REKLAMA

EBC bez ruchu w grudniu. Draghi pokazał prognozy

2017-12-14 13:45
publikacja
2017-12-14 13:45

Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe bez zmian, na rekordowo niskich poziomach i wykluczył ich dalsze obniżanie jeszcze przez długi czas. Uwaga rynku skoncentrowała się na prognozach makroekonomicznych przedstawionych przez Mario Draghiego.

Rada Prezesów EBC na ostatnim w tym roku posiedzeniu postanowiła, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących (0,00 proc.) oraz stopy kredytu w banku centralnym (0,25 proc.) i depozytu w banku centralnym (-0,40 proc.) na koniec dnia pozostaną na niezmienionym poziomie. Taka decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków.

Przypomnijmy – w październiku postanowiono o wydłużeniu programu skupu aktywów (do września 2018 r.) przy jednoczesnym zmniejszeniu jego skali (z 60 do 30 mld euro). Europejskie QE w nowym kształcie zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku. Oczywiście władze monetarne strefy euro zastrzegają, że jeżeli perspektywy gospodarcze będą niekorzystne, to gotowe są odwrócić wprowadzone zmiany.

- Rada Prezesów oczekuje, że podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną na obecnym poziomie przez dłuższy okres, zdecydowanie przekraczający horyzont czasowy zakupów aktywów netto - czytamy ponadto w komunikacie.

Ekonomiści najbardziej oczekują na prezentację prognoz makroekonomicznych, w których po raz pierwszy uwzględniony został 2020 r. czyli rok, w którym Mario Draghi nie będzie już kierował bankiem. Ośmioletnia kadencja Włocha dobiega końca w październiku 2019 r. Według panującego na rynkach konsensusu, przyszły rok ma upłynąć pod znakiem "zwijania" programu luzowania ilościowego, a kolejnych 12 miesięcy przyniesie pierwsze podwyżki stóp w strefie euro.

Draghi: ekspansja przed nami

W trakcie konferencji prasowej prezes Mario Draghi powiedział, że najnowsze prognozy makroekonomiczne EBC dają podstawy do wiary w to, że inflacja w strefie euro zbliży się do celu inflacyjnego. Przypomnijmy, w mandacie obowiązującym EBC zapisano konieczność starania się o utrzymywanie dynamiki cen „blisko, lecz poniżej 2 proc. w skali roku”. Obecnie inflacja HICP w strefie euro wynosi 1,5 proc.

Prognozy, o których mówił Draghi kształtują się następująco:

Prognozy makroekonomiczne EBC

Prognozy wrześniowe Prognozy grudniowe

Dynamika PKB
2017 2,2 2,4
2018 1,8 2,3
2019 1,7 1,9
2020
1,7

Inflacja HICP
2017 1,5 1,5
2018 1,2 1,4
2019 1,5 1,5
2020
1,7
Źródło: EBC

Pytany o prognozy inflacji, Draghi powiedział, że odzwierciedlają one "rosnące zaufanie" w to, iż inflacja będzie zmierzać w kierunku celu i utrzyma się w jego okolicy samoczynnie w średnim terminie.

Draghi poinformował, że Rada Prezesów nie rozmawiała na temat rozłączenia w forward guidance kwestii poziomu inflacji od programu skupu aktywów, ani na temat kształtu programu QE, w tym programu skupu obligacji korporacyjnych.

Prezes EBC dodał przy tym, że forward guidance dotyczący stóp procentowych zyska na ważności.

Aktualny forward guidance odnośnie programu QE zakłada, że zakupy aktywów będą kontynuowane w razie potrzeby dłużej niż do końca września 2018 r., a w każdym razie tak długo, aż Rada Prezesów stwierdzi trwałe dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu.

Draghi powiedział na konferencji, że duże wsparcie ze strony stymulacji monetarnej nadal pozostaje potrzebne dla pobudzenia wzrostu inflacji.

Powiedział, że EBC "jest bliżej osiągnięcia celu inflacyjnego niż 2 miesiące temu". W tym kontekście dodał, że coraz lepsza sytuacja w gospodarce wpłynie na domknięcie się luki popytowej, co ostatecznie przełoży się na wzrost płac, który będzie wsparciem dla inflacji.

Draghi ocenił, że napływające z eurolandu dane wskazują na mocne tempo wzrostu w tej gospodarce, a mocne "momentum" sygnalizuje, że inflacja w końcu przyspieszy. Ocenił, że ekspansja w gospodarce jest "solidna" i "szeroko zakrojona", a ryzyka dla wzrostu są "zasadniczo zrównoważone".

Przypomnijmy, że wczoraj zakończyło się posiedzenie decyzyjne Rezerwy Federalnej, która podniosła przedział stopy funduszy federalnych o 25 punktów bazowych, do 1,25-1,50 proc. To piąta podwyżka w ramach rozpoczętego dwa lata temu cyklu.

Kolejne decyzyjne posiedzenie Rady Prezesów EBC odbędzie się 25 stycznia 2018 r.

MŻ/PAP

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (5)

dodaj komentarz
open_mind
Tak mi się widzi że w USA i Europie pojawią się w dzielnicach mieszkaniowych takie tablice z napiasami ”looters will be szot survivors will be szot again” co znaczy w wolnym tłumaczeniu. Rabusie- szabrownicy zostaną rozstrzelani, a ocaleni zostaną rozstrzelani ponownie.
open_mind
A w USA Tak w zasadzie to wszystkie „hura” już wykorzystane – stopy podniesione w perspektywie jeszcze parę razy, giełdy w górę, ożywienie gospodarcze prawie na każdym kroku,, bezrobocie znikome, inflacja niska. Metale szlachetne „skopane” Trump wyprowadza politykę na bezpieczne wody „sex molestacze” wywaleni i oskarżeni bagno A w USA Tak w zasadzie to wszystkie „hura” już wykorzystane – stopy podniesione w perspektywie jeszcze parę razy, giełdy w górę, ożywienie gospodarcze prawie na każdym kroku,, bezrobocie znikome, inflacja niska. Metale szlachetne „skopane” Trump wyprowadza politykę na bezpieczne wody „sex molestacze” wywaleni i oskarżeni bagno w Waszyngtonie prawie spuszczone – Wszystko jest wspaniałe. Tylko zaufanie jakieś takie niemrawe. Czyli i co w związku z tym? Pozostał nam wypatrywany przez dobrze poinformowanych – upadek systemu? Bo to nawet ślepy widzi a głuchy słyszy że jest to wszystko dychawiczne i na bazie zadłużenia jakie ma świat i rozwalania świata ma się jak pięść do nosa!!
bankowiec26
To " osuszanie bagna" jest w tym wszystkim najlepsze. Wilbur Ross, Steven Munchin, Rex Tillerson, Jared Kuschner- sami ludzie z "ludu". Nie żadni bankowcy, szfowie potęznych koncerónów paliwowych itp.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki