REKLAMA

Fintech? Polacy wolą banki

Michał Kisiel2016-07-08 11:01analityk Bankier.pl
publikacja
2016-07-08 11:01
Fintech? Polacy wolą banki
Fintech? Polacy wolą banki
fot. dolgachov / / YAY Foto

Niebankowe firmy coraz śmielej wkraczają na rynek finansowy. Na razie działają jednak przede wszystkim w wąskich niszach. Polacy nie są gotowi, by bardziej zaufać nowym graczom – tylko 6 proc. respondentów w badaniu „Podejście Polaków do FinTechu” deklaruje skłonność do skorzystania z usług finansowych oferowanych przez niebankowych dostawców.

Przychylność wobec usług finansowych oferowanych przez niebankowych graczy dzieli pokolenia – takie wyniki przynosi przygotowane na zlecenie firmy Blue Media badanie „Podejście Polaków do FinTechu”. Słowo „fintech” słychać coraz częściej, chociaż nadal jego znaczenie jest dość rozmyte. Z reguły używa się go jako zbiorczego określenia na wszystko to, co „nowe i niebankowe” w finansach. Przykładem mogą być internetowe kantory, serwisy pożyczek społecznościowych, mobilne portfele promowane przez gigantów IT, systemy e-płatności. W Polsce do tego grona chcą zaliczać się także np. firmy pożyczkowe działające w sieci.

Tylko 6 proc. przebadanych przez Satisface deklaruje, że byłoby gotowych skorzystać z usług finansowych oferowanych przez instytucje spoza sektora finansowego. W grupie młodszych respondentów, mieszczących się w grupie tzw. millenialsów (18-34 lata), ten odsetek wynosi 9 proc. W grupie starszych „gotowy na fintech” jest tylko co dwudziesty badany.

fot. / / Blue Media

Spośród niebankowych dostawców respondenci najczęściej wskazywali na globalne firmy technologiczne takie jak Google czy Apple – 55 proc. deklarujących zainteresowanych usługami od nowych graczy skorzystałoby z ich oferty. Na kolejnym miejscu znalazły się telekomy (45 proc wskazań) i mniejsze lokalne firmy technologiczne (40 proc.).

Rozkład odpowiedzi na pytanie o zaufanie do poszczególnych instytucji wskazuje na przewagę banków. Ufa im 84 proc. badanych. Potencjalni dostawcy usług finansowych nie pozostają jednak pod tym względem daleko w tyle – 70 proc. wskazań zebrały firmy telekomunikacyjne, a 65 proc. – koncerny technologiczne. Zaufanie do firm pożyczkowych zadeklarowało 31 proc. respondentów.

Pokolenia różni także podejście do dzielenia się danymi. Prawie co czwarty z millenialsów byłby gotów ujawnić swoje zainteresowania w zamian za korzystniejszą i lepiej dopasowaną ofertę usług finansowych. 60 proc. starszych konsumentów odmówiłoby podania w tej sytuacji jakichkolwiek informacji.

Badanie przeprowadzono metodą telefoniczną CATI na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1004 osób.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~kika
jest jednak przepasc mentalna mniedzy Polakami a reszta swiata.

Na zachodzie to jest normalne, u nas ufa 6%....

dlatego narod nie rozwijaja skrzydel przedsiebiorczosi bo sie wszytskiego boi - kredyt online mozna miec w 24h i działac
~piotr_d
No właśnie, Polacy nie do końca ufają instytucjom pozabankowym, a to według mnie błąd. Są przecież w Polsce bezpieczne platformy pożyczek społecznościowych, którym można zaufać (np. CapitalClub) i sporo ludzi z nich korzysta. Trzeba się o prostu do nich przekonać i zrozumieć, że bank nie zawsze jest gwarancją No właśnie, Polacy nie do końca ufają instytucjom pozabankowym, a to według mnie błąd. Są przecież w Polsce bezpieczne platformy pożyczek społecznościowych, którym można zaufać (np. CapitalClub) i sporo ludzi z nich korzysta. Trzeba się o prostu do nich przekonać i zrozumieć, że bank nie zawsze jest gwarancją sukcesu, a coś poza bankiem nie musi być skazane na porażkę, a wręcz przeciwnie, bo ma swoje zalety i to istotne. Mam nadzieję, że social lending w Polsce będzie nabierał coraz poważniejszych kształtów tak jak w Europie Zachodniej i USA.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Gość
Ja polecam Pewny Kantor - z własnego doświadczenia. Zawsze zanim wybiorę kantor robię dokładny research i jakoś zawsze naprowadza mnie on na Pewny Kantor.
~Gość
Ja polecam Pewny Kantor - z własnego doświadczenia. Zawsze zanim wybiorę kantor robię dokładny research i jakoś zawsze naprowadza mnie on na Pewny Kantor.
~cesar
... po prostu mamy swoje klocki.
Największe ryzyko i tak jest przerzucane na nas - banki mogą nie zarobić, ale na pewno nie stracą.
Nowe technologie, opakowania produktów finansowych i inne fantastyczne okazje służą tylko zwiększeniu udziału banków w naszym portfelu - oczywiście w imię postępu, naszej wygody
... po prostu mamy swoje klocki.
Największe ryzyko i tak jest przerzucane na nas - banki mogą nie zarobić, ale na pewno nie stracą.
Nowe technologie, opakowania produktów finansowych i inne fantastyczne okazje służą tylko zwiększeniu udziału banków w naszym portfelu - oczywiście w imię postępu, naszej wygody i szeroko pojętej innowacji.
Ale to są w końcu nasze wypracowane aktywa i to my decydujemy!
~Kto
A ja używam i będę używał. Bankom nic juz nie pomoże i bardzo dobrze. Niech bankrutują.
~autor_widmo
jesli fintech to tylko w modelu, ktory "daje" kasę klientowi, jesli Bank to w celu "zdeponowania" bo jest gwarancja, a taki fintech wezmie kase i sie zmyje jak amber i tyle, to tak jak z ubezpieczeniami, u dziada wykupimy najtansze, gdy gdzies mamy ochrone - czytaj OC - niech sie martwi ofiara, ale juz AC gdzie jesli fintech to tylko w modelu, ktory "daje" kasę klientowi, jesli Bank to w celu "zdeponowania" bo jest gwarancja, a taki fintech wezmie kase i sie zmyje jak amber i tyle, to tak jak z ubezpieczeniami, u dziada wykupimy najtansze, gdy gdzies mamy ochrone - czytaj OC - niech sie martwi ofiara, ale juz AC gdzie nam zalezy to u sprawdzonego i pewniaka, czyli oc gospodarcze, gwarancje i inne to w fintech a jak nam zalezy to pewniak

Powiązane: Bankowość 3.0 - Aktualności

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki