Obecnie nie ma decyzji o wycofywaniu się KGHM z inwestycji zagranicznych - poinformował dziennikarzy szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Pytany o kolejne zmiany kadrowe w spółkach Skarbu Państwa, zasygnalizował, że można się ich spodziewać.

"Obecnie nie ma decyzji o wycofywaniu się KGHM z inwestycji zagranicznych. Po to jest nowy prezes, żeby się temu przyjrzał" - powiedział.
Niedawno Kowalczyk, który bardzo krytycznie ocenia inwestycję KGHM w Chile w 2012 r., informował podczas posiedzenia komisji sejmowej, że do końca października ma nastąpić weryfikacja raportów geologicznych, która pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy jest sens, żeby KGHM kontynuował kolejne fazy projektu Sierra Gorda.
"Inwestycja zagraniczna KGHM była ogromnym błędem i niefrasobliwością. Trudno po tych materiałach, z którymi się zapoznałem, znaleźć jakiekolwiek ekonomiczne uzasadnienie tej inwestycji" - mówił wówczas.
"Teraz stoimy przed trudną decyzją, czy spisać na straty kilkanaście miliardów złotych i się stamtąd wycofać, czy próbować ratować pewnie nie wszystko, ale przynajmniej część zainwestowanych środków" - informował.
Pod koniec października rada nadzorcza KGHM odwołała Krzysztofa Skórę z funkcji prezesa spółki, a w jego miejsce powołała Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego, który przed powołaniem na fotel prezesa KGHM pełnił funkcję wiceministra rozwoju.
Jednocześnie Henryk Kowalczyk zapytany w czwartek, czy w najbliższym czasie można spodziewać się zmian kadrowych w spółkach Skarbu Państwa, odpowiedział: "Można się spodziewać".
Kim jest nowy prezes KGHM?
Radosław Domagalski-Łabędzki od grudnia 2015 roku pełnił funkcję podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju. W latach 2006-13 pełnił funkcję prezesa zarządu w Magellan Trading Co. Ltd w Chinach. Jest współzałożycielem Polski-Chińskiej Izby Handlowej w Szanghaju. Wcześniej pracował jako prawnik w GSP Group Sp. z o.o. w Łodzi, a także w American Enterprise Institute w Waszyngtonie – jednym z największych amerykańskich think-thank’ów. Ukończył studia Executive MBA na Rutgers University w New Jersey. Był stypendystą Uniwersytetów w Műnster i Mannheim w Niemczech. W 2003 roku uzyskał tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Zna język angielski, niemiecki i chiński.
W zakresie jego ministerialnych kompetencji znajdowały się z kolei takie zagadnienia jak promocja polskiej gospodarki w kraju i za granicą, polityka eksportowa, w tym kwestie związane z umowami offsetowymi oraz kształtowanie i realizacja zasad wymiany handlowej Unii Europejskiej z krajami trzecimi. Jako wiceminister publicznie poruszał więc m.in. kwestie CETA oraz Caracali.
(PAP)
jba/ morb/ osz/
AT Bankier.pl