REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Kasowy PIT i chorobowe z ZUS-u 1. dnia". Propozycje PO dla przedsiębiorców

2023-03-24 16:22
publikacja
2023-03-24 16:22

Donald Tusk przedstawił propozycje PO adresowane do przedsiębiorców. Wśród nich znalazło się wprowadzenie "kasowej" metody płacenia podatku PIT dla małych firm, finansowanie zwolnień chorobowych przez ZUS od pierwszego dnia choroby czy zmiana zasad dotyczących odprowadzania składki zdrowotnej.

Kasowy PIT i chorobowe z ZUS-u 1. dnia". Propozycje PO dla przedsiębiorców
Kasowy PIT i chorobowe z ZUS-u 1. dnia". Propozycje PO dla przedsiębiorców
fot. Mateusz Wlodarczyk / / FORUM
Darmowy program do rozliczania
PIT 2022/2023
Pobierz e-pity 2022 Uruchom on-line

Podczas spotkania z chorzowskimi seniorami przewodniczący PO poinformował, że po zakończeniu pierwszej tury trwającego obecnie objazdu po wszystkich województwach, Koalicja Obywatelska opublikuje komplet konkretnych rozwiązań programowych do realizacji po wygranych przez tę formację wyborach.

Jedną z ważnych propozycji dla przedsiębiorców - mówił Tusk - jest wprowadzenie dla małych przedsiębiorstw (do 2 mln euro wartości rocznej sprzedaży) tzw. kasowej formy płacenia podatku PIT - miałby on być odprowadzany dopiero, gdy przedsiębiorca otrzyma pieniądze od kontrahenta, zamiast po wystawieniu faktury.

Reklama

"Fakturą nie wykarmisz dzieci, fakturą nie zapłacisz za surowce" - tłumaczył polityk, podkreślając, że małe firmy powinny płacić podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu pieniędzy za swoją usługę czy towar.

Nowe "chorobowe". Kłopot ZUS-u?

Inna propozycja KO dotyczy przejęcia przez ZUS obowiązku płacenia chorobowego od pierwszego dnia choroby, a nie - jak obecnie - od 30 dnia. Jak mówił Tusk, jest to rozwiązanie szczególnie ważne dla małych firm, zatrudniających kilka osób.

Reklama

KO chce też zmienić zasady płacenia przez przedsiębiorców składki zdrowotnej, aby była ona odprowadzana od podstawowej działalności, a nie np. także od sprzedaży nieruchomości czy innych dóbr.

KO zapowiada także ustawę podnoszącą rentę socjalną dla osób opiekujących się dziećmi z niepełnosprawnościami. Donald Tusk przypomniał niedawną zapowiedź z Pabianic, dotyczącą wprowadzenia nieoprocentowanego kredytu na zakup pierwszego mieszkania.

Inflacja dodatkwym podatkiem. Co trzeba więc zrobić?

Pytany o postulat rezygnacji z opodatkowania emerytur, Tusk zapewnił, że rozumie związaną z tym postulatem argumentację, dziś trudno jednak odpowiedzialnie powiedzieć, czy jego realizacja jest możliwa pod względem finansowym.

"Wiem jedno: okrutniejszym od zwykłych podatków podatkiem jest inflacja. Nic nas tak po kieszeni nie bije - mówię o emerytach - jak inflacja (...). Oni zabierają nam wszystkim, także emerytom, dużo pieniędzy. Część rozkradają, część oddają, mówiąc, że to od nich dostajecie trzynastkę i czternastkę. Przy okazji zgotowali nam taką inflację, że jak dołożycie trzynastkę, czternastkę i waloryzację, i później to porównacie z drożyzną, to i tak emeryci i renciści w Polsce zbiednieli, mimo trzynastki i czternastki" - zauważył Tusk.

"To jest największe polityczne łajdactwo tej epoki. Na inflacji tracimy wszyscy; najbardziej tracą najubożsi, najwyższa inflacja dotyczy podstawowych produktów" - dodał lider PO. Wskazał, iż podstawowe produkty potrzebne do przeżycia podrożały dwukrotnie więcej niż 18 proc. (ostatni wskaźnik inflacji - PAP).

Rząd zarabia na stopach procentowych

Tusk ocenił, że na inflacji zarabia rząd (przez większe wpływy do budżetu - PAP) oraz premier Mateusz Morawiecki, który zainwestował w obligacje indeksowane wskaźnikiem inflacji.

"Usiądę bardzo rzetelnie z naszymi ekspertami i wyliczymy, czy realny jest postulat, aby emerytury były bez podatku; ale na pewno zrobimy to, co do nas należy, żeby ten najokrutniejszy podatek (inflacja) was nie dotykał" - podsumował przewodniczący Platformy.

mab/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (20)

dodaj komentarz
dawid_gmyrek
Ehud Olmert jak żywy ... nawet identyczna wada wymowy i na dodatek ten demoniczny wzrok - cyrk to mało powiedziane!
okragly_stol
Wystarczy że Menzena zrobisz Ministrem Finansów tchórzu
dawid_gmyrek
Czy Mentzen to też 'góral' jak reszta członków?
jas2
"Chorobowe z ZUS-u od 1 dnia" spowoduje większą liczbę dni chorobowych. Większą absencje w pracy.
W ten sposób Zachodu nie dogonimy.
hfjdj
Takich ambicji raczej nie mają ci co wybierają ich pomazańca bo jak tutaj gonic kogoś kogo się słucha kto nie chce być dogonionym?
tommy8
A kto sfinansuje zwolnienia od 1 dnia? Obniżka podatków, podwyżka ZUS?
hfjdj
Hihihi. Politycy pójdą do pracy dodatkowej, zarobią i sfinansują. Myślałeś że kto za to będzie płacił? Kowalski? A co to on obiecał?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
dawid_gmyrek
Tak, ale to ugrupowanie to kontynuacja idei Bundu :)
wizytator
Czy jest gdzieś w necie porównywarka wyborczych obietnic?
Typu obiecali/zrealizowali.
To takie proste rozliczyć każdą starą partię z obietnic, żeby już nigdy więcej nie otwierali gęby i nie gadali po próżnicy.

Powiązane: Zmiany w PIT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki