REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Inspekcja Handlowa: jakość ubrań w Polsce jest coraz gorsza

2017-12-06 12:53
publikacja
2017-12-06 12:53

Inspekcja Handlowa sprawdziła jakość i oznakowanie sprzedawanych ubrań. Po skontrolowaniu 361 podmiotów oceniła, że w 34 proc. partii były nieprawidłowości. 

fot. / / YAY Foto

Jak podaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Inspekcja Handlowa zbadała 2135 partii odzieży, obrusów i ścierek. W 34 proc. wykryto, że m.in. podano nieprawdziwe informacje dot. wymiarów, użytych materiałów czy właściwości ubrań.- Uchybień było znacznie więcej niż rok wcześniej, gdy IH zakwestionowała 26,5 proc. badanych ubrań i innych wyrobów - podaje biuro prasowe urzędu. 

"Niezgodności ujawniono zarówno wśród wyrobów pochodzących z importu (51,8 proc. zbadanych wyrobów pochodzących z importu), obrotu wewnątrzunijnego (15,2 proc. zbadanych wyrobów pochodzących z obrotu wewnątrzunijnego), jak i produkcji krajowej (22,5 proc. zbadanych wyrobów produkcji krajowej). Niepokojący jest fakt, że aż 52 proc. zbadanych laboratoryjnie wyrobów zostało zakwestionowanych. Produkty te kwestionowane były głównie ze względu na niezgodne z deklarowanymi wskaźniki użytkowe, gdzie zakwestionowano 68 proc. zbadanych w tym zakresie.

Główną grupę, tj. 89 proc. zakwestionowanych wyrobów w powyższym zakresie, stanowiły obrusy plamoodporne. Również duży odsetek stanowią nieprawidłowości dotyczące niezgodności deklarowanego z rzeczywistym. W 2015 roku 94 proc. obrusów zbadanych laboratoryjnie nie odpowiadało deklaracji producenta zawartej na opakowaniu jednostkowym odnośnie odporności na plamy. Informacja z kontroli prawidłowości oznakowania i jakości produktów włókienniczych składem surowcowym (ok. 38 proc.), oraz wynikające z niewłaściwego oznakowania(ok. 30,3 proc.)" czytamy w raporcie. 

fot. / / UOKiK

Wśród przykładów UOKiK wymienia następujące sytuacje: 

  • sprzedawca zapewniał na etykiecie, że bluza uszyta jest w 100 proc. z bawełny. Badania laboratoryjne wykazały, że bawełny jest w niej niewiele ponad 50 proc., reszta to poliester,
  • koszula męska miała być wykonana w 65 proc. z bawełny, a w 35 proc. z poliestru. Było dokładnie odwrotnie,
  • z obrusów sprzedawanych jako plamoodporne po praniu nie znikały zabrudzenia. Tak było w przypadku 25 partii ze zbadanych 34.

Inspekcja Handlowa nałożyła na przedsiębiorców 7 mandatów karnych i przedstawiła 26 żądań usunięcia nieprawidłowości oraz wysłała 212 wystąpień pokontrolnych do dostawców. 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (7)

dodaj komentarz
luckow
Obecni projektanci odzieży nie mają pomysłów na praktyczną , elegancką odzież. Cała odzież to fasony robocze takie jak kiedyś w fabrykach robotnicy mieli na przydział. A te pikowane kurtki to są kufajki dla dozorców. Aby to zmienić należy poszukać i zatrudnić dawnych projektantów z " mody polskiej Obecni projektanci odzieży nie mają pomysłów na praktyczną , elegancką odzież. Cała odzież to fasony robocze takie jak kiedyś w fabrykach robotnicy mieli na przydział. A te pikowane kurtki to są kufajki dla dozorców. Aby to zmienić należy poszukać i zatrudnić dawnych projektantów z " mody polskiej " To były fasony innowacyjne ,eleganckie z odpowiednich materiałów. Tylko nie starczało dla wszystkich . Trzeba było rano o 6 stawać w kolejkę albo zapisywać się na listę i czekać miesiącami.
po_co
Dlaczego na producentów nakładane są mandaty ?
Producent czy sprzedawca powinien pokryć wszystkie wydane do dnia kontroli paragony za okres ostatnich dwóch lata. Kupiłem 100% bawełny, dostałem tylko 52% w takim przypadku po prostu zostałem oszukany.

Mandacik 5-10 tys. zł ukryje się w kosztach, a ludzi nadal można
Dlaczego na producentów nakładane są mandaty ?
Producent czy sprzedawca powinien pokryć wszystkie wydane do dnia kontroli paragony za okres ostatnich dwóch lata. Kupiłem 100% bawełny, dostałem tylko 52% w takim przypadku po prostu zostałem oszukany.

Mandacik 5-10 tys. zł ukryje się w kosztach, a ludzi nadal można oszukiwać.
silvio_gesell
Winna jest demografia. Gdy populacja spada, to pracodawca nie może łatwo zastąpić leniwego lub niekompetentnego pracownika, gdyż na rynku brakuje rąk do pracy. Korporacje przestają być narzędziem motywacji i systemem kontroli społecznej.

Czas wyjść z korporacjonizmu i wrócić do kapitalizmu.
xemir
Winne są badania, gdyby ich nie robiono, nie byłoby nieprawidłowości.
silvio_gesell odpowiada xemir
„Sarkazm wcale nie jest pośledniejszą formą humoru. Sarkazm po prostu nie ma z poczuciem humoru nic wspólnego.” John Flanagan, Płonący most
tomekw88
Fakt. Kiedyś markowe obuwie samo w sobie było gwarancją jakości i trwałości. Po ostatnich ciuchach kupowanych markowych bywa, że po miesiącu dwóch szwy puszczają albo materiał się drze jak szmatka.
Co do jakości samochodów... na mieście widzę coraz więcej Toyoty, i nie dziwię się. Sam wolę jeździć może mniej
Fakt. Kiedyś markowe obuwie samo w sobie było gwarancją jakości i trwałości. Po ostatnich ciuchach kupowanych markowych bywa, że po miesiącu dwóch szwy puszczają albo materiał się drze jak szmatka.
Co do jakości samochodów... na mieście widzę coraz więcej Toyoty, i nie dziwię się. Sam wolę jeździć może mniej luksusowym autem jak Mercedes czy Audi, czy BMW, ale jadę ze spokojem psychicznym że nie rozkraczy się na środku odludzia.
fred_
Ubrania to pikus. Patrzcie na to co robi Audi, VW, Mercedes czychociazby Bosch. To najlepsze przyklady na to jak bardzo spada jakosc produktow.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki