REKLAMA

Gdzie po najtańszy abonament i telefon na kartę?

2017-11-02 06:00, akt.2018-05-17 13:56
publikacja
2017-11-02 06:00
aktualizacja
2018-05-17 13:56

Taryfy obejmujące nielimitowane rozmowy i SMS-y za darmo wraz z przyzwoitym pakietem internetu kosztują nawet mniej niż 20 zł. Prym w cenach wiodą jednak nie karty pre-paid, a oferty abonamentowe, choć wciąż klient związuje się w tym wypadku z operatorem na dłużej.

W ofertach operatorów niewiele się ostatnio zmienia. Oprócz kontrowersji związanych z usługą Roam Like At Home, stawki dla abonentów wciąż są na tym samym poziomie. Oferty telefonii na kartę już praktycznie niczym nie różnią się od abonamentów - także pod względem cen.

fot. / / YAY Foto

Ponownie przeanalizowaliśmy taryfy operatorów infrastrukturalnych (posiadających własną infrastrukturę telekomunikacyjną) i wirtualnych (korzystających z obcej infrastruktury). Pod uwagę braliśmy tylko te abonamenty i oferty na kartę, które umożliwiały klientowi skorzystanie z taryfy no-limit – z nielimitowanymi rozmowami na telefony komórkowe i SMS-ami oraz pakietem danych do wykorzystania. Jeśli operator umożliwiał złożenie takiej oferty z dostępnych pakietów, opłaty miesięczne sumowaliśmy.

Najtańsze oferty na kartę

Różnice cenowe między poszczególnymi ofertami na kartę są niewielkie – najtańszy pakiet no-limit należy w maju 2018 roku do a2mobile i wiąże się z miesięczną opłatą wynoszącą 19,90 zł/m-c. Najdrożej jest natomiast w Fakt Mobile – 32,00 zł/m-c. Jest to co prawda o połowę wyższa kwota do zapłacenia, ale to wciąż niezbyt wygórowana cena. Jeśli nie ona jest głównym wyznacznikiem atrakcyjności oferty, to na co należy zwracać w takim razie uwagę?

Najtańsze oferty no-limit na kartę dla nowych klientów [stan na 17 maja 2018 r.]
Operator Taryfa/Pakiet Koszt miesięczny Internet Uwagi
a2mobile Niewyczerpalne pakiety 3W1 19,90 zł nielimitowane limitowana prędkość transferu (po przekroczeniu 15 GB prędkość spada do maks. 512 kb/s)
Fakt Mobile - 32,00 zł 0,5GB 19 zł za nielimitowane połączenia; 9 zł za nielimitowane SMS-y; 4 zł za pakiet danych 0,5 GB
heyah heyah na kartę 25 zł 10 GB przez pierwszy miesiąc 12,50 zł
Izzi  Izzi multipakiet 28,00 zł 1 GB 19 zł za nielimitowane połączenia; 9 zł za nielimitowane SMS-y i 1 GB danych
lajt mobile Full kontakt; Internet 1 GB  23,99 zł 0,5 GB 21 zł za pakiet nielimitowanych połączeń i SMS-ów; 2,99 zł za 0,5 GB
lyca mobile Do Wszystkich M 25,00 zł 20 GB (warunki promocyjne); 6 GB (standardowo) przez pierwszy miesiąc 12,50 zł dla nowych klientów, którzy zamówią kartą online
Mobile Vikings NO LIMIT 25 25,00 zł 15 GB przy włączeniu opcji cyklicznego doładowania, operatore dodaje 3 GB transferu
nju. mobile nju. mobile na kartę 29,00 zł 10 GB -
Orange Rozmowy i SMSy bez limitu+GB 25,00 zł 10-20 GB wielkość pakietu zależy od stażu klienta w Orange (10-15 GB <1rok [15 GB, jeśli doładowanie jest cykliczne]; 17 GB 1-3 lata; 20 GB >3 lata)
Play Formuła UNLIMITED na kartę 25,00 zł 6 GB -
Plus Full opcja 25,00 zł 10 dodatkowo pakiet ipla (Filmy i Seriale lub Sport)
Plush Plush na kartę 25,00 zł 10 GB dodatkowo 10 GB na transmisję danych w serwisie YouTube oraz darmowy transfer przy korzystaniu z aplikacji Facebook, WhatsApp, Instagram i Messanger
Red Bull Mobile Siema na kartę 30,00 zł 10 GB bonus od 100 MB do 40 GB - zależy od kwoty doładowania konta
T-Mobile Bez limitu 25,00 zł 10 GB -
Virgin Mobile #GIGADAJE 25,00 zł 15 GB -
Źródło: Opracowanie Bankier.pl na podstawie cenników operatorów

Przy tak jednorodnych ofertach i zbliżonych stawkach czynnikiem, który najbardziej odróżnia od siebie oferty operatorów jest dodatkowy pakiet internetu dawany klientowi w cenie. W tym przypadku zakres stosowanych limitów jest bardzo szeroki – od 0,5 GB w Fakt Mobile (za które trzeba dopłacić w ramach składanej oferty) do nawet nielimitowanego transferu danych w a2mobile. Drugi przypadek brzmi wyjątkowo atrakcyjnie, szczególnie, że jest to również najtańsza pod względem miesięcznych obciążeń oferta w zestawieniu.

W tej ofercie jest jednak jeden haczyk – klient co prawda otrzymuje nielimitowany internet w cenie, ale jego prędkość nie zawsze będzie taka sama. Wraz z wykorzystywanymi gigabajtami maksymalna przepustowość będzie prze operatora ograniczana – po wykorzystaniu 15 GB spadnie do 512 kb/s. Wśród ograniczonych pakietów darmowego internetu prym wiedzie Orange – wyjściowy transfer do wykorzystania to 10 GB, ale wraz ze stażem klienta w sieci wzrasta do 20 GB, oraz lyca mobile.

Najtańszy abonament komórkowy

Podobne ceny i pakiety danych w ofertach no-limit obowiązują także w abonamencie. Sama forma umowy również się zmienia i coraz częściej nie są to już jedno- czy dwuletnie umowy, a zobowiązania bezterminowe. Formuły na czas określony trzymają się jednak największe telekomy z tzw. „wielkiej czwórki” czyli Orange, Plus, Play i T-Mobile.

Najtańsze abonamenty no-limit dla nowych klientów [stan na 17 maja 2018 r.]
Operator Taryfa/Pakiet Koszt miesięczny Internet Uwagi
FM Group Mobile Start 12m 29,90 zł 10 GB -
heyah Nowa oferta L 30,00 zł 5 GB -
lajt mobile no limit m 17,99 zł 1 GB -
multimedia multimedia bez limitu 14,99 zł 5 GB -
Netia mobile #DużoSię 19,90 zł 4 GB -
nju. mobile nju. mobile z rachunkiem 29,00 zł 10 GB -
Orange Pakiet Standardowy 39,99 zł 5 GB -
Play Stan nielimitowany 60,00 zł nielimitowany, kanały TV Play, Tidal (2 lata), showmax (1 rok)  
Plus Plus Abonament 30,00 zł 2 GB (4 GB przez pierwsze 3 miesiące) ipla Plus za darmo, plus music Basic za darmo
Plush Plush na abonament 25,00 zł 10 GB dodatkowe GB za staż (+2 GB po 3M; +4 GB po 6M; +6 GB po 12M; +10 GB po 24M)
premium MOBILE Freedom PL 16,70 zł 3 GB -
Red Bull Mobile SieMa 29,00 zł 10GB -
T-Mobile T-Mobile 1 Bez limitu 50,00 zł nielimitowany, kanały TV Play, Tidal (2 lata), showmax (1 rok) -
Virgin Mobile PLAN 1_24M 19,00 zł 9 GB -
Źródło: Opracowanie Bankier.pl na podstawie cenników operatorów

Najniższy abonament z nielimitowanymi połączeniami zaoferuje multimedia. W taryfie za 14,99 zł klient otrzymuje wraz z nielimitowanymi rozmowami i SMS-ami 5 GB internetu do wykorzystania. Poniżej 20 zł na fakturze zobaczą jeszcze klienci premium MOBILE, Lajt mobile, Netia mobile i Virgin Mobile – wielkość pakietów internetowych wciąż będzie jednak niewielka i nie przekroczy 3 GB. Najdroższy jest abonament w Pay i T-Mobile, ale ten pierwszy udostępnia dodatkowo 1 rok abonamentu w serwisie Showmax, 2 lata Tidala i kanały w usłudze TV Play w cenie.

Karta czy abonament – czy są jeszcze jakieś różnice?

Wprowadzenie taryf no-limit sprawia, że oferty telefonii na kartę i abonament nie różnią się od siebie ani ceną, ani warunkami. Szczególnie po wejściu w życie ustawy antyterrorystycznej, która wymusza na klientach rejestrowanie numerów pre-paid – ich dane i tak zostaną przetworzone przez operatora.

Podstawową różnicą wciąż pozostaje jednak forma opłacania usług – w ofercie pre-paid płacimy z góry, a w abonamencie z dołu, dopiero po okresie rozliczeniowym, w którym korzystaliśmy z abonamentu. Pomimo pojawiania się coraz częściej ofert abonamentu bez zdefiniowanego okresu umowy, to wśród największych sieci wciąż jest to główna zaleta ofert na kartę – klient sam decyduje jak długo korzysta z usług i w każdej chwili może z nich zrezygnować, nie doładowując konta.

Tę różnicę operatorzy próbują wyrównywać dodatkowymi wabikami – abonamentami na zewnętrzne usługi streamingu muzyki, filmów lub telewizji internetowej.

Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (20)

dodaj komentarz
dokker
Korzystałem w tym roku na wakacjach z Wi-Fi Calling i ta opcja jest totalnie kozacka. Wcześniej nie znałem tego, ale jak już w a2mobile jestem to sprawdziłem
muky
Ja mam a2mobile. Bardzo tanio, dużo internetu i dodatkowo fajne dodatki jak Wi-Fi calling
andrzejkil
Ostatnio wRodzinie weszło z mocną ofertą 60dni za 30zł i to chyba jedna z lepszych o ile nie najlepsza oferta na kartę na rynku :0
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
dominik221
Oferta na Kartę goni abonament, jeżeli już nie przegoniła :) dla mnie przykre jest, że stali klienci często są traktowani gorzej niż nowi. Dlatego przniosłem się na kartę. Obecnie jestem w Mobile Vikings, mam dużo internetu i co ważne, jeżeli nie wykorzystam to internet przechodzi mi na następny miesiąc. Mam tylko problem z zasięgiem Oferta na Kartę goni abonament, jeżeli już nie przegoniła :) dla mnie przykre jest, że stali klienci często są traktowani gorzej niż nowi. Dlatego przniosłem się na kartę. Obecnie jestem w Mobile Vikings, mam dużo internetu i co ważne, jeżeli nie wykorzystam to internet przechodzi mi na następny miesiąc. Mam tylko problem z zasięgiem w mniejszych miejscowościach, ale tam bywam sporadycznie. Do abonamentu raczej nie chce wracać...
megibogucka
Właśnie jakiś czas temu przeczytałam artykuł http://mobilegate.blox.pl/2018/01/Ranking-abonamentow-ponizej-30-zlotych-Novum-Tele.html i pierwszy raz dowiedziałam się o firmie Novum. Teraz mam u nich abonament za 25 zł i jestem bardzo zadowolona. Szkoda że w tym rankingu nie uwzględniono oferty Novum.
mobilny-ranking
Czyżby zbliżała się rewolucja związana z telefonami na kartę?
https://mobilny-ranking.pl/prepaid-bez-vat/
cyklonb
Oferta sieci T-mobile --T1 2 GB jest nieprawdziwa, w salonie ona kosztuje 38 zł a nie 29,95 zł, kwota 29,95 wychodzi po odliczeniu bonusów za podpisanie umowy przez internet (nie wszyscy abonenci mogą) i bonusu za zgody marketingowe. To nie jest czysta oferta !
agnes81
za 19zł masz nolimit w a2mobile

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki