Zielone innowacje w oczyszczaniu ścieków

2023-09-25 12:00
publikacja
2023-09-25 12:00

W obliczu globalnych wyzwań ekologicznych coraz bardziej doceniamy innowacyjne i proekologiczne rozwiązania, które przyczyniają się do ochrony środowiska. Dlatego też jedna z wygranych w plebiscycie Bankier.pl „Fundusze Europejskie – Skorzystamy wszyscy” przypadła firmie ELEKTRO Gospodarka Odpadami.

Zielone innowacje w oczyszczaniu ścieków
Zielone innowacje w oczyszczaniu ścieków
/ Materiały prasowe

Firma ELEKTRO Gospodarka Odpadami powstała w 2013 r. w Tarnowcu. Oferuje szeroką gamę usług z zakresu gospodarki odpadami elektrycznymi i elektronicznymi, w tym również niebezpiecznymi dla zdrowia. Jej klientami są zarówno firmy, korporacje, instytucje rządowe, samorządy, jak i placówki oświatowe oraz osoby indywidualne. Firma nie skupia się tylko na świadczeniu usług, ale też aktywnie przyczynia się do rozwoju nowych, autorskich technologii w obszarze gospodarki odpadami.

To właśnie dlatego zespół Bogusława Bargieła, prezesa spółki, został zwycięzcą w plebiscycie Bankier.pl „Fundusze Europejskie – Skorzystamy wszyscy” w kategorii „Rozwiązanie wspierające klimat i środowisko”. Firma świetnie wykorzystała środki z Unii Europejskiej w celu opracowania specjalnego filtra przydomowej oczyszczalni ścieków przy pomocy materiałów pochodzących z recyklingu.

Innowacyjne rozwiązanie

Pełna nazwa projektu ELEKTRO brzmi „Opracowanie innowacyjnego reaktora/filtra biologicznego przydomowej oczyszczalni ścieków pracującego w oparciu o materiał z tworzywa sztucznego z recyklingu”. Tym, co sprawia, że rozwiązanie zasługuje na szczególną uwagę, jest możliwość stosowania tej technologii w domach jednorodzinnych. Jest niezwykle przydatna na obszarach z rozproszoną zabudową, gdzie nie ma możliwości budowy oczyszczalni dla wszystkich okolicznych mieszkańców.

W ramach szczegółowych działań projektu przeprowadzono kompleksową analizę funkcjonowania specjalistycznego filtra wykonanego z tworzywa sztucznego, skupiając szczególnie się na rozdrobnionym ASB pozyskanym z recyklingu. Badania te były realizowane w skali laboratoryjnej, co pozwoliło na dokładne zrozumienie ich działania i skuteczności. Dodatkowo przeprowadzono testy w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, co pozwoliło realistycznie ocenić potencjalne korzyści wynikające z wprowadzenia nowego rozwiązania.

Oprócz aspektów technicznych projekt uwzględniał również perspektywę przyszłych użytkowników technologii. Przeprowadzono badania, w których sprawdzono użyteczność i wygodę nowego rozwiązania. Te informacje były niezwykle cenne, ponieważ pozwoliły na dostosowanie produktu do rzeczywistych potrzeb.

W rezultacie udało się stworzyć produkt wspomagający pracę i zwiększający efektywność działania przydomowych oczyszczalni ścieków. Innowacyjny filtr został wprowadzony na rynek, umożliwiając znaczną poprawę jakości oczyszczania ścieków przy wykorzystaniu tworzywa sztucznego ASB z recyklingu. To doskonały przykład tego, jak prace badawczo-rozwojowe mogą przekształcić się w praktyczne rozwiązania wspierające ochronę środowiska i przyczyniające się do efektywniejszego wykorzystania zasobów.

Fundusze unijne

Na stworzenie tej technologii ELEKTRO Gospodarka Odpadami uzyskała dotację z programu "Inteligentny Rozwój", przy wsparciu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Całkowita wartość projektu wyniosła ok. 285 tys. zł, z czego prawie 200 tys. zł pochodziło ze środków unijnych.

fot. Materiał Partnera / 

ELEKTRO Gospodarka Odpadami to doskonały przykład firmy, która wykorzystuje fundusze europejskie, aby wprowadzać innowacyjne i przyjazne użytkownikom rozwiązania, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska. Stworzony przez zespół Bogusława Bargieła projekt filtra do przydomowej oczyszczalni ścieków to kolejny dowód na to, że innowacje i ochrona środowiska idą ze sobą w parze.

Źródło:
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki