Ceny uprawnień do emisji CO2 znów gwałtownie w górę

Choć w lutym za ceny do uprawnień do emisji CO2 mocno spadły, teraz ich cena znów skoczyła. Uprawnienia są obecnie droższe niż w grudniu, gdy w ekspresowym tempie przegłosowywano prawny bubel blokujący wzrost cen prądu.

W grudniu cena uprawnień na CO2 momentami przekraczała 25 euro za tonę, po nowym roku sytuacja na rynku się jednak nieco uspokoiła. W lutym cena spadła nawet poniżej 20 euro i wydawało się, że producenci "brudnej" energii mają nieco wytchnienia. Kwiecień to jednak znów okres gwałtownych wzrostów. W środę na rynku wtórnym za uprawnienia płacono nawet ponad 26 euro za tonę, co oznacza, że uprawnienia były jeszcze droższe niż w 2018 roku.

Ceny uprawnień do emisji CO2 znów gwałtownie w górę
Ceny uprawnień do emisji CO2 znów gwałtownie w górę (CIRE)

Przypomnijmy, że to właśnie rosnące ceny uprawnień do emisji CO2 - obok drożejącego węgla - były jedną z głównych przyczyn dyskutowanej w Polsce w 2018 roku podwyżki cen prądu. Problem CO2 wynika wprost z konstrukcji polskiego miksu energetycznego. Jest on nastawiony na węgiel, który odpowiada aż za 80 proc. produkcji. Dodatkowo aż 31 proc. całości to węgiel brunatny, któremu towarzyszy przeciętnie wyższa emisja niż kamiennemu. Gdy dodamy do tego stare bloki, brak atomu i niewielki udział OZE, otrzymamy miks, który generuje ogromne ilości CO2. Średnio w 2017 produkcji 1 MWh energii elektrycznej towarzyszy emisja ok. 770 kg dwutlenku węgla. To jedna z najwyższych wartości w Europie. A trzeba dodać, że w tych MWh polska energetyka wyprodukowała wówczas aż 165,9 mln. Część uprawnień do emisji CO2 była darmowa, za resztę firmy energetyczne musiały płacić.

Konieczność dokupowania zezwoleń na emisję podnosi koszty firm energetycznych, co jest negatywną informacją dla ich akcjonariuszy, ale i klientów. Warto dodać, że problem ten przerabialiśmy w 2018 roku, gdy po gwałtownym wzroście kosztów uprawnień do emisji CO2 spółki chciały w pewnym stopniu przerzucić dodatkowe obciążenie na klientów. Na drodze jednak stanął rząd, który kontrowersyjną i pisaną na kolanie ustawą "zamroził" ceny. Spółki miały otrzymać rekompensatę, ustawa była jednak na tyle źle skonstruowana, że de facto nadal nie do końca wiadomo jak cały proces ma przebiegać. Wiadomo, że pojawiły się rezerwy w wynikach spółek energetycznych, które zawiązywano właśnie w związku z cenowym galimatiasem.

Patrząc krótkoterminowo, na wzroście cen uprawnień do emisji CO2 zyskuje polski rząd, przypomnijmy bowiem, że 4 mld zł na fundusz rekompensat miało pochodzić ze sprzedaży "zachomikowanych" przez rząd uprawnień na rynku. W środę rząd sprzedał uprawnienia za rekordowe 26,21 euro za tonę. Problem jednak, że jeżeli ceny uprawnień nadal będą wysokie, krótkoterminowe korzyści przesłoni wzrost kosztów po stronie kontrolowanych przez Skarb Państwa spółek energetycznych. To tym istotniejsze, że te stoją przed ogromnymi wyzwaniami inwestycyjnymi na modernizację polskiej energetyki. Jeżeli koszty będą rosły, a rząd będzie chciał utrzymać rentowność spółek, konieczne będzie dosypanie kolejnych rekompensat (na co może się nie zgodzić Unia Europejska), bądź podniesienie cen prądu. To ostatnie zaś, szczególnie w roku wyborczym, może być dla polityków bolesne. Koniec końców jednak za wszystko zapłacą obywatele, jak bowiem wiadomo rząd swoich pieniędzy nie posiada.

Te kraje emitują najwięcej CO2. Polska poza dwudziestką

Polska zajmuje 21. miejsce na świecie pod względem emisji CO2 - wynika z Global Carbon Atlas. Największymi światowymi emitentami są kraje azjatyckie oraz Stany Zjednoczone. W Unii liderem są Niemcy.

Adam Torchała

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 5 antybolszewik

64% mieszkańców "Eurozony" jest zadowolonych z Euro. Głównym powodem, dla którego Polska nie ma Euro jest fakt, że po jego przyjęciu trzeba prowadzić rozważną politykę finansową - Rządy nie mogą notować wiecznie deficytów (patrz Grecja- Brak mechanizmu dewaluacji). Wszystkie polskie partie obrzydzają więc Euro swoim wyborcom.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 4 piotrpoznan

Czy Pan Redaktor moglby w koncu zrozumiec, ze to nie polityka rzadu a Unii majaca na celu nie dpouszczenie do zwiekszenia konkurencyjnosci gospodarki Polski stoi za ta sytuacja. To interesy Niemiec (duzy udzial bardzo drogiej energii odnawialej) i Francji (energetyka jadrowa) stoja za duszeniem Polskiej energetyki. Nie mozna dopuscic by przy rosnacej konkurencyjnosci gospodarek wschodnioeuropejskich mialy one jeszcze dostep do wlasnych konkurencyjnych zrodel energii. A u siebie trzeba jeszcze finansowac ekologiczne szalenstwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
28 8 zenonn

https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/rekordowa-emisja-co2-z-wulkanu-etna-elektrownia-belchatow-emituje-tyle-przez-rok
Nie jest prawdą, że średniowiecze było ciemnym wiekiem zaniku rozumu. To my żyjemy w ciemnych wiekach zaniku rozumu i korupcji na niewyobrażalną skalę w której uczestniczą wszystkie możliwe instytucje - od religijnych po naukowe. CO2 jest życiodajnym gazem. To fakt, który tylko ciemna osoba z zanikiem rozumu będzie negować. Powinniśmy skupiać się na substancjach toksycznych, a nie na emisji czystych, życiodajnych gazów potrzebnych całej planecie.

Cała ta debata wokół CO2 przypomina sytuację w której osoba zajada się muchomorem sromotnikowym, a lekarze i osoby postronne zastanawiają się czy muchomory sromotnikowe nie mają przypadkiem zbyt wiele węglowodanów. Węglowodany powodują bowiem otyłość i osobie, która zjadła muchomora sromotnikowego grozić może otyłość. Dokładnie taki kształt mają debaty wokół ludzkich technologii emitujących masę szkodliwych zanieczyszczeń. Wszyscy psedo-ekolodzy widzą wyłącznie emisję CO2. A potem wybucha wulkan, zupełnie naturalnie emituje masę CO2 i wpadają w gniew, bo kłóci się to z ich - nie oszukujmy się - religią. Niestety współcześni ludzie są zbyt tępi by włączył się im dysonans poznawczy...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 27 antybolszewik

Uwaga kolejny wpis trolla internetowego. Warto poczytać naukowe opracowania aby nie nabierać się na propagandę Putina
http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-wulkany-emituja-wiecej-dwutlenku-wegla-niz-czlowiek-58

! Odpowiedz
0 0 tutaj

I tak 4/5 nie rozumie o czym piszesz. A teraz socjalkomuniści na służbie będą próbować cię dyskredytować, najpierw wyśmiać, potem zrobić z ciebie idiotę, lub jak się nie uda to agenta obcych służb, lub chociaż faszystę, lub antysemitę...

! Odpowiedz
35 44 antybolszewik

Uwaga forum inwigilowane przez rosyjskich trolli, którzy na drugim miejscu po sianiu nienawiści między Polakami i Ukraińcami mają za zadanie promowanie spalania węgla i ropy. Polska importuje 13,5 mln ton węgla i około 20 mln ton ropy z Rosji. Ograniczanie podgrzewania Ziemii nie jest w interesie Putina.

! Odpowiedz
0 0 tutaj

"Łapać złodzieja!" pierwszy krzyczy złodziej...

! Odpowiedz
41 29 marek11311

A problem CO2 wynika tylko i wyłącznie z tego, że jest on podatny na manipulację na giełdzie. Tym samym można nim sterować jednocześnie wywołując efekty polityczne.
Kto kiedykolwiek widział na giełdzie ceny rzeczywiste - rzeczywistą wartość akcji czy instrumentu?
Zawsze jest to wartość rynkowa w której jest uwzględniona manipulacja jej ceną poprzez psychiczne wywieranie presji na cały rynek za pomocą różnorodnych mechanizmów tworząc rynek popytu i podaży.
To samo dzieje się z CO2. Wywiera się wpływ na producentów, opinię publiczną, polityków czyli rządy, gospodarkę i kieruje się te wpływy w kierunku dogodnym dla ... kierunku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 31 _jasko

Czy my, w Polce, od stycznia znamy rzeczywistą cenę energii elektrycznej?

! Odpowiedz
0 0 tutaj

I dlatego kraje poważne, jak Chiny i USA mają to....gdzieś... Niemcy i Francja popierają, bo mają w tym interes, a Wlk. Brytania próbuje się z tego "szaleństwa" wymiksować. Ale rozumie to jakieś 20%. Reszta,.... jak "stado baranów", jak mówił w Australii pan Michnik.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
TAURONPE -2,94% 1,81
2019-11-18 17:04:41
WIG 0,17% 58 851,05
2019-11-18 17:15:01
WIG20 -0,18% 2 229,92
2019-11-18 17:15:00
WIG30 0,00% 2 531,47
2019-11-18 17:15:01
MWIG40 1,36% 3 797,96
2019-11-18 17:15:00
DAX -0,26% 13 207,01
2019-11-18 17:37:00
NASDAQ 0,11% 8 549,94
2019-11-18 22:03:00
SP500 0,05% 3 122,03
2019-11-18 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.