REKLAMA

Koniec z „przelewem do ZUS". Od 2018 roku zmiany w bankowości internetowej

2017-12-01 07:00
publikacja
2017-12-01 07:00

Od 1 stycznia 2018 roku z systemów bankowości internetowej zniknie „przelew do ZUS”. W wyniku nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przedsiębiorcy zamiast kilku przelewów będą wykonywać jeden zwykły na specjalnie stworzony dla nich zbiorczy rachunek bankowy.

Nowa forma regulowania zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma być prostsza i wygodniejsza, a dla tych przedsiębiorców, którzy przelewy zlecają na blankietach, także tańsza. Jeszcze do końca roku muszą rozliczać się ze składek nawet czterema przelewami w miesiącu. Od nowego roku wystarczy jeden, a dalszym rozliczeniem zajmie się ZUS.

/ fot. Jerzy Dudek / FORUM

Jeden przelew do ZUS zamiast kilku

Obecnie niektóre przedsiębiorstwa muszą zlecać na rachunki ZUS-u nawet cztery przelewy w miesiącu. W przypadku każdej składki obowiązuje jeden, zbiorczy numer konta dla całego kraju do rozliczania:

  • składek na ubezpieczenie społeczne (składka emerytalna, rentowa, chorobowa i wypadkowa),
  • składki na ubezpieczenie zdrowotne,
  • składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz
  • składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Jedno konto, na które trafiały przelewy opłacające składki z całej Polski sprawiało, że każda wpłata musiała być szczegółowo opisana konkretnymi identyfikatorami. To się zmieni i zamiast kilku przelewów z wieloma okazjami do popełnienia pomyłki w opisie, przedsiębiorcy będą rozliczać się z ZUS-em jednym transferem. Dotychczasowe rachunki zostaną 1 stycznia 2018 roku zamknięte.

Konta do rozliczeń ZUS dla przedsiębiorców

Do końca 2017 roku każdy z płatników składek otrzyma list polecony z przypisanym mu rachunkiem bankowym do ich regulowania. Nie będzie to już konto zbiorcze, a indywidualne – to pozwoli zlikwidować konieczność tak precyzyjnego opisywania każdego przelewu oraz uniknąć ewentualnych pomyłek.

Przelew na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) nie będzie musiał być opisany NIP-em, numerem REGON czy PESEL-em.  Wygoda tego rozwiązania nie ogranicza się jedynie do ograniczenia liczby przelewów, ale także samego wyliczania składek – od 1 stycznia 2018 roku zrobi to za płatnika ZUS. Przedsiębiorca musi w ramach jednego przelewu przekazać na NRS łączną kwotę składek, a ta będzie automatycznie rozdzielana na wszystkie ubezpieczenia i fundusze.

Należy zadbać o to, żeby listu z ZUS-u z numerem rachunku nie przegapić – w styczniu inaczej już nie będzie można uregulować składek. Dla tych, którzy list zgubią (lub z jakiegoś powodu nie otrzymają), ZUS uruchomił specjalny portal, na którym mogą sprawdzić numer konta wygenerowane dla nich NR.

Indywidualny numer rachunku składkowego można sprawdzić online TUTAJ po podaniu NIP-u, numeru REGON, lub PESEL-u. Numer konta można również otrzymać na infolinii ZUS-u i w każdej jego placówce.

Indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) – jak przelać składki w bankowości internetowej?

Przedsiębiorcy, którzy do tej pory regulowali swoje zobowiązania wobec ZUS-u przez internet w ramach systemu bankowości internetowej swojego banku, będą to mogli robić nadal. Zniknie jednak opcja „Przelew do ZUS/US”, a zamiast niej klienci będą korzystać ze zwykłego przelewu internetowego na własny, przypisany przez ZUS rachunek.

Przełom roku okaże się jednak mniej wygodny dla tych, którzy opłacali składki zleceniem stałym lub zlecali przelew z przyszłą datą - z racji tego, że dotychczasowe rachunki ZUS-u zostaną zamknięte z początkiem roku. Nowe zlecenia będzie można ustawić w bankowości internetowej dopiero po 1 stycznia 2018 roku.

Źródło:
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (18)

dodaj komentarz
sztos1
moim zdaniem ZUS jest potrzebny [ mam na myśli osoby prowadzące działalność gospodarczą ] ale na ze składkami na podobnym poziomie jaki płacą rolnicy w KRUS.Jeden rachunek to takie mydlenie oczu i jest niekorzystny gdy ktoś wpłaci ciut mniej a korzysta z L4 , bo WYPADA z tego świadczenia . Do tej pory na podstawie moim zdaniem ZUS jest potrzebny [ mam na myśli osoby prowadzące działalność gospodarczą ] ale na ze składkami na podobnym poziomie jaki płacą rolnicy w KRUS.Jeden rachunek to takie mydlenie oczu i jest niekorzystny gdy ktoś wpłaci ciut mniej a korzysta z L4 , bo WYPADA z tego świadczenia . Do tej pory na podstawie rozporządzenia z 1998 roku można było składkę płacić na jedno konto a ZUS miał obowiązek rozksięgować to na pozostałe konta zgodnie z deklaracją . .Jak coś brakło to tylko na ostatnim koncie była niedopłata . Teraz jak coś braknie to " delikwent" wyleci z dobrowolnego chorobowego. Od stycznia nastąpi kolejne udogodnienie związane z objęciem mikro przedsiębiorców plikiem JPG . Po świętach dał się zauważyć w US spory ruch osób , które zawieszały działalność gospodarczą bądź wręcz ja likwidowały .
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W 2018 .
oko1
Przez ten ZUS muszę zamknąć po 16 latach firmę i teraz nie wiem co dalej bezrobocie ? zasiłek ? po co przecież gdyby nie było by tego wytworu naszego kraju to ciągną bym sobie dalej moją jednoosobową firmę i może by przyszedł czas gdy polepszyły by mi się zyski tak jak miałem to kiedyś i płaciłem im bez problemu Przez ten ZUS muszę zamknąć po 16 latach firmę i teraz nie wiem co dalej bezrobocie ? zasiłek ? po co przecież gdyby nie było by tego wytworu naszego kraju to ciągną bym sobie dalej moją jednoosobową firmę i może by przyszedł czas gdy polepszyły by mi się zyski tak jak miałem to kiedyś i płaciłem im bez problemu ten zus i różne podatki,a tak czas zamykać i wystawić łapę by mi coś dali.
pomorzaninm
ja dlatego w ogole nie zalozylem zadnej firmy w Polsce ...czekam na znizki... i juz miekną ...
dla mlodych do 24 lat ma byc firma bez ZUS i NFZetu...
Choc ja juz mlody nie jestem. :)
po_co
Uwielbiam ten argument "zlikwidować ZUS bo mnie na niego nie stać..." to znaczy, że kiepski z Ciebie przedsiębiorca skoro po 16 latach na rynku ciągle masz problemy ze składką która nie sprawia problemu już przy średniej krajowej.

Jedyny konkretny argument to taki, że ktoś po prostu nie chce opłacać
Uwielbiam ten argument "zlikwidować ZUS bo mnie na niego nie stać..." to znaczy, że kiepski z Ciebie przedsiębiorca skoro po 16 latach na rynku ciągle masz problemy ze składką która nie sprawia problemu już przy średniej krajowej.

Jedyny konkretny argument to taki, że ktoś po prostu nie chce opłacać ZUS koniec kropka. Obecny system doskonale na to pozwala, nie chcesz nie płać ale jak chcesz z powrotem wrócić to płacisz zaległe składki i to jest sprawiedliwe rozwiązanie. Przedsiębiorca to człowiek z głową na karku (chociaż widać to tylko moje zdanie) i potrafi decydować sam o sobie.
Jeżeli uważa, że ubezpieczenie jest mu nie potrzebne to może ubezpieczać się na własną rękę.

ZUS blokował mnie wieku 16 lat kiedy wyrabiałem ledwo tysiaka, ale teraz problemem działalności w żadnym wypadku nie jest ZUS na poziomie 1200 zł...
Pracownik wykonujący prace proste to minimum 3100 zł, specjalista po szkole 4700 zł, specjalista z 3 letnim stażem 7000 zł, a Ty narzekasz na ZUS.

Własna działalność przy dochodach 7 tys. zł netto daje Ci wystarczająco dużo korzyści aby zapomnieć o ZUSie, zwroty z paliwa, vat itd. Po 16 latach na rynku, na GD Twój dochód nie powinien być niższy niż 24 tys. zł netto.
assets1
Mieszanie w herbacie z lewej na prawą i mwienie że teraz będzie bardziej słodka.
W tym idiotycznym systemie socjalistycznym ludzie młodzi jak sobie to policzą ilu muszą wyżywić zanim im cos trafi do portfela to nei ma sięco dziwić, że chcą wyjechać.
U nas wszystko musi trafić "do wspólnego wora",
Mieszanie w herbacie z lewej na prawą i mwienie że teraz będzie bardziej słodka.
W tym idiotycznym systemie socjalistycznym ludzie młodzi jak sobie to policzą ilu muszą wyżywić zanim im cos trafi do portfela to nei ma sięco dziwić, że chcą wyjechać.
U nas wszystko musi trafić "do wspólnego wora", musi być to konkretnie zamieszane żeby nikt nie wiedzia co na co i jak (stworzenie ułamkowych części składek, które niby trafiają na nasze potrzeby a naprawdę finansują obecnych emerytów).
Z tego wora wspólnego, jak już nikt z wyborców nie ma nad nim kontroli musi się wyżywić gatunek parzystokopytny, zawsze opłacony, zawsze z premią roczną niezależnie od wyników.

Co najsmutniejsze dojść do tego mogą tak naprawdę dopiero jak wyjedzie jeszcze ze 2mln obywateli.
No musi minąć jakieś 15-20 lat, żeby ludzie wychowani na komunie odeszli w stan spoczynku, bo to oni mają we krwi komunę zamiast kalkulatora i zdrowego rozsądku.
assets1
Przecież ta cała iluzja "składek" to jest zwykły podatek nkładany na pracujących w celu sfinansowania emerytur tych co już nie pracują. :-)
To nie ma nic wspólnego z moją emeryturą, która będzie w obecnym systemie będzie uzależniona od ilości wówczas pracujących, co oznacza wg. wszystkich obliczeń,
Przecież ta cała iluzja "składek" to jest zwykły podatek nkładany na pracujących w celu sfinansowania emerytur tych co już nie pracują. :-)
To nie ma nic wspólnego z moją emeryturą, która będzie w obecnym systemie będzie uzależniona od ilości wówczas pracujących, co oznacza wg. wszystkich obliczeń, że w ujęciu zmiany stopy zyciowej "niemal jej nie będzie".
W zasadzie najlepszą strategią obecnie faktycznie jest mieć przynajmniej cześćdochodu bez tego haraczu, wówczas jest szansa żeby konsekwentnie cośodkłądaćdla siebie, a nie tylko tyrać.
Wprowadzanie jakichś dodatkowych składek "już teraz niby kapitałowych" należy przyjmować z bardzo daleko posuniętą ostrożnością.

JEDYNE PEWNE PIENIĄDZE NA EMERYTURĘ TO TE O KTÓRYCH PAŃSTWO NIE WIE.
Bo aparat parzystokopytny jest wielce aktywny w goleniu owiec, i w związku z tym rozumiem tych wszystkich pracujących "na czarno", nawet jak teraz całe pieniądze idą np. na budowę domu to to będzie ew. jakaś wartość przy emeryturze. Można sprzedać i kupić małę mieszkanie na starość, a reszta kasy zostanie.
inwestor-gpw
boże jak można takie głupoty pisać??? to od stycznia nie bedę robic przelewu?? będę robić!! więc po co tak jawne kłamstwa farmazolić??

lepiej napiszcie dlaczego jasnie panujący rząd PIS znów drastycznie podnosi od stycznia składki dla przedsiebiorców?? z czego to płacić??
mhm
„boże jak można takie głupoty pisać??? to od stycznia nie bedę robic przelewu?? będę robić!!”

Tytuł i tekst mówią co innego:
„Od 1 stycznia 2018 roku z systemów bankowości internetowej zniknie »przelew do ZUS«”.

Chodzi o to, że do tej pory w systemie Elixir używało się do tych przelewów
„boże jak można takie głupoty pisać??? to od stycznia nie bedę robic przelewu?? będę robić!!”

Tytuł i tekst mówią co innego:
„Od 1 stycznia 2018 roku z systemów bankowości internetowej zniknie »przelew do ZUS«”.

Chodzi o to, że do tej pory w systemie Elixir używało się do tych przelewów specjalnego typu przelewu z innym formatem danych (innymi przesyłanymi danymi), niż w standardowym. Dlatego robiąc przelew do ZUS trzeba było w bankowości internetowej wybrać opcję „Przelew do ZUS”, a nie normalną typu „Przelew krajowy”.

Gdybyś naprawdę był przedsiębiorcą opłacającym ZUS, to doskonale byś o tym wiedział.
Właściwie, to gdybyś w ogóle korzystał z bankowości internetowej, to powinieneś tam zauważyć opcję „Przelew do ZUS”.
Wynika z tego, że jesteś zwykłym patolem, którego dochody to zasiłki wypłacane w kasie ośrodka pomocy społecznej, widać jednak czującym, że to nie jest powód do dumy, stąd udawanie na portalu finansowym przedsiębiorcy i „inwestora na GPW”.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki