REKLAMA

Kiedy Polska dogoni Niemcy?

Krzysztof Kolany2015-03-31 13:41główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-03-31 13:41
Kiedy Polska dogoni Niemcy?
Kiedy Polska dogoni Niemcy?
/ Thinkstock

Osiągnięcie poziomu życia mieszkańców Europy Zachodniej to od ćwierć wieku główny cel polskiej gospodarki. Prawie wszyscy zgadzają się, że trzeba gonić Niemcy. Niewielu liczy, kiedy może to nastąpić. A jeszcze mniej jest tych, którzy wiedzą, jak to zrobić.

Ostatnie ćwierć wieku to czas niekwestionowanego sukcesu gospodarczego Polski. Pomiędzy rokiem 1990 a 2014 produkt krajowy brutto na Polaka wzrósł z 1,7 do 14,2 tys. dolarów. Ponad 8-krotny wzrost skłonił niektórych komentatorów nawet do ogłoszenia drugiego „złotego wieku”. Moim zdaniem to teza znacznie na wyrost. Tym bardziej, że dopiero w 2014 roku polski PKB per capita liczony w USD przewyższył poprzedni rekord z 2008 roku.

Naszym głównym problemem jest fakt, że polski wzrost gospodarczy staje się coraz wolniejszy. W latach 1994-2003 PKB rósł w średnim realnym tempie 4,64% rocznie. Akcesja do Unii Europejskiej początkowo nas przyspieszyła (do 5,2% w pierwszej „pięciolatce”), ale po roku 2008 polska gospodarka toczyła się na jałowym biegu, ze średnim przyrostem PKB 3% rocznie (w latach 2004-13 PKB rósł średnio o 4,06%, czyli o 0,48 pkt. proc. wolniej niż w dekadzie poprzedzającej wejście do UE).

Cel: Niemcy

Cel w postaci osiągnięcia poziomu gospodarczego zachodniej Europy, pozostał niezrealizowany: PKB przypadający na Polaka stanowi zaledwie 38,5% średniej unijnej (porównanie według oficjalnych kursów walutowych, a nie w parytecie siły nabywczej, gdzie wypadamy znacznie lepiej), a przeciętne wynagrodzenie netto jest 3-4 krotnie niższe niż krajach „starej Unii”.

A to chyba nikogo nie satysfakcjonuje, bo wciąż porównujemy się do najlepszych, czyli do Niemiec i Wielkiej Brytanii – dwóch największych gospodarek Europy. W 2013 roku PKB przypadający na Niemca wyniósł 46 269 dolarów i był przeszło 3-krotnie wyższy niż w Polsce. To jest dystans dzielący nas od poziomu życia za naszą zachodnią granicą. Co trzeba zrobić, aby go osiągnąć?

Sposób na dogonienie: biec szybciej

Odpowiedź jest prosta: musimy rozwijać się zdecydowanie szybciej od Niemiec i pozostałych krajów bogatej Europy. Tu wkracza czysta matematyka: czas potrzebny na dogonienie Zachodu zależy od różnicy w tempie rozwoju gospodarczego. Na to, jak szybko będzie się rozwijała „stara Europa”, wpływu nie mamy, ale najprawdopodobniej nie będzie to tempo zbyt wyśrubowane.

Zakładając że Niemcy utrzymają średnią dynamikę PKB z ostatnich 30 lat (1,7%), a Polska będzie rosnąć w tym samym tempie co po roku 1990 (3,1%), to poziom życia naszych zachodnich sąsiadów osiągniemy za lat... 93, czyli w roku 2106 (dane wyjściowe dla roku 2013).

Jeśli tak jak ja uważają Państwo ten wynik za wysoce niesatysfakcjonujący, to pozostaje nam jedno wyjście: musimy znacząco przyspieszyć tempo wzrostu gospodarczego. Gdyby podwoić dynamikę PKB do 6,2% rocznie, to poziom rozwoju Niemiec osiągnęlibyśmy za niespełna 30 lat, czyli w ciągu jednego pokolenia. Jak zatem podwoić tempo wzrostu gospodarczego?

Kiedy Polska dogoni Niemcy cz. II

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (168)

dodaj komentarz
~normalny
wystarczy w końcu wybrać K0rw1na a wystrzelimy do przodu jak rakieta
~Sebos
eeeee mi wyszło że Polska co najwyżej za 63 lata osiągnie OBECNE PKB Niemiec, o dogonieniu ich nie ma mowy przy takim wzroście PKB
~opoz
Odpowiedź jest krótka. Za wszelką cenę powrót PRZEMYSŁU !!!!!!!
~anonim
polska dogoni Niemcy jak Niemcy podbiją Polskę
~MaXXioR
Z Polski już został tylko dług. Nie ma już polskich firm, polskich banków, został tzw. rząd i wygenerowany dług.
~ŁoPTYMISTAZEŚLONSK
Dopiero gdy to Niemcy wpierw przegonią Polskę.
~Martin
Hahahahahahah hahahahahahahahahah buhahahahahaha hahahahah hahahahahaha hahahahahah hahahahahaha łeeeee się popłakałem, ze śmiechu :))))))))
Panie Kolany, przepraszam, ale nawet nie przeczytałem całego artykułu tylko tytuł, cel i sposób.
Tytuł powinien brzmieć; "Czy Polska w XXII w dogoni ogon Europy?" Jak z tymi
Hahahahahahah hahahahahahahahahah buhahahahahaha hahahahah hahahahahaha hahahahahah hahahahahaha łeeeee się popłakałem, ze śmiechu :))))))))
Panie Kolany, przepraszam, ale nawet nie przeczytałem całego artykułu tylko tytuł, cel i sposób.
Tytuł powinien brzmieć; "Czy Polska w XXII w dogoni ogon Europy?" Jak z tymi pociągami. Za 10 lat, albo i później, w Polsce będzie można jeździć ze średnią prędkością 250 km/h. Ale tylko w Polsce. Bo wszędzie dookoła będą pędzić ze średnią prędkością >500 km/h
Na kabarecie więcej pan zarobi i mniej stresująca robota :)
Pozdrawiam serdecznie, dawno się tak nie uśmiałem ;)
~yu
I Francja jeździ francuskimi autami, lata francuskimi samolotami, helikopterami, ma własny przemysł wojskowy i kosmiczny. Ma broń jądrową. Niemcy to samo z wyjątkiem bomby. Gdyby oni słuchali pseudo ekonomistów to biegali bY na Bosaka. Tylko własny przemysł i produkcja. Wojsko tylko polskie produkty ( jak wybuchła by wojna to na I Francja jeździ francuskimi autami, lata francuskimi samolotami, helikopterami, ma własny przemysł wojskowy i kosmiczny. Ma broń jądrową. Niemcy to samo z wyjątkiem bomby. Gdyby oni słuchali pseudo ekonomistów to biegali bY na Bosaka. Tylko własny przemysł i produkcja. Wojsko tylko polskie produkty ( jak wybuchła by wojna to na jedno wyjdzie). Motoryzacja gminy, powiaty miasta, pogotowie tylko polskiE samochody. I tak dalej. Może nie dogonimy Niemiec czy Francji ale przepisy resztę Europy.
~wilczek
Naiwne chłopstwo z awansu społecznego kupiło Tuska,podrobke gospodarza.

8 lat straconych.Fronkowicze opamiętajcie się!
~gość
KIEDY W TYM KRAJU POJAWI SIE PRAWDZIWY GOSPODARZ WIZJONER W WARSZAWIE KTÓRY POPROWADZI TEN KRAJ I NARÓD DO WALUTY EURO I ZAKOŃCZY BYTNOŚĆ Z TĄ ŚMIECIOWĄ ZŁOTÓWKĄ KTÓRA DOŁUJE BARDZO TEN KRAJ I TEN NARÓD.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki