Kolejne banki dołączają do Android Pay i Blika

analityk Bankier.pl

Płatności telefonem stają się standardem. Kolejne banki udostępniają klientom system Android Pay i Blika. Od dziś zbliżeniowe płatności telefonem dostępne będą dla klientów Citi Handlowego. Jeszcze w tym miesiącu Blika udostępni Raiffeisen Polbank.

Banki rozwijają dwie metody płatności mobilnych – karty HCE i Blika. Pierwsza z nich pozwala płacić telefonem zbliżeniowo na zakupach. Część banków promuje własne karty HCE (np. PKO BP), inne korzystają z Android Pay, czyli rozwiązania udostępnionego przez firmę Google (np. mBank). Z kolei Blik to lokalny standard płatności mobilnych, który wykorzystuje kody. Za ich pomocą można płacić w terminalach POS, dokonywać wypłat z bankomatów, przelewać pieniądze na numer telefonu i opłacać zakupy w internecie.

(fot. leungchopan / YAY Foto)

W ostatnich tygodniach system płatności Android Pay udostępniły dla swoich kart Bank BGŻ BNP Paribas i Plus Bank. Już od dziś swoje karty będą mogli podpiąć do aplikacji klienci Citi Handlowego. Tu jednak aplikacja będzie współpracować jedynie z plastikami Mastercarda. Płatności mobilne nie będą dostępne dla kart Visa. Nad wdrożeniem płatności Android Pay pracuje też ING Bank Śląski – w tym przypadku trzeba będzie poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Android Pay zniknie z rynku

Karty HCE – własne lub w ramach portfela Android Pay - oferuje 16 banków uniwersalnych i kilkadziesiąt spółdzielczych. Z danych serwisu PRNews.pl wynika, że na koniec ubiegłego roku instytucje finansowe obsługiwały blisko 860 tys. kart HCE. Najwięcej użytkowników ma Bank Pekao – 168 tys. Bank PKO BP obsługuje 155 tys. wirtualnych kart, a BZ WBK 139 tys. Najwięcej kart podpiętych do Android Pay ma mBank – 134 tys.

Firma Google poinformowała, że wkrótce marka Android Pay zniknie z rynku. W jej miejsce pojawi się nazwa Google Pay. Będą się pod nią kryć wszystkie usługi płatnicze dostarczane przez Google. Oprócz Android Pay jest to Google Wallet i usługi dostępne za pomocą przeglądarki Chrome.

Kolejne banki wchodzą w Blika

Rośnie także grono banków oferujących Blika. W grudniu do systemu dołączył Bank BGŻ BNP Paribas, a na dniach zrobi to także Raiffeisen Polbank. W drugim kwartale 2018 roku do lokalnego standardu dołączy Credit Agricole Bank Polska. W kuluarach mówi się, że kwestią czasu jest dołączenie do Blika Banku Pekao. Na razie jednak bank nie komentuje sprawy. Do niedawna Pekao rozwijał swój własny system płatności mobilnych wykorzystujący kody QR. Za jego pomocą można dziś płacić na przykład w sieci sklepów Biedronka.

Równolegle do bankowych systemów płatności mobilnych rozwijane są płatności mobilne dostarczane przez prywatne firmy takie jak Skycash czy moBILET. Za ich pomocą można kupować przez telefon bilety komunikacji miejskiej czy opłacać parkowanie samochodu. W aplikacji Skycash można ponadto kupić bilety kolejowe czy bilety na seanse kinowe.

Już tylko kilka banków nie oferuje swoim klientom żadnej formy płatności mobilnych. Są to Bank Pocztowy, Envelo Bank, BOŚ, Deutsche Bank, Idea Bank, Toyota Bank i Credit Agricole. Zarówno Credit Agricole, jak i Envelo Bank pracują nad wdrożeniem Blika. Ten ostatni chce także udostępnić klientom płatności Android Pay.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 3 esteban02

PKO podąża za duchem nowoczesności. To dobra opcja dla osób które chcą iść z duchem bankowości. Mam i polecam

! Odpowiedz
11 10 abikra

Czy ktoś myśli o ryzyku kiedy ukradną mu taki telefon w którym jest tyle tajemnic? Już słyszałam że jest projekt dowodu osobistego w smartfonie jeszcze brakje kluczy do mieszkania i samochodu. Zbytnia ostrożność jest podobno nieszczęściem ale jej brak głupotą.

! Odpowiedz
2 8 mhm

Akurat Android Pay jest dobrym przykładem, gdyż wymusza na użytkowniku uaktywnienie blokady telefonu (odblokowywać można np. odciskiem palca). Wprawdzie Android Pay pozwala na dokonanie chyba trzech transakcji do 50 zł bez odblokowywania, ale pod tym względem akurat nie jest niebezpieczny bardziej, niż zwykła karta zbliżeniowa. Zgubione urządzenie z Android można przy użyciu Menedżera urządzeń Android zlokalizować, zablokować lub nawet usunąć dane; jeśli nie można się z nim połączyć, to karty także będą zablokowane (po stronie Google'a, co uniemożliwi ich wykorzystanie). Ogólnie nie uważam, by blokowanie (lub czyszczenie) zgubionego telefonu było trudniejsze od zastrzegania zgubionej karty.
Mimo wszystko zdecydowanie warto zainstalować dodatkowe oprogramowanie antywirusowe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 dziki_losos

A ja sądzę, że dobrze, że mają taką możliwość, i że cała kasa nie jest wirtualna. Warto mieć wybór.

! Odpowiedz
39 14 mhm

I coraz wyraźniej rozwarstwienie (ok, może zróżnicowanie) społeczeństwa się rysuje...
Podczas gdy część coraz częściej płaci już nawet nie kartami, a telefonami, to ciągle nie brakuje osób wykluczonych cyfrowo i paranoików, blokujących kolejkę do kasy, gdy odliczają te swoje grosiki...

! Odpowiedz
4 17 kuba_rzeszowiak

Wiem wiem wykluczyli cię umysłowo ... każdy ma prawo do płatności gotówką...

! Odpowiedz
2 9 niepelnosprawny_org

super, oby tak dalej...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne