REKLAMA
NA ŻYWO

Dowód w mObywatelu jak klasyczny. Duże zmiany w aplikacji

2022-12-02 18:30
publikacja
2022-12-02 18:30

Przyjęto ustawę aplikacji mObywatel, która umożliwa potwierdzania tożsamości we wszystkich sytuacjach, w których aktualnie dopuszczalne jest użycie dowodu osobistego - poinformował w piątek Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji.

Dowód w mObywatelu jak klasyczny. Duże zmiany w aplikacji
Dowód w mObywatelu jak klasyczny. Duże zmiany w aplikacji
fot. Michał Kość / / FORUM

Blisko 8 milionów Polaków korzysta już z aplikacji mObywatel. To aplikacja, która powstała, aby każdy mógł mieć cyfrowe wersje dokumentów w swoim telefonie. Pozwala ona potwierdzić swoją tożsamość, okazać prawo jazdy, sprawdzić wystawione e-recepty. Jednak w obecnym stanie prawnym zawarte w nim dokumenty nie są w pełni zrównane z analogicznymi dokumentami wydanymi i funkcjonującymi w formie tradycyjnej. Czas to zmienić. Właśnie do wykazu Prac Rady Ministrów został przekazany projekt ustawy o aplikacji mObywatel- poinformował Adam Andruszkiewicz Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera.

„Procedowana ustawa o aplikacji mObywatel to ważny krok dla rozwoju cyfryzacji w Polsce. Dzięki wprowadzanym zmianom cyfrowy dokument będzie tożsamy z tradycyjnym dowodem osobistym” – wskazał cytowany w informacji sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Adam Andruszkiewicz.

Napisano, że podstawowym celem wprowadzanych przepisów jest zapewnienie możliwości potwierdzania swojej tożsamości z wykorzystaniem aplikacji mObywatel we wszystkich sytuacjach, w których aktualnie dopuszczalne jest użycie dowodu osobistego. Umożliwi ona wygodne korzystanie z dokumentów elektronicznych, które staną się tożsame m.in. z dowodem osobistym, prawem jazdy, legitymacją studencką, czy Kartą Dużej Rodziny. Ponadto aplikacja pozwoli na dokonywanie opłat administracyjnych online oraz otrzymywanie powiadomień push.

Wprowadzane przepisy mają pozwolić też stworzyć rozwiązania, które umożliwią jednostkom samorządu terytorialnego oraz innym podmiotom takim jak organizacje zawodowe, zrzeszenia, związki sportowe, na prowadzenie ewidencji, uruchamiać i zarządzać swoimi dokumentami elektronicznymi, wydanymi dla obywateli. "Działania te przyczynią się do wyrównywania dysproporcji w zakresie dostępu do nowoczesnych technologii, w szczególności dla mieszkańców mniejszych gmin, powiatów, które z uwagi, na przykład na koszty nie dają swoim mieszkańcom możliwości efektywnego korzystania, m.in. z kart mieszkańca. Przygotowanie rozwiązania na poziomie systemu teleinformatycznego ministra właściwego do spraw informatyzacji, związanego z funkcjonowaniem aplikacji mObywatel, z którego będą mogły skorzystać podmioty nieposiadające odpowiednich zasobów, a realizujące usługi np. na rzecz mieszkańców będzie dogodnym rozwiązaniem dla usługodawców" - wskazano w OSR.

Projektowana ustawa ma też umożliwić wykorzystywanie aplikacji mObywatel jako uwierzytelnienia profilu zaufanego.

Główne założenia projektowanych zmian:

 • w jednym miejscu znajdziemy podstawę prawną dotyczą funkcjonowania aplikacji mObywatel,
 • zrównanie pod względem prawnym dokumentów tradycyjnych, z tymi cyfrowymi dostępnymi w aplikacji mObywatel, w tym dokumentu mObywatel z dowodem osobistym,
 • zapewnienie możliwości dokonywania płatności w ramach usług świadczonych przez podmioty publiczne w aplikacji mObywatel,
 • uproszczenie i usprawnienie nawiązywania współpracy z usługodawcami, którzy chcieliby udostępniać swoje usługi w aplikacji mObywatel,
 • umożliwienie wykorzystania aplikacji mObywatel jako czynnika uwierzytelniania profilu zaufanego,
 • otrzymywanie powiadomień w ramach aplikacji mObywatel,
 • logowanie do publicznych usług i systemów,
 • upowszechnienie korzystania z usługi mLegitymacji szkolnej i studenckiej odpowiednio przez uczniów i studentów.

Dzięki posiadaniu aplikacji mObywatel:

 • nie będzie trzeba nosić dowodu osobistego, legitymacji studenckiej, karty mieszkańca,
 • będzie można korzysta z dokumentów elektronicznych na co dzień,
 • będzie można płaci online za usługi publiczne,
 • będzie można posiadać szybki dostęp do swoich danych,
 • będzie można korzysta z usług online,
 • użytkownik już o niczym nie zapomni (PUSHe).

ewes/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Cyfryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki