REKLAMA
PIT 2023

Co trzeci Polak nie zna żadnego języka obcego

Marcin Kaźmierczak2019-09-26 13:15redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-09-26 13:15

W żadnym z europejskich krajów uczniowie nie uczą się języka polskiego jako obcego. Polscy uczniowie znajdują się za to w europejskiej czołówce pod względem liczby języków obcych uczonych w szkołach. Nie przekłada się to jednak na ich znajomość - wynika z danych opublikowanych przez Eurostat.

W polskich szkołach statystyczny uczeń uczy się niemal dwóch języków obcych (współczynnik 1,7). To ósmy wynik w Unii Europejskiej. Najwięcej uczniów - jak wynika z danych Eurostatu za 2017 r. - uczy się języka angielskiego. To od 90,4 proc. (szkoły zawodowe) do 98,2 proc. (dawnym gimnazjum) uczniów.

Patrząc na dane Eurostatu, można także dostrzec, że język niemiecki staje się powszechnie obowiązującym dopiero na poziomie dawnego gimnazjum (uczniowie w wieku 12-14 lat wg. Eurostatu). Wówczas wzrasta także odsetek uczniów chodzących na lekcje jęz. rosyjskiego - 6,4 proc., hiszpańskiego - 3,7 proc. oraz francuskiego - 3,3 proc., by na poziomie liceum ogólnokształcącego osiągnąć odpowiednio 8,2, 7,2 i 8,6 proc.

fot. Eurostat /

Niestety, liczba języków, których uczy się w polskich szkołach, nie przekłada się na ich znajomość. Według danych Eurostatu za 2016 r., niespełna połowa (49,6 proc.) Polaków w wieku 25-64 lat umiała mówić w jednym języku obcym. Dwoma posługiwało się 19,2 proc. naszych rodaków, a w trzech językach obcych porozumiałoby się 2,8 proc. z nich.

Żadnego języka obcego nie znał z kolei co trzeci Polak (32,9 proc.). Gorszy wynik pod tym względem osiągnęli jedynie Węgrzy, Rumuni, Irlandczycy oraz obywatele państw, w których obowiązują najbardziej popularne języki - Brytyjczycy, Francuzi, Hiszpanie i Włosi.

Najlepszy wynik pod względem znajomości języków obcych osiągnęli Luksemburczycy. Ponad połowa z mieszkańców tego kraju w wieku 25-64 lat (51,2 proc.) posługiwała się trzema językami obcymi. Tam też uczniowie uczęszczają na największą liczbę lekcji z języków obcych. Przynajmniej dwóch uczy się każdy uczeń w wieku 12-14 lat. Wpływ na to ma niewątpliwie fakt, że w luksemburskich szkołach obowiązującymi językami są używane na co dzień francuski i niemiecki.

Niemal równie doskonały wynik osiągnęła Finlandia (99 proc.). Na unijnym uplasowały się jeszcze Włochy (97 proc.). Polska z odsetkiem 94 proc. uczniów znalazła się na wysokim 8 miejscu. Zaledwie 6 proc. uczniów chodzi na lekcje co najmniej dwóch języków obcych na Węgrzech. Tylko nieco lepszy  wynik pod tym względem osiągnęła Austria (8 proc.) i Irlandia (11 proc.).

Języki obce w polskich szkołach w 2017 r. (w procentach)

Rodzaj szkoły

Angielski 

Niemiecki 

Rosyjski 

Hiszpański

Francuski 

Włoski

Arabski

Podstawowa

96,5

4,4

0,1

0,3

0,2

-

0,1

Dawne gimnazjum (12-14 lat)

98,2

70,0

6,4

3,7

3,3

0,5

-

Średnia

93,4

56,7

8,2

4,0

5,6

1,2

0,1

Licea ogólnokształcące

96,4

46,3

8,2

7,2

8,6

2,2

0,1

Zawodowe

90,4

66,6

8,1

1,0

2,9

0,3

-

Źródło: Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu za 2017 r.

Niemal wszyscy uczniowie w europejskich szkołach (97,9 proc.) uczyli się w 2017 r. języka angielskiego jako obcego. Co trzeci z nich (33,4 proc.) chodził również na lekcje francuskiego. Na podium uplasował się także niemiecki (23,3 proc.). Spoza unijnych języków w czołówce znalazł się jedynie język rosyjski, którego uczyło się 2,5 proc. uczniów, głównie z krajów nadbałtyckich i Bałkanów.

W kilku europejskich krajach uczniowie masowo uczą się także innego obcego języka niż angielski. W Irlandii, Włoszech, Holandii, Portugalii, Rumunii i na Cyprze ponad połowa uczniów chodziła także na lekcje języka francuskiego. Z kolei w Polsce, Danii i Francji równie chętnie uczono się języka niemieckiego.

Jeden na tysiąc uczniów podstawówek oraz liceów ogólnokształcących uczy się języka arabskiego. Największy odsetek uczniów pobierających lekcje z tego języka odnotowano w Szwecji - 0,9 proc. Arabskiego jako języka obcego w szkole uczą się także młodzi Maltańczycy (0,6 proc.), Francuzi (0,5 proc.), Norwegowie (0,4 proc.), Duńczycy (0,3 proc.) oraz Austriacy (0,1 proc.).

Języki uczone w polskich szkołach w 2017 r.

Rodzaj szkoły

Angielski [w proc.]

Niemiecki [w proc.]

Rosyjski [w proc.]

Hiszpański[w proc.]

Francuski [w proc.]

Włoski [w proc.]

Arabski [w proc.]

Podstawowa

96,5

4,4

0,1

0,3

0,2

-

0,1

Dawne gimnazjum (12-14 lat)

98,2

70,0

6,4

3,7

3,3

0,5

-

Średnia

93,4

56,7

8,2

4,0

5,6

1,2

0,1

Licea ogólnokształcące

96,4

46,3

8,2

7,2

8,6

2,2

0,1

Zawodowe

90,4

66,6

8,1

1,0

2,9

0,3

-

Źródło: Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu za 2017 r.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (26)

dodaj komentarz
raweck
O jakim poziomie znajomości piszemy tutaj? B1, B2, C1, czy może C2?
Może najpierw powinniśmy ustalić co rozumiemy w tym artykule przez znajomość języka obcego?
karbinadel
Akurat w Irlandii to wszyscy mówią po angielsku, natomiast tylko mniejszość zna irlandzki. Już nawet w urzędach nie ma obowiązku posługiwania się językiem irlandzkim
arudni
Byłem kierowcą zawodowym (Niemcy, Francja, Hiszpania) - po 4 latach mogę wymienić na palcach jednej ręki ilość osób z którymi udało mi się pogadać po angielsku. Absolutnie nie neguję wyników w Polsce ale szczerze uważam, że nie mamy sobie czego zarzucić na tle tej zawsze idealizowanej europy "zachodniej". Tam ludzie rozmawiają Byłem kierowcą zawodowym (Niemcy, Francja, Hiszpania) - po 4 latach mogę wymienić na palcach jednej ręki ilość osób z którymi udało mi się pogadać po angielsku. Absolutnie nie neguję wyników w Polsce ale szczerze uważam, że nie mamy sobie czego zarzucić na tle tej zawsze idealizowanej europy "zachodniej". Tam ludzie rozmawiają w swoim języku i w głębokim poważaniu mają języki obce(szczególnie Francja i Hiszpania)
patiapi
Niestety artykuł jest bardzo nierzetelny i źle napisany. Odwołujemy się w końcu do Polski czy do UE? Skoro do Polski to czemu dajemy dane dla UE? A skoro dla UE, to czemu autor zakłada tylko Polski system szkolnictwa? Chyba najdziwniejsza głupota: "Według danych Eurostatu za 2016 r., niespełna połowa (49,6 proc.) Polaków w wieku Niestety artykuł jest bardzo nierzetelny i źle napisany. Odwołujemy się w końcu do Polski czy do UE? Skoro do Polski to czemu dajemy dane dla UE? A skoro dla UE, to czemu autor zakłada tylko Polski system szkolnictwa? Chyba najdziwniejsza głupota: "Według danych Eurostatu za 2016 r., niespełna połowa (49,6 proc.) Polaków w wieku 25-64 lat umiała mówić w jednym języku obcym." - według tego twierdzenia statystycznie co drugi Polak potrafi mówić w obcym języku. Następne twierdzenie autora z kolei brzmi: "Żadnego języka obcego nie znał z kolei co trzeci Polak (32,9 proc.)" - czyli rozumiem, że podczas tego doboru próby Eurostat doliczył także niemowlęta, tudzież osoby, które są zwyczajnie za młode, żeby znać język obcy?
rippe
Nikt nam nie będzie mówił, czego się mamy uczyć!
Sam autor napisał "W żadnym z europejskich krajów uczniowie nie uczą się języka polskiego jako obcego." - nasza duma narodowa nam nakazuje, żeby domagać się, by język polski był powszechny w Europie. Przecież w Oświeceniu nawet gęsi mówiły po polsku, jak pisał poeta...
Nikt nam nie będzie mówił, czego się mamy uczyć!
Sam autor napisał "W żadnym z europejskich krajów uczniowie nie uczą się języka polskiego jako obcego." - nasza duma narodowa nam nakazuje, żeby domagać się, by język polski był powszechny w Europie. Przecież w Oświeceniu nawet gęsi mówiły po polsku, jak pisał poeta.... I komu to przeszkadzało?
Niech Europa się uczy po polsku!!!
bajerujesz
Jeszcze więcej religii w szkołach, po co komu języki. W ciągu 12 lat nauki uczeń ma 564 godziny katechezy, więcej niż biologii, chemii i fizyki łącznie. Więc co się dziwić, że polski uczeń, kończąc szkołę, ledwo duka po angielsku...
bha
Bo jest od dawna za dużo godzin nauczania ,wałkowania np.matematyki przez cały okres nauczania zaczynając od podstawówki a kończąc na studiach Po co uczyć młodych aż takiej ilości materiału ,zagadnień ,działów matematycznych ,po co to robią od lat w całym szkolnictwie to jedna wielka ??? Dla zdecydowanej większości młodych ludzi Bo jest od dawna za dużo godzin nauczania ,wałkowania np.matematyki przez cały okres nauczania zaczynając od podstawówki a kończąc na studiach Po co uczyć młodych aż takiej ilości materiału ,zagadnień ,działów matematycznych ,po co to robią od lat w całym szkolnictwie to jedna wielka ??? Dla zdecydowanej większości młodych ludzi ta ,,wielka" matematyczna wiedza jest w ich przyszłym ,dalszym życiu ,i ich drodze ,karierze zawodowej praktycznie bezużyteczna. W zamian powinno być dużo więcej godzin nauczania języków obcych we wszystkich poszczególnych etapach nauczania .Nauka ich na pewno dużo bardziej przydałaby się młodym ludziom nawet póżniej na rynku poszukiwania zatrudnienia nie tylko tu.
sammler
Właśnie przez takie myślenie mamy bańki spekulacyjne, np. na nieruchomościach, afery Amber Gold itd.

Bo ludzie są do matematyki zniechęcani, przez co jej nauka jest nieefektywna. A później ci sami ludzie, którzy matematykę "odbębniali" i nic z jej nauki nie wynieśli, nie potrafią policzyć odsetek od lokaty albo myślą,
Właśnie przez takie myślenie mamy bańki spekulacyjne, np. na nieruchomościach, afery Amber Gold itd.

Bo ludzie są do matematyki zniechęcani, przez co jej nauka jest nieefektywna. A później ci sami ludzie, którzy matematykę "odbębniali" i nic z jej nauki nie wynieśli, nie potrafią policzyć odsetek od lokaty albo myślą, że jak mają oprocentowanie kredytu na mieszkanie 4%, to tyle stanowią odsetki w racie. I biorą masowo te kredyty, dmuchając bańki, a gdy pojawią się problemy ze spłatą, wyciągają łapy po wsparcie państwa.
najmadrzejszy
Jak posluchacie wywody jezykoznawcy to zrozumiecie, ze nie znacie za dobrze polskiego
potiomkin
Ojej, ja też nie znam żadnego języka obcego. Nie czytam też książek i ledwo skończyłem liceum zawodowe. Przez to kieruje tylko kilkudziesięcioosobowym zespołem, w którym większość podaje się za magistrów, mamy nawet doktorów w tym habilitowanych.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki