Demokraci chcą przesłuchać tłumaczkę Trumpa w Helsinkach

W USA nie słabnie oburzenie zachowaniem Donalda Trumpa w Helsinkach.

(fot. Leonhard Foeger / Reuters)


Demokratyczni kongresmeni chcą przesłuchać tłumaczkę Marinę Gross, która była jedynym po stronie amerykańskiej świadkiem rozmowy prezydenta z Władimirem Putinem, donosi portal ForeignPolicy.com. Bezpośrednio po szczycie w stolicy Finlandii Biały Dom był wyjątkowo powściągliwy w informowaniu, co było tematem rozmowy. W czwartek żądania demokratów zablokowali republikańscy członkowie komisji wywiadu w izbie reprezentantów. Choć okoliczności rozmów i konferencji w Helsinkach rzeczywiście były niespotykane, to przesłuchiwanie prezydenckich tłumaczy jest bez precedensu w nowoczesnej historii USA - twierdzą czołowi politycy republikańscy.

- Zdaję sobie sprawę, że to nadzwyczajna propozycja, ale czy nie nadzwyczajne jest, by przed rozmową z przeciwnikiem prezydent USA poprosił wszystkich członków gabinetu o wyjście z sali? – ripostował demokrata Adam Schiff.

Milczenie Białego Domu spotkało się to z gwałtowną reakcją opinii publicznej, napędzając spekulacje i oskarżenia, że Donald Trump jest na usługach rosyjskich służb. Jednak zdaniem Tylera Cowena, komentatora agencji Bloomberg, wyjaśnienie zachowania prezydenta agenturalnymi związkami z Rosją jest mniej prawdopodobne niż to, że zachowuje się po prostu „w swoim stylu”. Do takiego zachowania przyczynić się mogła ocena Donalda Trumpa, że większym zagrożeniem dla USA są Chiny, sprawa ingerencji Rosji w kampanię wyborczą jest dla wyborców mniej ważna niż np. kwestie służby zdrowia, a krytykowanie Władimira Putina jest równoważne z podważaniem także jego legitymacji.
- Taka interpretacja wciąż jest mało komfortowa. Oznacza, że Amerykanie mają prezydenta, który jest skłonny poświęcić dla swoich powodów reputację kraju – zauważa Tyler Cowen.

Marek Wierciszewski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 ajwaj

OK - pomoge
sdrastwujte - czesc stary capie
do zobaczenia - do swidania
good luck = zeby wam ostnie ciele zdechlo itd

! Odpowiedz
2 10 pjb

Trump rozpętał już wojnę handlową chyba z wszystkimi z którymi mógł to zrobić, Chiny, Unia, Japonia, Kanada, Meksyk, o przeciwnikach we własnym kraju nie wspominając. Jak się idzie na wojnę trzeba mieć choć jednego przyjaciela i to najlepiej dobrze uzbrojonego. Dlatego Trump gotowy jest upokorzyć amerykanów klękając przed Moskwą i zdradzić sojuszników z Europy Środkowej, kraje bałtyckie i Ukrainę. Najgorsze w tym jest to że nasi politycy nie widzą tak oczywistych spraw i gotowi są w imię partykularnych interesów zniszczyć Unię, dziś niestety jedynego realnego obrońcę Polski przed Rosją. W końcu jedziemy na jednym wózku, po nas Rosja podporządkuje sobie resztę Europy, a przynajmniej będzie próbowała.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil