REKLAMA

300 zł dodatku dla sołtysów. Pojawił się jeden warunek

2023-03-14 13:32, akt.2023-03-17 07:33
publikacja
2023-03-14 13:32
aktualizacja
2023-03-17 07:33

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ws. dodatku emerytalnego dla sołtysów w wysokości 300 złotych. Jak mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki, świadczą oni w dużym stopniu swoją pracę społecznie. Chcemy docenić pracę wszystkich sołtysów - dodał.

300 zł dodatku dla sołtysów. Pojawił się jeden warunek
300 zł dodatku dla sołtysów. Pojawił się jeden warunek
fot. Marian Zubrzycki / / FORUM

Do Sejmu wpłynął w poniedziałek projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, złożony przez grupę posłów z klubu Prawa i Sprawiedliwości, który dotyczy przyznania świadczenia dla sołtysów, którzy osiągnęli wiek emerytalny i przez przynamniej dwie kadencje pełnili funkcję sołtysa.

W projekcie zapisano jeden warunek

W projekcie napisano, że sołtysowi przysługuje świadczenie w wysokości 300 zł, a prawo do świadczenia przysługuje osobie, która pełniła tę funkcję co najmniej przez dwie kadencje (nie jest wymagane, aby pełnienie funkcji odbywało się przez dwie następujące bezpośrednio po sobie kadencje) i osiągnęła 65. rok życia (w przypadku mężczyzn) lub 60. rok życia (w przypadku kobiet).

"Głównym celem opracowanego projektu ustawy jest przyznanie długo oczekiwanego świadczenia dla sołtysów, którzy osiągnęli wiek emerytalny i przez przynajmniej 2 kadencje pełnili funkcję sołtysa" - napisano w uzasadnieniu projektu. "Proponuje się, aby wypłaty świadczenia dla sohysów dokonywał organ emerytalny wypłacający emeryturę danemu sołtysowi" - podano.

Wskazano, że "projektowane świadczenie ma na celu docenienie sołtysów, którzy wykonując tą niezwykle pożądaną społecznie funkcję przyczyniali się przez wiele lat do rozwoju i aktywizacji lokalnej społeczności".

Rząd przypomniał sobie o sołtysach

O inicjatywie wprowadzenia dodatków emerytalnych dla sołtysów premier poinformował w sobotę - w przypadający 11 marca Dzień Sołtysa - podczas spotkania z mieszkańcami podkarpackiego Jasła.

Premier Morawiecki podczas konferencji w KPRM został zapytany, czy na pierwszym posiedzeniu po świętach wielkanocnych Sejm zajmie się tą propozycją. "Prawo i Sprawiedliwość, nasz obóz, zaproponowało dodatki dla sołtysów - przy pewnych kryteriach oczywiście - które będą dodatkami do emerytury" - powiedział.

"To jest ta grupa osób, która w dużym stopniu świadczy pracę społecznie, nie ma dodatkowego wynagrodzenia albo ma niewielkie, niewysokie - to w zależności od gmin - za swoje działania, a jednocześnie wiemy doskonale, że w gminach, w sołectwach są różne problemy, od rozwiązania których zależy bezpieczeństwo, zależy komfort życia mieszkańców" - podkreślał szef rządu. "Chcemy docenić prace wszystkich sołtysów" - dodał. "Będziemy się starali przyjąć tę ustawę na najbliższych posiedzeniach Sejmu" - zapowiedział.

(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (9)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Warunek to nie krytykować PiSu przed wyborami.
grab
Jest jeden warunek, muszą zapisać się do PiS!
luckyrich
WIdać że próbują dogadać się z PSLem. Widmo porażki zagląda w oczy, a powrót do koryta może zając wiele lat.... . Politycy mają w naturze, że idą po władzę i na urzędy, by załatwiać interesy własne, swoich kumpli i rodziny. Posadki w urzędach, spółkach państwowych, komisjach, fundacjach... nagrody, odprawy, ustawiane przetargi… służbowe WIdać że próbują dogadać się z PSLem. Widmo porażki zagląda w oczy, a powrót do koryta może zając wiele lat.... . Politycy mają w naturze, że idą po władzę i na urzędy, by załatwiać interesy własne, swoich kumpli i rodziny. Posadki w urzędach, spółkach państwowych, komisjach, fundacjach... nagrody, odprawy, ustawiane przetargi… służbowe samochody i mieszkania, ochroniarze. Żaden polityk nie pomoże nam bardziej niż sami możemy sobie pomóc. Po prostu trzeba robić swoje. Zobaczcie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzrzebna . Opisuje proste zasady budowania majątku. Ludzie sami mogą wiele osiągnąć w tym kraju bez niczyjej łaski i to wcale nie jakimiś skomplikowanymi metodami.
dawid_gmyrek
Tego rodzaju wałki są istną tragedią Polski, podobnie zresztą jak większości dawnych demoludów, bez względu na opcję polityczną u koryta.

Nawet znacznie bardziej cywilizowani Czesi mieli za premiera żymskiego mega-wałkarza Babisza, który de facto pochodzi ze Słowacji.
dawid_gmyrek
Niestety ale kryterium wieku eliminuje sołtysa Chobielina :)
dziadekjarek
Może Jarozbw wystartuje
okragly_stol
Bidny mateo … Nie rozumie że na dole ludzie mają realny wpływ na wybieranych polityków … to nie warszawka zabetonowana układem
q-q-q
Tak. Dla OSP za trzy, płatne zresztą, wyjazdy na akcję w ciągu 25 lat jest - proszę 200 zł. Dla sołtysów, którzy otrzymują diety z tytułu pełnionej funkcji - jest 300 zł.
A dla krwiodawców? Nie, przecież oni to robią honorowo.
Stek bzdur:
Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, w odpowiedzi na interpelację
Tak. Dla OSP za trzy, płatne zresztą, wyjazdy na akcję w ciągu 25 lat jest - proszę 200 zł. Dla sołtysów, którzy otrzymują diety z tytułu pełnionej funkcji - jest 300 zł.
A dla krwiodawców? Nie, przecież oni to robią honorowo.
Stek bzdur:
Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, w odpowiedzi na interpelację podkreślił, że dzięki altruistycznej postawie honorowych dawców krwiodawstwo w swojej idei jest honorowe i dobrowolne. I wskazał na dyrektywę 2002/98/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 stycznia 2003 r. ustanawiającą normy jakości i bezpiecznego pobierania, testowania, przetwarzania, przechowywania i dystrybucji krwi ludzkiej i składników krwi oraz zmieniającą dyrektywę 2001/83/WE, zgodnie z którą w celu podnoszenia norm bezpieczeństwa odnoszących się do krwi i składników krwi, krwiodawstwo powinno być dobrowolne i nieodpłatne. - Na podstawie zalecenia nr R (95), 14 Komitetu Ministrów Rady Europy do państw członkowskich w sprawie ochrony zdrowia dawców i biorców w ramach transfuzji krwi, przyjętego w dniu 12 października 1995 r., oddawanie krwi, osocza lub składników krwi jest uważane za dobrowolne i nieodpłatne, jeżeli jest dokonywane przez osobę z jej własnej woli i nie daje podstaw do jakiejkolwiek zapłaty w formie pieniężnej lub w jakiejkolwiek równoważnej postaci. Brak gratyfikacji finansowej wynika z potrzeby zachowania bezpieczeństwa zarówno dawcy jak i biorcy. Tylko dobrowolne i nieodpłatne oddawanie krwi jest bezpieczne, ponieważ decyzja podejmowana przez dawcę jest świadoma, nie wynika z chwilowego impulsu ani pobudek finansowych – wyjaśnia wiceminister Szwed. Jak twierdzi, zgłoszony postulat wprowadzenia specjalnego świadczenia dla honorowych dawców krwi w postaci dodatku do emerytury w wysokości 200 zł miesięcznie, stałby w sprzeczności z ww. rekomendacjami.


A je na tym "honorze" zarabia państwo?
W wyniku sprzedaży nadwyżek osocza krwi pozyskano:
2019: 92 mln zł
2020: 137 mln
2021: 161 mln
2022: 191 mln
W 2023 za litr osocza otrzyma 176,44€ od firm farmaceutycznych.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Resort-zdrowia-zarabia-na-krwi-od-honorowych-dawcow-Wydajemy-za-oplata-8504060.html
peluquero
kazdy kto ma złotówkę w portfelu uczestniczy w tej paradzie kupowania sobie głosów kosztem waluty narodowej

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki