Empik blokuje książkę Międlara

Rzeczniczka Empiku Monika Marianowicz opublikowała w niedzielę oświadczenie, że książka „Moja Walka o Prawdę” autorstwa Jacka Międlara, została czasowo wycofana ze sprzedaży, zarówno drogą internetową jak i w sklepach stacjonarnych.

(fot. BARTLOMIEJ KUDOWICZ / FORUM)

W niedzielę Empik wycofał ze sprzedaży książkę byłego księdza, Jacka Międlara. Decyzja argumentowana jest szerzeniem mowy nienawiści przez jej autora i jest związana z licznymi protestami klientów, grożących bojkotem sklepu. Księgarnia powołuje się na naruszenie przez autora polskiego prawa i nie zamierza sprzedawać książki, dopóki sprawa nie zostanie wyjaśniona. W oficjalnym uzasadnieniu rzecznika sklepu możemy przeczytać, że: "Nie identyfikujemy się i nie utożsamiamy z prezentowanymi w tytułach opiniami, poglądami, punktami widzenia. Przedstawiają one zdanie autorów, a nie Empiku. Jednak wobec licznych zgłoszeń naszych klientów, co do faktu, że książka ta szerzy mowę nienawiści, a tym samym łamie polskie prawo" oraz: "zablokowaliśmy sprzedaż do czasu wyjaśnienia sytuacji. Słowo +zablokowaliśmy+ nie jest równoznaczne z usunięciem. Jeśli zarzuty wobec treści tej książki się nie potwierdzą (nie będzie też zgłoszeń do prokuratury), to nie będziemy mieć podstaw do tego, żeby utrzymać blokadę”.

Jako, że żadna ze stron nie skierowała do tej pory sprawy na drogę sądową, nie wiadomo, kiedy Empik uzna problem za wyjaśniony i czy wróci do publikacji kontrowersyjnej książki.

W opisie książki zamieszczonej na portalu „wprawo.pl” możemy przeczytać m. in., że: „(…) stała się swoistą autobiografią, definiuje choroby trawiące Kościół katolicki i polskie społeczeństwo. Ujawnia i piętnuje homoseksualne lobby w Kościele i liberalizm, który wkradł się w jego szeregi i destabilizuje go od środka. Międlar odpowiada na pytanie, kto tak naprawdę, w zaciszu gabinetów, z dala od kamer kształtuje mass media i politykę światową”.

Wstrzymania publikacji domagał się na Twitterze m. in. dziennikarz Piotr Szumilewicz, który zarzuca Międlarowi nawiązania do programu nazistowskiego i nazywa go „nienawistnym homofobem”. W odpowiedzi autor wycofanej z Empiku książki opublikował na kanale YouTube swojego portalu (wprawo.pl) relację video, gdzie oskarża Szumilewicza o gloryfikację komunizmu, a Empikowi wytyka „stalinowskie metody” cenzurowania treści.  

KS

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 21 konzument

I tak sie robi darmowa reklame.

! Odpowiedz
43 6 londonern

Nie rozumiem o co halo - chcecie poczytac o tym jak nienawidziec innych nacji - Zydow czy Ukraincow? I jak Polska powinna byc czysta? Kupcie sobie ksiazke przez inyternet, na pewno jest. Trzeba byc chorym zeby domagac sie dostepnosci czegos takiego w ksiegarniach, serio.
Poza tym Empik jest firma prywatna wiec moze zakazac sprzedazy kazdej ksiazki jakiej sobie zazyczy. A potencjalnych czytelnikow jest tyle co kot naplakal wiec nie wplynie to w zaden sposob na wyniki finansowe sklepu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 po_co

Z pierwszą częścią się nie zgadzam, nawet brutalne w odbiorze treści nie powinny być cenzurowane tak długo jak długo nie łamią prawa albo nie nakłaniają do jego łamania. Samo wywoływanie negatywnych emocji nie jest niczym złym, może się nam to nie podobać albo wręcz drażnić to jednak nie jest powód do cenzurowania.

Zgadzam się natomiast w pełni z tym, że prywatna firma ma pełne prawo decydować o asortymencie ale również tylko i wyłącznie w sytuacji gdy to prawo posiada. W tym kontekście irytujące są wszelkie klauzule zwalniające sprzedawcę (pracownika) z obowiązku sprzedaży.
Jeszcze długa droga do tego żebyśmy się przyzwyczaili do pojęcia prywatnego biznesu ale też w pełni zrozumieli co to znaczy własność i prawo odnoszące się do jednostki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 32 prs

Boli, tluste szuje, skoro "zadna ze stron nie skierowała do tej pory sprawy na drogę sądową" a decyzja w Empiku zostala podjeta...

! Odpowiedz
2 29 samsza

Czy nie ma szansy wygrania sprawy jak w przypadku odmów cukierników lub drukarza ?

! Odpowiedz
8 75 trooper

Cenzura powraca pełną parą. Nie podoba się to nie czytaj, ale dla niektórych to za mało, niektórzy by chcieli mówić co mam czytać i kogo słuchać.

! Odpowiedz
44 11 zzibi2

Niepotrzebnie robią mu reklamę

! Odpowiedz
4 50 wwff

"Nie ma demokracji dla wrogów demokracji". Od 101 lat ciągle to samo.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.