REKLAMA

Dekpol Deweloper wprowadzi do oferty ok. 1.200 lokali

2020-02-26 10:00
publikacja
2020-02-26 10:00

Dekpol Deweloper planuje wprowadzić do oferty w 2020 roku około 1.200 lokali, z czego 60 proc. stanowić będą lokale mieszkalne - poinformował PAP Biznes prezes Sebastian Barandziak. Celem spółki na ten rok jest sprzedaż 400 lokali, rozpoznanie w wyniku 650, ponad 20 proc. marża brutto na sprzedaży i podwojenie przychodów rdr.

/ fot. Dekpol Deweloper / dekpol.pl

"Łącznie w tym roku planujemy wprowadzić do oferty 8 projektów obejmujących około 1.200 lokali, z czego około 60 proc. stanowią lokale mieszkalne, a około 40 proc. lokale usługowe np. hotelowe czy wypoczynkowe. Budujemy zarówno w segmencie popularnym, jak i w standardzie podwyższonym oraz premium" - powiedział prezes Sebastian Barandziak.

Celem Dekpol Deweloper na 2020 rok jest sprzedaż 400 lokali. Spółka zakłada, że wartość sprzedanych umowami lokali wzrośnie w 2020 roku do 200 mln zł z 179,2 mln zł w roku 2019.

"Cel sprzedaży na ten rok to 400 lokali, ale dla nas najważniejsze są wyniki. Jeśli chodzi o mieszkania sprzedane umowami to poziom 200 mln zł jest dla nas satysfakcjonujący długoterminowo i nie chcielibyśmy schodzić poniżej tego poziomu, jest to minimalny plan na najbliższe lata" - powiedział Barandziak.

W tym roku spółka zamierza też przekazać klientom 650 lokali. Według założeń, wartość sprzedanych aktami notarialnymi lokali ma wzrosnąć w 2020 roku do 320 mln zł z 150,6 mln zł w roku 2019.

"Zakładamy ponad 20 proc. marżę brutto na sprzedaży i podwojenie przychodów rdr w 2020 roku" - powiedział prezes.

"Budujemy mieszkania w wyższym standardzie, które są mniej wrażliwe na presję kosztową i gwarantują wyższe marże" - dodał.

W 2019 roku 61 proc. sprzedanych przez Dekpol lokali stanowiły lokale z segmentu popularnego, 26 proc. z segmentu podwyższonego lub premium, 8 proc. lokale wypoczynkowe, a 6 proc. hotelowe.

Według założeń spółki, w 2020 roku lokale z segmentu popularnego stanowić mają 44 proc. sprzedaży, z segmentu podwyższonego lub premium łącznie 25 proc., lokale wypoczynkowe 7 proc., a hotelowe 24 proc.

Strategia Dekpol Deweloper zakłada wyjście z działalnością poza Trójmiasto. W tym roku spółka chce rozpocząć projekt mieszkaniowy we Wrocławiu i projekt hotelowy w Warszawie.

"Projekt we Wrocławiu będzie liczył 350 lokali. Rozglądamy się za kolejnymi gruntami, ale mamy mocno selektywne podejście do zakupu gruntów" - powiedział Barandziak.

Dodał, że spółka jeszcze nie zdecydowała czy projekt hotelowy w Warszawie będzie condohotelem sprzedawanym klientom indywidualnym, czy obiektem do sprzedaży w całości klientowi instytucjonalnemu.

"Warszawa jest trudnym rynkiem - jest zdominowany przez kilku graczy, wyzwaniem jest dostępność atrakcyjnych gruntów. Jeśli nadarzy się okazja, to nie wykluczamy mieszkaniowych inwestycji na tym rynku, ale na ten moment nie mamy w planach kolejnych projektów" - powiedział prezes.

Dekpol Deweloper ma obecnie w przygotowaniu inwestycje, obejmujące łącznie 5.378 lokali.

"Nasz bank ziemi jest dość pokaźny, zakupiony w minionych latach, po dość atrakcyjnych cenach na średnim poziomie około 600 zł za m kw. PUM. Obecnie znalezienie w Trójmieście gruntu do segmentu popularnego poniżej 1.000 zł jest praktycznie niemożliwe" - powiedział prezes.

"Podchodzimy selektywnie do zakupu gruntów, nie mamy dużych potrzeb zakupowych" - dodał.

W ocenie prezesa wzrost cen mieszkań rzędu 6-7 proc. w najbliższych latach jest realny.

"Główną determinantą cen mieszkań w Polsce są możliwości nabywcze - jest to ewidentnie skorelowane ze sobą, a w najbliższych dwóch latach prognozuje się średni wzrost przeciętnego wynagrodzenia o 6-7 proc. w skali roku. Myślę, że ceny mieszkań również w takim tempie mogą rosnąć" - powiedział prezes.

Wskazał, że w ostatnich kwartałach ceny mieszkań rosły "dość dynamicznie".

"W minionym roku ceny w Gdańsku wzrosły rdr o około 10 proc. To, co zwraca uwagę, to różnica miedzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi, która wyniosła w Trójmieście 16 proc. To największa różnica w Polsce. To oznacza, że cena dociera powoli do granic akceptowalności klientów" - ocenił prezes.

Barandziak wskazał, że do wzrostu cen mieszkań przyczyniają się także ceny gruntów i koszty materiałów.

"Jest duży problem z gruntami w dobrych lokalizacjach. Jeśli działki są dostępne, to ich ceny są bardzo wysokie, co przekłada się na finalną cenę mieszkania. Wzrost kosztów materiałów również wpływa na cenę" - powiedział prezes.

Dodał jednocześnie, że koszty robocizny i ceny materiałów ustabilizowały się i nie ma już nagłych zmian w tym zakresie.

"Do tego dochodzi powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Projekt zakłada składkę nawet do 3 proc. wartości mieszkania przy otwartych rachunkach powierniczych. Dodam, że wysokość stawki proc. ma być regulowana rozporządzeniem i ma być zmienna w różnych okresach. Spodziewam się, że większość deweloperów przerzuci ten koszt na kupujących, co dodatkowo wpłynie na wzrost cen mieszkań" - powiedział prezes.

Jego zdaniem, chęci zakupowe na rynku mieszkaniowym są duże, a podaż mieszkań w Polsce jest na unormowanym poziomie.

"Deweloperzy starają się uzupełniać ofertę na bieżąco, choć w trzech miastach widać spadki podaży względem popytu - m. in. w Trójmieście, gdzie działamy" - powiedział prezes.

"Spotykamy się z przedłużającymi się procedurami uzyskiwania pozwoleń na budowę i to było widoczne w naszym wyniku w 2019 roku. To było głównym powodem spadku liczby sprzedanych przez nas mieszkań względem roku 2018" - dodał.

W 2019 roku Dekpol Deweloper sprzedał 382 lokale wobec 569 przed rokiem, a przekazał 490 lokali wobec 591 rok wcześniej. Na koniec 2019 roku spółka miała w ofercie 189 lokali.

Dekpol Deweloper jest spółką zależną notowanego od 2015 roku na GPW Dekpolu.

Sara Borys (PAP Biznes)

sar/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki