z największych amerykańskich think-thank’ów. Ukończył studia Executive MBA na Rutgers University w New Jersey. Był stypendystą Uniwersytetów w Műnster i Mannheim w Niemczech. W 2003 roku uzyskał tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Zna język angielski, niemiecki i chiński.

W zakresie jego ministerialnych kompetencji znajdowały się z kolei takie zagadnienia jak promocja polskiej gospodarki w kraju i za granicą, polityka eksportowa, w tym kwestie związane z umowami offsetowymi oraz kształtowanie i realizacja zasad wymiany handlowej Unii Europejskiej z krajami trzecimi. Jako wiceminister publicznie poruszał więc m.in. kwestie CETA oraz Caracali.

(PAP)

jba/ morb/ osz/

AT Bankier.pl

Źródło:Bankier24
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~henryk
Do Marko. Piszesz o podatku od kopalin . Powiem ci tylko jedno , rząd byłby głupi gdyby zniósł ten podatek . Po zniesieniu tego podatku ,Państwo by nie miało nic z KGHM ,wyprowadzono by pieniądze tak jak przez ostatnie lata ,premie i prezenty wylewały się przez otwarte pyski zarządów i spółek zależnych . Tego nawet Do Marko. Piszesz o podatku od kopalin . Powiem ci tylko jedno , rząd byłby głupi gdyby zniósł ten podatek . Po zniesieniu tego podatku ,Państwo by nie miało nic z KGHM ,wyprowadzono by pieniądze tak jak przez ostatnie lata ,premie i prezenty wylewały się przez otwarte pyski zarządów i spółek zależnych . Tego nawet Tusk nie wytrzymał , i chwała mu za to że odebrał kasę . Błąd że nie wziął towarzystwa za pysk i nie wywalił.Skóra poleciał bo jak wieśc niesie w KGHM , pobratymał się z układem . Ci co doradzali i paśli się dopasowali się do niego . Pisano o zmianach i straszono . Nic podobnego każdy wywalony otrzymał posadkę w KGHM , lub przeszedł na odpowiednią rencinkę .Czy nowy prezes da radę ? wątpię , jeśli nie wezmie się za rozwalenie i przejęcie spółek zależnych od KGHM nic z tego nie będzie . Tam w zarządach obsadzeni są odpowiedni ludzie i ich rodziny .Pracownicy zarabiają grosze , ale już biurowiec stawki ma odpowiednie .Dam ci przykład transportu rudy z szybu na szyb , parę kilometrów . Zamiast puszczać taśmami dołem , hałduje się na plasu , gdzie prywatna firma ładuje na wagony innej prywatnej firmy i wiezie za potęzne pieniądze na inny szyb .Takich przykładów jest wiele , Gdyby nie podatek to pieniądze wylewały by się strugą dla ciebie mało wyobrażalną .
~Gospodarka_Głupcze
"Można się spodziewać" I BARDZO DOBRZE !
W myśl zasady: "Zarobiłeś - daj zarobić też innym", oraz "Stanowisko >Prezes< w CV każdego!"
~Hairy_Portier
Ciekawe, że żaden z komentatorów nie odniósł się do tego, że ktoś wpuścił KGHM na minę za kilkanaście miliardów złotych. Że już nie wspomnę o tym, że w tym samym czasie Kanadyjska spółka byłych managerów KGHM (plus trochę "czerwonych") dostała koncesję w Polsce na najbogatszym złożu miedziowym.Ciekawe, że żaden z komentatorów nie odniósł się do tego, że ktoś wpuścił KGHM na minę za kilkanaście miliardów złotych. Że już nie wspomnę o tym, że w tym samym czasie Kanadyjska spółka byłych managerów KGHM (plus trochę "czerwonych") dostała koncesję w Polsce na najbogatszym złożu miedziowym. i będzie robić konkurencję KGHMowi. Na ile trzeba zrobić przewał, żeby do was dotarło? Tymczasem żwawo komentujecie wypowiedzi, wykształcenie a nawet fryzury osób występujących w newsach. WTF!?
~Jan1102
Od sytuacji trudnych są służby,a mnie interesuje kultura(również biznesu).Stąd wypowiedż na temat fryzury pana Czesława.Dostrzegam jednak i w Tobie jakąś kudłatość.
~OjTam
Nie zapominaj Hairy Portier, że Skarb Państwa ma około 30% łącznych udziałów.
Około 70% akcjonariuszy może mieć inne zdanie niż Skarb Państwa.
I ci akcjonariusze podejmują inne decyzje, bo nie nie muszą wykładać kasy na "pincet plus".

... tyle w temacie...
~TP
Słyszałem, że w KGHM są zmiany kadrowe i wsadzają niekompetentne osoby. Jednak jak czytam o nowym prezesie to się to nie potwierdza. Dużo gadania i czarny PR.
~analiza
W 2003 roku uzyskał tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Czy to jedyny tytuł naukowy? Po tylu zaliczonych uczelniach to nie wiele. Co wieczny student :)?
~OjTam odpowiada ~analiza
Magister to nie tytuł naukowy jakby coś.
To tytuł zawodowy.
doktor i doktor habilitowany to stopień naukowy,
z kolei profesor to tytuł naukowy.
Mamy więc: tytuł zawodowy, stopień naukowy oraz tytuł naukowy.
Należy to wiedzieć.
~mgr odpowiada ~OjTam
widać że się znasz hahahah
~głębokarezerwa
strasznie mało kompetentne wrażenie robi ten Pan Kowalczyk, zupełnie jak przesiąknięty marksizmem leninizmem absolwent kursów dla agitatorów...tak mi się kojarzy, choć być może przy bliższym poznaniu ujmuje kulturą i inteligencją co najmniej na poziomie maturzysty

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki