REKLAMA

W Malezji rozpoczęły się wybory parlamentarne

2018-05-09 03:11
publikacja
2018-05-09 03:11
fot. Davidgn / YAY Foto

W Malezji rozpoczęły się w środę o godz. 8 rano, czasu lokalnego, wybory do izby niższej parlamentu i do zgromadzeń stanowych. O zwycięstwo walczą ugrupowania skupione wokół obecnego premiera Najiba Razaka i jego dawnego mentora, a obecnie przywódcy opozycji 92-letniego Mahathira Mohamada.

Jak informuje Associated Press przed lokalami wyborczymi w stolicy kraju Kuala Lumpur i w innych miastach tworzą się długie kolejki.

O trzecią kadencję ubiega się Najib Razak, szef rządu od 2009 roku i przewodniczący Zjednoczonej Narodowej Organizacji Malajów (UMNO), głównego politycznego ugrupowania w rządzącej koalicji Frontu Narodowego (Barisan Nasional - BN). Wyzwanie rzucił mu Mahathir, który był premierem Malezji w latach 1981-2003 a ostatnio zdecydował się na powrót do polityki.

Przez lata Mahathir wychowywał Najiba w UMNO na swojego następcę. Nestor malezyjskiej polityki nazwał jednak swoją rolę we wzroście znaczenia obecnego premiera "największym błędem swojego życia". Obecnie jest jego zagorzałym przeciwnikiem.

Zdaniem analityków rządzący Front Narodowy może utrzymać większość miejsc w liczącej 222 deputowanych Izbie Posłów (izbie niższej parlamentu), ale musi liczyć się ze znacznym zmniejszeniem swojej przewagi nad pozostałymi ugrupowaniami (obecnie ma 133 miandaty).

Pozycja Razaka uległa ostatnio osłabieniu w związku z oskarżeniami o korupcję i wprowadzeniem bardzo niepopularnego podatku od towarów i usług. W swym apelu do wyborców bezpośrednio przed rozpoczęciem głosowania Razak obiecał, w razie wygranej, m. in. ulgi podatkowe dla młodych.

Prawo wyborcze przysługuje blisko 15 mln Malezyjczyków. Wybierany jest cały skład Izby Posłów i 505 członków 12 z 13 zgromadzeń stanowych. Głosowanie odbywa się w 9 tys. komisji wyborczych; startuje rekordowa liczba 2333 kandydatów. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 8 rano do 5 po południu (godz. 2-11 czasu polskiego).

Pierwsze rezultaty spodziewane są w środę około południa czasu polskiego; zwycięzca powinien zostać ogłoszony kilka godzin później.

Malezja ma ponad 31 mln mieszkańców, większość z nich to muzułmanie. Władza ustawodawcza należy do 2-izbowego parlamentu złożonego z Senatu i Izby Posłów. Władzę wykonawczą sprawuje rząd, którego premiera mianuje głowa państwa. (PAP)

jm/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki