Koniec z „przelewem do ZUS". Od 2018 roku zmiany w bankowości internetowej

redaktor Bankier.pl

Od 1 stycznia 2018 roku z systemów bankowości internetowej zniknie „przelew do ZUS”. W wyniku nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przedsiębiorcy zamiast kilku przelewów będą wykonywać jeden zwykły na specjalnie stworzony dla nich zbiorczy rachunek bankowy.

Nowa forma regulowania zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma być prostsza i wygodniejsza, a dla tych przedsiębiorców, którzy przelewy zlecają na blankietach, także tańsza. Jeszcze do końca roku muszą rozliczać się ze składek nawet czterema przelewami w miesiącu. Od nowego roku wystarczy jeden, a dalszym rozliczeniem zajmie się ZUS.

(fot. Jerzy Dudek / FORUM)

Jeden przelew do ZUS zamiast kilku

Obecnie niektóre przedsiębiorstwa muszą zlecać na rachunki ZUS-u nawet cztery przelewy w miesiącu. W przypadku każdej składki obowiązuje jeden, zbiorczy numer konta dla całego kraju do rozliczania:

 • składek na ubezpieczenie społeczne (składka emerytalna, rentowa, chorobowa i wypadkowa),
 • składki na ubezpieczenie zdrowotne,
 • składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz
 • składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Jedno konto, na które trafiały przelewy opłacające składki z całej Polski sprawiało, że każda wpłata musiała być szczegółowo opisana konkretnymi identyfikatorami. To się zmieni i zamiast kilku przelewów z wieloma okazjami do popełnienia pomyłki w opisie, przedsiębiorcy będą rozliczać się z ZUS-em jednym transferem. Dotychczasowe rachunki zostaną 1 stycznia 2018 roku zamknięte.

Konta do rozliczeń ZUS dla przedsiębiorców

Do końca 2017 roku każdy z płatników składek otrzyma list polecony z przypisanym mu rachunkiem bankowym do ich regulowania. Nie będzie to już konto zbiorcze, a indywidualne – to pozwoli zlikwidować konieczność tak precyzyjnego opisywania każdego przelewu oraz uniknąć ewentualnych pomyłek.

Przelew na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) nie będzie musiał być opisany NIP-em, numerem REGON czy PESEL-em.  Wygoda tego rozwiązania nie ogranicza się jedynie do ograniczenia liczby przelewów, ale także samego wyliczania składek – od 1 stycznia 2018 roku zrobi to za płatnika ZUS. Przedsiębiorca musi w ramach jednego przelewu przekazać na NRS łączną kwotę składek, a ta będzie automatycznie rozdzielana na wszystkie ubezpieczenia i fundusze.

Należy zadbać o to, żeby listu z ZUS-u z numerem rachunku nie przegapić – w styczniu inaczej już nie będzie można uregulować składek. Dla tych, którzy list zgubią (lub z jakiegoś powodu nie otrzymają), ZUS uruchomił specjalny portal, na którym mogą sprawdzić numer konta wygenerowane dla nich NR.

Indywidualny numer rachunku składkowego można sprawdzić online TUTAJ po podaniu NIP-u, numeru REGON, lub PESEL-u. Numer konta można również otrzymać na infolinii ZUS-u i w każdej jego placówce.

Indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) – jak przelać składki w bankowości internetowej?

Przedsiębiorcy, którzy do tej pory regulowali swoje zobowiązania wobec ZUS-u przez internet w ramach systemu bankowości internetowej swojego banku, będą to mogli robić nadal. Zniknie jednak opcja „Przelew do ZUS/US”, a zamiast niej klienci będą korzystać ze zwykłego przelewu internetowego na własny, przypisany przez ZUS rachunek.

Przełom roku okaże się jednak mniej wygodny dla tych, którzy opłacali składki zleceniem stałym lub zlecali przelew z przyszłą datą - z racji tego, że dotychczasowe rachunki ZUS-u zostaną zamknięte z początkiem roku. Nowe zlecenia będzie można ustawić w bankowości internetowej dopiero po 1 stycznia 2018 roku.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 oko1

Przez ten ZUS muszę zamknąć po 16 latach firmę i teraz nie wiem co dalej bezrobocie ? zasiłek ? po co przecież gdyby nie było by tego wytworu naszego kraju to ciągną bym sobie dalej moją jednoosobową firmę i może by przyszedł czas gdy polepszyły by mi się zyski tak jak miałem to kiedyś i płaciłem im bez problemu ten zus i różne podatki,a tak czas zamykać i wystawić łapę by mi coś dali.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 assets1

Mieszanie w herbacie z lewej na prawą i mwienie że teraz będzie bardziej słodka.
W tym idiotycznym systemie socjalistycznym ludzie młodzi jak sobie to policzą ilu muszą wyżywić zanim im cos trafi do portfela to nei ma sięco dziwić, że chcą wyjechać.
U nas wszystko musi trafić "do wspólnego wora", musi być to konkretnie zamieszane żeby nikt nie wiedzia co na co i jak (stworzenie ułamkowych części składek, które niby trafiają na nasze potrzeby a naprawdę finansują obecnych emerytów).
Z tego wora wspólnego, jak już nikt z wyborców nie ma nad nim kontroli musi się wyżywić gatunek parzystokopytny, zawsze opłacony, zawsze z premią roczną niezależnie od wyników.

Co najsmutniejsze dojść do tego mogą tak naprawdę dopiero jak wyjedzie jeszcze ze 2mln obywateli.
No musi minąć jakieś 15-20 lat, żeby ludzie wychowani na komunie odeszli w stan spoczynku, bo to oni mają we krwi komunę zamiast kalkulatora i zdrowego rozsądku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 14 assets1

Przecież ta cała iluzja "składek" to jest zwykły podatek nkładany na pracujących w celu sfinansowania emerytur tych co już nie pracują. :-)
To nie ma nic wspólnego z moją emeryturą, która będzie w obecnym systemie będzie uzależniona od ilości wówczas pracujących, co oznacza wg. wszystkich obliczeń, że w ujęciu zmiany stopy zyciowej "niemal jej nie będzie".
W zasadzie najlepszą strategią obecnie faktycznie jest mieć przynajmniej cześćdochodu bez tego haraczu, wówczas jest szansa żeby konsekwentnie cośodkłądaćdla siebie, a nie tylko tyrać.
Wprowadzanie jakichś dodatkowych składek "już teraz niby kapitałowych" należy przyjmować z bardzo daleko posuniętą ostrożnością.

JEDYNE PEWNE PIENIĄDZE NA EMERYTURĘ TO TE O KTÓRYCH PAŃSTWO NIE WIE.
Bo aparat parzystokopytny jest wielce aktywny w goleniu owiec, i w związku z tym rozumiem tych wszystkich pracujących "na czarno", nawet jak teraz całe pieniądze idą np. na budowę domu to to będzie ew. jakaś wartość przy emeryturze. Można sprzedać i kupić małę mieszkanie na starość, a reszta kasy zostanie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 9 inwestor-gpw

boże jak można takie głupoty pisać??? to od stycznia nie bedę robic przelewu?? będę robić!! więc po co tak jawne kłamstwa farmazolić??

lepiej napiszcie dlaczego jasnie panujący rząd PIS znów drastycznie podnosi od stycznia składki dla przedsiebiorców?? z czego to płacić??

! Odpowiedz
1 3 mhm

„boże jak można takie głupoty pisać??? to od stycznia nie bedę robic przelewu?? będę robić!!”

Tytuł i tekst mówią co innego:
„Od 1 stycznia 2018 roku z systemów bankowości internetowej zniknie »przelew do ZUS«”.

Chodzi o to, że do tej pory w systemie Elixir używało się do tych przelewów specjalnego typu przelewu z innym formatem danych (innymi przesyłanymi danymi), niż w standardowym. Dlatego robiąc przelew do ZUS trzeba było w bankowości internetowej wybrać opcję „Przelew do ZUS”, a nie normalną typu „Przelew krajowy”.

Gdybyś naprawdę był przedsiębiorcą opłacającym ZUS, to doskonale byś o tym wiedział.
Właściwie, to gdybyś w ogóle korzystał z bankowości internetowej, to powinieneś tam zauważyć opcję „Przelew do ZUS”.
Wynika z tego, że jesteś zwykłym patolem, którego dochody to zasiłki wypłacane w kasie ośrodka pomocy społecznej, widać jednak czującym, że to nie jest powód do dumy, stąd udawanie na portalu finansowym przedsiębiorcy i „inwestora na GPW”.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 19 tomitomi

NKP-XX XX XXX mówi to coś ? ...do 89 każdy prowadzący działalność miał ''swój'' numer na który bezpłatnie (!) wpłacał opłatę zusowską - bez łaski ! .....; nie było internetu ,nie było zuso-pałaców ,skromna załoga 1/5 obecnej ! i to działało !!!
.....spólna micha - socjalizm na całego !....

dzisiejszy zus : struktura i działanie o charakterze mafijnym ! ,niczym państwo w państwie ; z gębą pełną frazesów o służebnej roli wobec społeczeństwa ,która ma za zadanie zapewnić SWOJE potrzeby i ochronę i wygodę miejsc pracy a dalej jak starczy kasy to .......się zobaczy !
Pytanie ; co to za zakład ,który produkuje straty w imię sprawiedliwości społecznej ? co ?

pozdrowienia dla moderatora ;-))


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 7 michal741

Tylko jak wezwiesz karetkę czy trafisz do szpitala to na swój koszt. A tego nigdy nie wykluczaj

! Odpowiedz
6 4 specjalnie_zarejstrowany1

no i co w tym dziwnego? W wiekszosci krajow tak jest.

! Odpowiedz
13 47 slc350

Zlikwidować ZUS natychmiast ! Jak nie chcę emerytury to nie płace i nie mam! tak powinno być w wolnym kraju, a nie ładowanie w piramidę finansową.....

! Odpowiedz
9 19 mhm

1. Większość Polaków nie poradzi sobie z samodzielnym odłożeniem środków na emeryturę.

2. Byłby problem z wprowadzeniem takiego systemu, gdyż obecne składki finansują część emerytur obecnych emerytów, którzy przecież nie mają już możliwości odkładania.

3. Tak czy inaczej w praktyce w końcu i tak zostaną wprowadzone emerytury „obywatelskie”, czyli minimalne, zapewniające jedynie egzystencję na minimalnym poziomie (wegetację).

[Powyższe punkty dotyczą część emerytalnej, bo o emeryturze pisałeś w swoim komentarzu.]

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl