Zyski uzyskane ze sprzedaży kryptowalut trzeba rozliczyć w rocznym zeznaniu PIT. Podatnicy mają czas na wypełnienie formularza oraz dostarczenie go do właściwego urzędu skarbowego do 2 maja. Sprawdź, o jakich kosztach nie zapomnieć przy rozliczaniu podatku od kryptowalut.


Inwestorzy, którzy w ubiegłym roku osiągnęli przychody z odpłatnego zbycia walut wirtualnych, mają obowiązek ich rozliczenia w zeznaniu rocznym PIT-38. Wyjaśniamy, jak wygląda opodatkowanie kryptowalut w Polsce.
Podatku dochodowego od odpłatnego zbycia walut wirtualnych nie trzeba rozliczać w ciągu roku każdorazowo przy okazji dokonywania transakcji sprzedaży kryptowaluty. Inwestorzy mają obowiązek wykazania otrzymanych przychodów w ramach rocznego rozliczenia z fiskusem. Odpowiednią deklaracją podatkową do ewidencji wyników obrotu kryptowalutami jest druk PIT-38.
Trzeba pamiętać, że w rozliczeniu za 2021 r. (począwszy od 2019 r.) rozliczenie kryptowaluty odbywa się na innych zasadach niż w latach wcześniejszych. Podatnicy są zobowiązani do tego, aby w deklaracji rocznej wykazać przychody i koszty poniesione z tytułu transakcji. Obie te kategorie wpisuje się w PIT-38 w źródle kapitały pieniężne.
Przeczytaj także
Podatek od kryptowalut – wysokość
Podatek ten obliczany jest od dochodu inwestora uzyskanego z tytułu transakcji kryptowalutami. Stawka daniny publicznej wynosi 19 proc. od podstawy opodatkowania.

Jaką formę opodatkowania wybrać?
Własna działalność gospodarcza a podatki
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Podstawę opodatkowania kryptowalut stanowi dochód, czyli wysokość przychodów ze sprzedaży walut wirtualnych pomniejszona o koszty uzyskania przychodów. Przychód powstaje w momencie sprzedaży walut wirtualnych na giełdzie, w kantorze lub na wolnym rynku, czyli wtedy, gdy wystąpi wymiana waluty wirtualne na prawny środek płatniczy.
Kosztami uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych są udokumentowane wydatki poniesione na nabycie walut wirtualnych oraz koszty związane ze zbyciem walut wirtualnych, w tym udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, które pośredniczą w sprzedaży tych walut.
Warto pamiętać, że inwestor nie otrzyma ewidencji z tytułu dokonanych transakcji kupna, wymiany lub sprzedaż w formie formularza podatkowego PIT-8C ani PIT-11. Podmioty gospodarcze nie mają obowiązku sporządzania informacji dla podatników oraz organów skarbowych.
Podatek od kryptowalut – do kiedy?
Podatek od kryptowalut należy rozliczyć w „standardowym” terminie. Oznacza to, że inwestorzy mają czas na złożenie PIT-38 do 30 kwietnia 2022 r. W związku z tym, że ostatni dzień kwietnia przypada na sobotę, to zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnicy mogą składać formularze do 2 maja 2022 r. Deklaracja podatkowa PIT-38 służy do ewidencji przychodów z kapitałów pieniężnych, do których należą też wiązane z nabyciem i sprzedażą walut wirtualnych. Podatek od kryptowalut należy rozliczyć na tym formularzu.
Podatek od kryptowalut - jak policzyć?
Jak zapłacić podatek od kryptowalut? Pierwszym krokiem jest dostarczenie deklaracji podatkowej do właściwego urzędu skarbowego. Można to zrobić, korzystając z tradycyjnego papierowego formularza lub online. Podatek od kryptowalut łatwo wyliczyć w programie e-pity.pl. Trzeba przy
pamiętać, że przychód ze sprzedaży kryptowaluty obniżają:
- koszty nabycia kryptowaluty (wyłącznie bezpośrednie – np. koszt nabycia, prowizja; w przypadku nabyć pierwotnych za koszt bezpośredni powinno uznawać się (choć stanowiska urzędów nie potwierdzają tego obecnie) koszt prądu, koszt nabycia urządzeń do produkcji; nie będą kosztem bezpośrednim odsetki od prowizji na kredyt na nabycie, koszt sprzętu do kopania lub obsługi, zakup abonamentów na giełdzie walut, programów do obsługi);
- koszty zbycia kryptowaluty (związek nie musi być bezpośredni – a zatem ogłoszenia sprzedaży, redakcja umowy prowizja od sprzedaży).
Warto pamiętać, że koszty uzyskania przychodów są potrącane w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.
Jak wypełnić PIT-38?
Podatnicy składający formularz podatkowy PIT za ubiegły rok (tj. 2021) wypełniają część E deklaracji. Deklarację wypełniają podatnicy, którzy:
- w 2021 r. uzyskali przychód z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej,
- w 2021 r. ponieśli koszty uzyskania przychodów w postaci wydatków na nabycie waluty wirtualnej, nawet w przypadku, gdy w tym roku podatkowym nie uzyskali przychodu ze zbycia waluty wirtualnej,
- w latach poprzednich ponieśli koszty uzyskania przychodów w postaci udokumentowanych wydatków na nabycie waluty wirtualnej lub udokumentowane wydatki poniesione na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. z 2021 poz. 1132, z późn. zm.)
W poz. 34 należy wykazać sumę przychodów z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej uzyskanych w 2021 roku.