6. Przywileje emerytalne i pracownicze

35-letni emerytowani policjanci czy 45-letni górnicy ze średnią emeryturą rzędu 3 tys. złotych to najbardziej jaskrawe przykłady przywilejów emerytalnych nadanych przez władze PRL i przedłużonych przez rządy III RP.

emeryci
Źródło: Thinkstock

Większość z tych „zdobyczy socjalizmu” przyznali jeszcze Gierek czy Jaruzelski i była to łapówka dla wpływowych grup społecznych przyznana w zamian za lojalność wobec komunistycznej władzy.


PRL nie potrafił zapewnić godziwych wynagrodzeń (tj. w przeliczeniu na USD), więc obiecywał względnie wysokie emerytury. O ile taki system miał pewną logikę w państwie stosującym przymus pracy, o tyle stanowi aberrację nawet w półrynkowej gospodarce współczesnej Polski. Jakim prawem emerytowani górnicy, żołnierze czy prokuratorzy domagają się, aby reszta społeczeństwa dopłacała do ich emerytur 35,5 mld złotych rocznie, czyli ponad dwa tysiące złotych na pracującego obywatela?


7. Prawo prasowe ze stanu wojennego

5. Fikcyjne prawo własności do ziemi


Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~Polak

35 letni policjant ze średnią emeryturą 3 tys złotych? Śmiech. Musiałby chyba iść do policji prosto po maturze i zajść bardzo wysoko. Nierealna kwota dla policjanta na zwykłym stołku. Każdy mówi o 15 latach służby i superprzywilejach. Mało kto mówi o konkretach, że 15 lat owszem ale po tym okresie emerytura w wysokości 40 %. Pełną (czyli około 80% pensji) emeryturę policjant otrzyma dopiero po dwudziestu siedmiu czy ośmiu latach służby - na starych zasadach. Nowe zasady to porażka. Nie wyobrażam sobie 65 letniego policjanta idącego na interwencję. Ludzie pomyślcie a przede wszystkim dowiedzcie się jak jest naprawdę zanim cokolwiek napiszecie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~olo

Komuna jest nadal w ZUSie

! Odpowiedz
0 0 ~Liberał

Zgadzam się w 100%. To nie żadna "polityka społeczna", tylko ordynarna KORUPCJA POLITYCZNA.

! Odpowiedz
0 0 ~antybolszewik

komuszą kiełbasę każdy chciałby likwidować ale komuszego prawa i symboliki umożliwiającej produkcję komuszej kiełbasy już mało kto - typowo ludowa schizofernia, umiłowanie materializmu ponad prawdziwe wartości i pomylenie przyczyn ze skutkami... })

! Odpowiedz
0 0 ~D.

No tu się zgadzamy :)

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil