REKLAMA

Apple zapłaci 502,8 mln kary za złamanie praw patentowych

2020-11-02 09:45
publikacja
2020-11-02 09:45
Apple zapłaci 502,8 mln kary za złamanie praw patentowych
Apple zapłaci 502,8 mln kary za złamanie praw patentowych
fot. Nong4 / / Shutterstock

Apple zapłaci 502,8 mln dolarów kary za wykorzystanie technologii opatentowanej przez firmę VirnetX, informuje Bloomberg.

Po 10 latach konfliktu sąd w Teksasie orzekł, że firma Apple złamała prawa patentowe firmy VirnetX. Amerykański koncert ma zapłacić 502,8 mln dolarów kary - blisko 2 mld zł (w przeliczeniu po kursie obowiązującym na 2 listopada). Naruszenie dotyczy technologii wykorzystywanej przez światowego giganta w usługach FaceTime, iMessage i VPN on Demand.

Sprawa o naruszenie praw patentowych rozpoczęła się w 2010 roku. Osiem lat później sąd w Teksasie nakazał Apple zapłacić 502,6 mln dolarów z tytułu złamania praw 4 patentów firmy VirnetX. Światowy gigant odwołał się do sądu apelacyjnego, który w 2019 roku odrzucił zasądzoną kwotę odszkodowania. Tym samym sprawa wróciła do Teksasu.

Sąd miał dwie opcje po powrocie sprawy o złamanie praw patentowych firmy VirnetX przez Apple. Mógł ponownie policzyć kwotę odszkodowania lub rozpocząć nowy proces. Sąd w Teksasie postanowił jeszcze raz wyliczyć wysokość kary do zapłaty - po 90 minutach ogłoszony został wyrok. Apple ma zapłacić 502,8 mln dolarów kary firmie VirnetX, o 200 tys. dolarów więcej.

Amerykański koncern odwołał się od decyzji. Apple w komunikacie prasowym komentującym orzeczenie sądu zwraca uwagę, że "[...] sprawa toczy się od ponad dekady, a patenty nie są związane z podstawowym funkcjonowaniem naszych produktów i zostały unieważnione przez urząd patentowy".

DF

Źródło:
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
luxferre
Apple to firma modowa, a nie technologiczna, ale jak chciała się bawić technologią, to mogła ją kupić, a nie kraść.
nekroekonom
Ta firma VirnetX to zwykły troll patentowy. Nic nie produkuje, tylko pozywa inne firmy o naruszenia swoich wątpliwej jakości patentów.

Powiązane: Apple

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki