Adamczyk: Odnoga Via Carpatia dotrze do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym

W sposób naturalny odnoga Via Carpatia dotrze do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym - powiedział PAP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że będzie to dogodne połączenie łączące Morze Czarne z Bałtykiem.

(fot. Adam Chelstowski / FORUM)

Adamczyk zaznaczył, że "w sposób naturalny" odnoga Via Carpatia w Rumunii dotrze do portu w Konstancy. "Dalej tą drogą do Polski, do Lublina i później drogą ekspresową S17, drogą ekspresową S7, do portów Trójmiasta. To będzie bardzo dogodny szlak drogowy łączący Morze Czarne z Bałtykiem" - dodał.

Adamczyk podkreślił, że dla Rumunii, ale także dla Polski Via Carpatia jest bardzo ważna. "Dla nas ten południkowy układ szlaków transportowych również jest priorytetem. On jest w realizacji - jestem przekonany, że najbliższe lata to będzie finalizacja tego przedsięwzięcia" - ocenił.

"To będzie realizacja budowy Via Carpatia na Słowacji, już dzisiaj ona kończy się na Węgrzech. Rumuni bardzo mocno wzięli się do pracy jeżeli chodzi o tę trasę" - dodał.

(GDDKiA)

Minister ocenił w rozmowie z PAP, że "to jest nadzieja Rumunów na to, że będziemy mogli połączyć szlakiem drogowym i również kolejowym - port w rumuńskiej Konstancy i porty Trójmiasta".

"Mamy nadzieję na wpisanie tej trasy do sieci bazowej TEN-T (program, którego celem jest stworzenie spójnej sieci transportowej w UE - PAP), wniosek o to już został złożony, a jeżeli tak się stanie, to mamy również nadzieję, bo są już praktycznie zapewnienia o współfinansowaniu tej inwestycji ze środków europejskich" - zaznaczył minister infrastruktury. (PAP)

Autor: Radosław Jankiewicz

rkj/ je/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil