REKLAMA

EBITDA Forte w IV kw. wzrosła o 74 proc. do 82 mln zł - szacunki

2021-01-27 18:48
publikacja
2021-01-27 18:48
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Forte szacuje, że wynik EBITDA w czwartym kwartale 2020 roku wyniósł 82 mln zł, czyli o 74 proc. więcej niż przed rokiem - podała spółka w komunikacie. W całym 2020 roku EBITDA zwiększyła się o 41 proc. do 199 mln zł.

Zgodnie ze wstępnymi wyliczeniami, skonsolidowane przychody grupy w czwartym kwartale wzrosły o 13 proc. do 382 mln zł, w tym 25 mln zł stanowiła sprzedaż poza grupę nadwyżek płyty meblowej wyprodukowanej we własnym zakładzie spółki tj. Tanne. W całym ubiegłym roku sprzedaż grupy zmniejszyła się o 1,4 proc. do 1.159 mln zł.

Skonsolidowany zysk operacyjny Forte wzrósł do 68 mln zł z 33 mln zł rok wcześniej. W całym 2020 roku zwiększył się o 70 proc. do 143 mln zł.

Spółka podała, że w pozostałych kosztach operacyjnych ujęto in minus kwotę 2,3 mln zł z tytułu częściowego rozwiązania rezerwy utworzonej uprzednio na przyszłe kary konwencjonalne, wynikające z opóźnień dostaw do klientów w III kwartale 2020 r. Rezerwa została rozwiązana na skutek porozumień z klientami.

Forte szacuje, że pozytywny wpływ wynikający z osłabienia złotego wobec euro w 2020 roku wobec 2019 roku, powyżej poziomów zabezpieczonych przez spółkę polityką korytarza opcyjnego w wynikach za 2020 r. wyniósł 17 mln zł, z czego w samym IV kwartale 2020 roku wpływ ten wyniósł 9 mln zł.

Spółka podała - mając na uwadze aktualną sytuację epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 - że począwszy od lipca wszystkie zakłady i spółki z grupy pracują w pełnym wymiarze godzin przy pełnym obłożeniu zamówieniami. Do dnia publikacji raportu, w żadnej z lokalizacji nie wstrzymano pracy z powodu pandemii.

"Biorąc pod uwagę pogarszającą się z dnia na dzień sytuację epidemiologiczną w całej Europie, która skutkuje pełnymi lookdown'ami na głównych rynkach zbytu spółki (min. kraje DACH), Zarząd Emitenta widzi realne i istotne zagrożenie, które może mieć negatywny wpływ na działalność grupy kapitałowej w I kwartale 2021, zarówno pod względem utrzymania płynności produkcji, jak i ciągłości dostaw do naszych odbiorców w Europie. Na dzień publikacji raportu emitent nie podjął decyzji o zatrzymaniu produkcji w którymkolwiek z zakładów produkcyjnych i na bieżąco analizuje doniesienia o planowanych ewentualnych terminach zakończenia lub przedłużenia lockdown'ów w poszczególnych krajach" - dodano.

Poziom wskaźnika zadłużenia finansowego netto grupy na koniec IV kwartału 2020 r. wyniósł ok. 1,7, czyli ukształtował się znacznie poniżej poziomów uzgodnionych z instytucjami finansującymi. (PAP Biznes)

epo/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki