REKLAMA

Do USA wkraczają karty z mikroprocesorem

Michał Kisiel2015-10-01 13:25analityk Bankier.pl
publikacja
2015-10-01 13:25

1 października to ważny dzień dla amerykańskiego rynku kart płatniczych. Przez wiele lat USA ociągały się z wprowadzeniem technologii kart mikroprocesorowych EMV. Teraz nie ma już odwrotu – organizacje kartowe wyznaczyły termin tzw. przesunięcia odpowiedzialności. Wciąż jednak do końca kart z paskiem magnetycznym jest jeszcze daleko.

Stany Zjednoczone są od lat ulubionym rynkiem kartowych oszustów. Główną przyczyną jest zapóźnienie technologiczne USA. Na amerykańskim rynku nadal dominują karty z paskiem magnetycznym, wynalazek rodem z lat 70-tych XX w. Takie plastiki łatwo poddają się kopiowaniu – pasek nie jest w stanie kontrolować procesu odczytu i zapisu informacji, jest tylko biernym nośnikiem niewielkiej ilości danych.

Na całym świecie karty płatnicze oparte na specyfikacji EMV, korzystające z mikroprocesora, są już albo powszechnym standardem albo znajdują się na zaawansowanym etapie wdrożenia. Wyjątkiem do tej pory były Stany Zjednoczone, pod tym względem wyprzedzone nawet przez Koreę Północną.

/ thetaXstock

1 października 2015 r. to dzień, na który wyznaczono termin tzw. przesunięcia odpowiedzialności. Organizacje kartowe narzuciły takie rozwiązanie  uczestnikom rynku, próbując wymusić wdrożenie nowej technologii kart mikroprocesorowych. Za oszustwa od dziś odpowiadać będzie finansowo ta strona, która nie dostosowała się do standardu. Dla banków ma to być bodziec do wymiany kart. Dla sprzedawców i agentów rozliczeniowych - groźba skłaniająca do inwestycji w nowe terminale.

Mimo mijającego terminu amerykańscy detaliści i banki nie spieszą się z „przesiadką” na EMV. Nowe plastiki ma w portfelach zaledwie około 40 proc. klientów. Wielu sprzedawców nadal nie ma też odpowiednich terminali. Co ciekawe, w USA podjęto decyzję, że głównym sposobem potwierdzania transakcji kartą nie będzie numer PIN, ale podpis (nie dotyczy to jednak tzw. kart PIN debit). Wybór ten uzasadniano troską o wygodę płatników – banki nie chcą zmuszać użytkowników do zapamiętywania kolejnego hasła. Proces płatności za oceanem będzie więc nadal wyglądał inaczej niż w Europie.

Przejście na technologię mikroprocesorową pozwoli obniżyć straty uczestników systemu związane z oszustwami dokonywanymi w fizycznych punktach handlowych. Doświadczenia krajów europejskich pokazują jednak, że EMV nie jest lekiem na wszystkie bolączki. Na wielu rynkach zaobserwowano spadek tzw. fraudów w POS, ale jednocześnie przybyło przestępstw związanych z użyciem kart w internecie.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy

Jak odzyskać pieniądze. Sposoby na dłużników.

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~kas
USA to potega gospodarcza , tu nie ma watpliwosci... ale sa " miejsca " , gdzie jak karty czy np.okna , ktore sprzedaja , ludzie instaluja ( przesuwane w gore w dol - pionowo ) , ktorych przenikalnosc ciepla jest wielokrotnie wieksza niz w Polsce . Konstrukcja naprawde archaiczna . Mozecie mi wierzyc , bo sam tego USA to potega gospodarcza , tu nie ma watpliwosci... ale sa " miejsca " , gdzie jak karty czy np.okna , ktore sprzedaja , ludzie instaluja ( przesuwane w gore w dol - pionowo ) , ktorych przenikalnosc ciepla jest wielokrotnie wieksza niz w Polsce . Konstrukcja naprawde archaiczna . Mozecie mi wierzyc , bo sam tego doswiadczylem.
~abc
Te okna i ich sposób otwierania są akurat w moim odczuciu praktyczniejsze niż otwierane do wewnątrz pomieszczenia.
~oko
No tak a my jestesmy w ojropie i banki nas uszcześliwiają na siłę.A to opłatami za byle g... a to opłaty interchange, a to ukryte opłaty w kredycikach ,ot tak sobie żyjemy na basku bankierow.
~coroner
Widzę że moderatorek bardzo boi się zwrotu za murzynami, i usuwa nawet bez powiadomienia (usunięty) jak napisałem zacofani to elegancko przeszło.
~coroner
„Główną przyczyną jest zapóźnienie technologiczne USA” Co ty piszesz Michale, nie wierzę a tak wierzyłem w USA i ich nowoczesne technologie, a oni po prostu zacofani, co ja piszę za
chińczykami...?.
~Mckwacz
Za murzynami??
Już w 1999 roku wybierałem tam pieniądze w banku na podstawie skanu źrenicy.
~1qq
Wow co za postep szok.MIERNOTY
~asad
niestety to prawda USA kraj gdzie nowe formy płatności rozwijają się jak burza działa na kartach magnetycznych baaa biada komus kto chciałby swobodnie wypłacać z bankomatu swoja europejska karta z chipem. Niestety bardzo często zżera ja bankomat.
~Mike
tak tylko ze w duzej czesci bankomatow w USA ATM nie chowa karty tylko uzytkownik sam ja swipuje :)

technologie bankowa maja na najwyzszym poziomie ale problem EMV to glownie przyzwyczajenia i brak checi wymiany osprzetu

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki