Google naciska na Trumpa ws. Huawei. Boi się dziurawego Androida

Google ostrzega amerykańskie władze, że całkowity zakaz współpracy z Huawei zagrozi bezpieczeństwu narodowemu USA - donosi "Financial Times". Gigant z Kalifornii obawia się, że Chińczycy stworzą własną wersję systemu Android, która będzie dużo bardziej podatna na ataki hakerskie.

(fot. Mark Blinch / FORUM)

Google zabiega o wyłączenie firmy spod nowych regulacji zakazujących amerykańskim firmom sprzedaży Huawei swoich produktów i usług. Regulacje weszły co prawda w życie w maju, ale kilka dni później część biznesu dostała 90 dni na dostosowanie się do nowych zasad. Zarządzający z USA mają zatem czas do sierpnia, by wylobbować w Waszyngtonie rezygnację z sankcji bądź przedłużenie okresu przejściowego.

Szefowie Google'a zauważają, że wskutek wprowadzenia zakazu handlu z chińskim gigantem nie będą mogli aktualizować systemu Android na smartfonach Huawei. Zmusi to Chińczyków do stworzenia własnego systemu, bazującego prawdopodobnie na wersji open source systemu Google'a. Zdaniem Google'a, Huawei będzie w stanie rozwinąć system bardzo szybko, ale będzie on bardziej podatny na ataki hakerskie niż Android - podaje "FT". Huawei zdążył już oficjalnie potwierdzić część tych obaw - od kilku lat pracuje nad własnym systemem operacyjnym HongMeng, który ma być gotowy jeszcze w tym roku.

Czy przekona to Donalda Trumpa? Jednym z jego argumentów za wprowadzeniem ograniczeń w użyciu urządzeń Huawei w USA była właśnie obawa o bezpieczeństwo danych, które mogłyby łatwo paść łupem chińskich hakerów będących na usługach władz w Pekinie. Argumentacja Google'a może jednak przynieść skutki odwrotne do oczekiwań i wzmocnić postawę prezydenta USA. Dostaje on właśnie kolejne potwierdzenie, że z urządzeń Huawei należy po prostu całkowicie zrezygnować - nie tylko w sferze publicznej, ale i prywatnej.

Osobną kwestią pozostaje pytanie, czy półoficjalnie wyrażane obawy Google'a mają w ogóle podstawy w rzeczywistości. Czy chińska wersja systemu operacyjnego będzie faktycznie bardziej dziurawa niż "prawdziwy" Android? Jeśli tak, konsekwencje odczują miliony użytkowników urządzeń Huawei na całym świecie, także w Polsce.

Jedno jest pewne - amerykańskie korporacje łatwo nie pogodzą się z utratą intratnego biznesu - a takim jest nie tylko współpraca z Huawei, ale i dostęp do rynku za Murem. Tymczasem Pekin już grozi stanowczymi środkami odwetowymi - stworzeniem własnej "czarnej listy" zagranicznych przedsiębiorstw - w reakcji na postępowanie Waszyngtonu wobec Huawei.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Firmy:
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 6 jaykob

Czy ten prosty lud amerykański nie może po prostu odwołać Trumpa z funkcji prezydenta i przywrócić normalność? W chwili obecnej śmierdzi u nich komunizmem i gospodarką centralnie kierowaną.

! Odpowiedz
28 19 ajwaj

Jesli o sankcjach, zakazach, nakazach, clach karnych itp. to Forum Ekonomiczne w Petersburgu bedzie przelomem w multi-polarnosci swiata. Obok de-dolaryzacji, niezwyklej dla spokojnych Chinczyków agresji anty-USA, odrzuceniu swiata kalbojów i "indian" itd..
G5 w Rosji (poczatek budowy w ca tydzien po zezwoleniach), jeszcze silniejsz sojusze w nauce, handlu itd. w tym wojenne ROS-CHN. "nowy, bezprecedensowyy, silny sojusz".

A Niemcy ?
Min. gosp. 2x Peter Altmaier + Maxim Oeshkin, uzgodniono 1.x od 5 lat (sankcje) intensyfikacje wspólpracy gosp. (2. po USA inwestor w Rosji)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 11 ajwaj

Obecny szef ONZ-sekr gen. AntonioGuterres jest w zasadzie "za"

! Odpowiedz
7 58 ryszard-taryfiarz

google trzęsie gaciamy, że odpadnie mu duża część rynku do szpiego.... znaczy wciskania reklam

! Odpowiedz
8 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
58 57 ajwaj

HUAWEI da se rade :)

Zagadkowy, stoicki komentarz zalozyciela HUAWEI Ren Zhengfei 74 lata:
""Założyciel chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei, Ren Zhengfei, powiedział, że Stany Zjednoczone nie doceniają siły firmy.
Zezwolenia Huawei w USA nie mają większego znaczenia i nie wpłyną na działania firmy""

Podziekowal kal-bojom (bylo tu) za darmowa reklame na swiecie. Obroty wiekszosci dzialów poszly w góre.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
45 37 ajwaj

Gorzej z GOOGLE, APPLE, AMAZON, FACEBOOK
rozpoczyna sie wlasnie postepowania anty-kartelowe

! Odpowiedz
37 21 ajwaj odpowiada ajwaj

A jak sankcje to Rosja-UKR
Medwedczuk i Bojko z Partii Opozycyjnej wytargowali w GAZPROM znizke 25% na weglowodory. Wg nich UKR placa np. 100 $/1 000 m3 wiecej.. Za rewers bez rewersu > przez firmy slupy i tak za gaz rosyjski na wsch. granicy.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 17 1960

To dopiero absurd absurdow . Jezeli nie bedzie chinskiej czesci w amerykanskiej " maszynach " , to zagrozi to bezpieczenstwu USA . Zdaje sie , ze niektore mega firmy to maja w glebokim powazaniu dobro narodu , czy dobro czlowieka .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.