Czaputowicz: Bardzo często rozmawiamy ze stroną amerykańską o zniesieniu wiz

Miejmy nadzieję, że niedługo zapadnie decyzja o zniesieniu wiz dla Polaków udających się do USA, bardzo często rozmawiamy ze stroną amerykańską na ten temat, szczególnie ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher jest w te działania zaangażowana - powiedział we wtorek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

(YAY Foto)

Szef MSZ pytany był we wtorek w TVP info o to, czy jeszcze w tym roku zapadnie decyzja o zniesieniu wiz dla Polaków udających się do Stanów Zjednoczonych.

"Miejmy nadzieję. To zależy też od tego, jak te wizy są przyznawane, ile jest odmów, wiemy o tym. Ta liczba spada, jest nieco poniżej 4 proc. Jak będzie poniżej 3 proc., to wówczas z perspektywy prawa Stanów Zjednoczonych będzie możliwe podjęcie decyzji o ruchu bez wizowym" - odpowiedział Czaputowicz.

Podkreślił, że strona Polska bardzo często rozmawia na ten temat ze stroną amerykańską. "Chcę też powiedzieć, że pani ambasador Georgette Mosbacher bardzo jest zaangażowania w te działania, przekonuje decydentów w Waszyngtonie" - podkreślił minister.

Pod koniec listopada ub.r. w wywiadzie w "Do Rzeczy" Mosbacher zobowiązała się do tego, że wizy do USA dla Polaków zostaną zniesione do końca 2019 roku. W rozmowie z radiem RMF na początku grudnia ambasador wyraziła przekonanie, że do końca 2019 r. uda się obniżyć procent odmów wizowych dla Polaków do 3 proc. Jak mówiła, gdy tylko Polsce uda się osiągnąć ten wskaźnik oraz spełnić inne konieczne wymogi dla wprowadzenia ruchu bezwizowego, "nic nie będzie stało na przeszkodzie dla zniesienia wiz". (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 jaksa

I co mowił profesor jaksa ? Co rusz przyjezdza delegacja z Usa to Polska kupuje amerykanska broń. Zauwazcie tak działa sprawne państwo jezeli jest gdzies cos do ugrania cała administracja zwiera poślady . Biorą udzial w konferencji o Bliskim Wschodzie organizowanej przez Polskę . Czy aby Polska jest tak waznym graczem ? Nie wiem . wiem ze znowu kupujemy amerkanskie rakiety pewnie na kredyt . A za wizami dalej stoimy w kolejce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 janusz1960

Nie o to chodzi. Izraelczycy też musza mieć wizy do USA. Niektórzy nawet nam kibicują bo mają polskie paszporty które są "lepsze" od izraelskich i pozwalają wyjeżdżać do większej liczby krajów. Dostają te paszporty nawet dzieci żydowskich dzieci które z rodzicami wyjeżdżały z Polski zaraz po wojnie... Nie wiedzą nic o Polsce, nie znają polskiego ale paszport czasami chętnie "przytulają" bo można np. bez wizy do UK pojechać. A takiego militarnego poparcia jak Izrael ze strony USA nie ma nikt w Europie ale wiz do USA większość europejczyków nie potrzebuje. Więc nie chodzi o to żeby Jankesom ... lizać tylko żeby to sprawnie załatwić bez wydawania na to milionów. Ja do USA nie pojadę zanim wiz nie zniosą a stać mnie na to ale wolę inne kraje bez wiz.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 15 mkx

Sztuczny i niepotrzebnie wywoływany temat. Kogo to interesuje jeszcze? Jeśli ktoś ma pieniądze to sobie poradzi, jeśli szuka roboty, to znajdzie ją bliżej! Zbieracze poziomek też.

! Odpowiedz
0 5 karbinadel

Nie należy zapominać, że ludzie jeżdżą za granicę nie tylko do roboty...

! Odpowiedz
0 1 hfjdj odpowiada karbinadel

Ile razy mozna tlumaczyc barankom ze tutaj chodzi o wizy turystyczne. A jezeli w tym kontekscie rozmawiacie o pracy to tylko dowodzicie ze nie powinno sie znosic wiz dla Polski.

! Odpowiedz
0 2 karbinadel odpowiada hfjdj

Nie tylko turystyczne, również biznesowe, studenckie itd. Natomiast faktem jest, że większość postrzega USA tylko jako kraj do pracy na czarno - bo przecież większość nielegalnych roboli jeździ tam na wizach turystycznych

! Odpowiedz
0 0 hfjdj odpowiada karbinadel

No to jak jest taki fakt to nic dziwnego ze nie chca zniesc wiz. Czy ktos by chcial aby nasz kraj znosil wizy dla kogos kto mysli o robocie na nielegalu? przeciez sa legalnie Ukraincy i jak na nich plebsiaki psiocza ze im robotw odbieraja. a co by dopiero bylo jakby masowo jacys obszarpancu z kraju 3 swiata przyjezdzali i na nielegalu pracowali?

! Odpowiedz
1 16 wizytator

A czy ten % nie jest jakoś sztucznie podtrzymywany przez konsulaty usa? A skąd wiadomo, że nie było telefonu w stylu "pamiętajcie utrzymać powyżej 3% odmów dla Polaków" Ja już tam nikomu nie wierzę.

! Odpowiedz
2 23 karbinadel

Cała sprawa jest groteskowa. Skoro zniesienie wiz zależy od procentu odmów, które przecież leżą w gestii władz konsularnych USA, to my nie mamy na to żadnego wpływu. zresztą, te same bajki słyszymy od kilkunastu lat, gdy wysłaliśmy pierwsze wojska do Iraku

! Odpowiedz
3 8 wizytator

Właśnie, też mi się wydaje, że to jest taka marchewka na kiju dla nas. Ale widać, że to na tzw. "elytę" działa. Cóż taką mamy władzę jak i głosujących na nią.

! Odpowiedz