REKLAMA

Rekordowy kwartał upadłości konsumenckiej – ponad 4 tys. bankrutów

Michał Kisiel2020-10-02 09:34analityk Bankier.pl
publikacja
2020-10-02 09:34

W III kwartale 2020 r. z upadłości konsumenckiej skorzystało 4041 osób. To o 75 proc. więcej niż w rekordowych do tej pory ostatnich trzech miesiącach 2019 r. Tylko we wrześniu grono bankrutów powiększyło się o 1366 dłużników.

Rekordowy kwartał upadłości konsumenckiej – ponad 4 tys. bankrutów
Rekordowy kwartał upadłości konsumenckiej – ponad 4 tys. bankrutów
fot. Rebecca_Vale / / Shutterstock

Liczba ogłoszeń o upadłości konsumenckiej nadal pnie się do góry, informuje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. We wrześniu w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” opublikowano 1366 tego typu obwieszczeń, o 237 więcej niż w sierpniu.

Miesięczny rekord nie został pobity, ale zakończony kwartał okazał się okresem o najwyższej odnotowanej dotąd liczbie ogłoszeń. Było ich łącznie 4041, aż o 75 proc. więcej niż w dzierżącym dotąd palmę pierwszeństwa IV kw. 2019 r.

fot. / / Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

Minęło właśnie pół roku od poważnych zmian w prawie dotyczącym upadłości osób fizycznych. Pod koniec marca 2020 r. weszły w życie przepisy, które zliberalizowały dostęp do bankructwa. Wcześniej osoby, które „doprowadziły do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększyły jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa”, nie mogły ogłosić upadłości konsumenckiej. Wymóg ten zniesiono, a kwestii winy dłużnika nie bada się na pierwszym etapie postępowania. Ma ona tylko wpływ na warunki oddłużenia konsumenta już po ogłoszeniu bankructwa. Wydłuża się m.in. okres realizowania planu spłaty wierzycieli.

fot. / / Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

Fala bankructw zaczęła narastać z pewnym opóźnieniem. W kwietniu 2020 r. liczba ogłoszeń o upadłości była rekordowo niska – sięgnęła zaledwie 295. Było to wynikiem zamrożenia działalności sądów w wyniku obostrzeń związanych z wybuchem pandemii. Od połowy roku obserwujemy jednak wyraźnie rosnący trend. Czwarty miesiąc z rzędu liczba spraw przekracza tysiąc. Można oczekiwać, że końcówka roku przyniesie kolejne rekordy, a w całym 2020 r. liczba bankrutów będzie się mieścić w przedziale od 12 do 15 tys. osób. Dla porównania, w 2019 r. odnotowano niecałe 8 tys. upadłości konsumenckich.

Przypomnijmy, że ogłoszenie bankructwa nie jest równoznaczne z natychmiastowym umorzeniem niespłacanych zobowiązań. Taka ścieżka jest co prawda możliwa, ale tylko jeśli sytuacja osobista dłużnika w sposób oczywisty wskazuje, że jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat. Pozostali muszą realizować przez wskazany okres tzw. plan spłaty.

Nowością przewidzianą w tegorocznych regulacjach jest warunkowe umorzenie zobowiązań. Orzeka się je, gdy niezdolność do spłaty nie ma charakteru trwałego. Przez 5 lat od uprawomocnienia się postanowienia upadły ma podobne obowiązki jak bankrut, który realizuje plan spłaty. W tym czasie wierzyciele mają możliwość złożenia wniosku o ustalenie planu spłaty. Jeśli sąd uzna ich argumenty, uchyli postanowienie o warunkowym umorzeniu zobowiązań. 

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona. Telefon: 501 820 788

Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (12)

dodaj komentarz
hania12345
Polecam artykuł o ostatniej nowelizacji:
https://wolczkiewicz.pl/kolejna-liberalizacja-przepisow-o-upadlosci-konsumenckiej-czy-ogloszenie-upadlosci-bedzie-latwiejsze/
xiven
ludzie odnoszą coraz więcej sukcesów w życiu na kredyt i uchylaniu się od spłaty, czyli gospodarka XXI wieku kwitnie w najlepsze
sturmbannfuhrer_brunner
Stopy za wysokie :)
meryt
sturmbannfuhrer_brunner2020-10-02 14:05
"Stopy za wysokie :)"

Stopa powtarzalności.

Nauka pisania:
"kto nauczył cię pisać i czytać"

Z tego powtarzania mieni się szyk wyrazów :)

sturmbannfuhrer_brunner 2020-09-15 19:12
Silvio, kto nauczył cię pisać i czytać...
sturmbannfuhrer_brunner
sturmbannfuhrer_brunner2020-10-02 14:05
"Stopy za wysokie :)"

Stopa powtarzalności.

Nauka pisania:
"kto nauczył cię pisać i czytać"

Z tego powtarzania mieni się szyk wyrazów :)

sturmbannfuhrer_brunner 2020-09-15 19:12
Silvio, kto nauczył cię pisać i czytać...
sturmbannfuhrer_brunner 2020-09-27 11:32
Silvio, kto nauczył cię czytać i pisać...
sturmbannfuhrer_brunner odpowiada meryt
Silvio, kto nauczył cię czytać, pisać oraz liczyć? Jakie jest twoje formalne wykształcenie oraz ile nas podatników kosztuje twoja grafomania i czas tutaj?
meryt odpowiada sturmbannfuhrer_brunner
A była wielotematyczność :)

sturmbannfuhrer_brunner odpowiada meryt2020-09-07 12:16

Silvio, bierz jednak te leki.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Lon-W-razie-silnego-pogorszenia-nastrojow-konsumenta-mozliwy-wniosek-o-ciecie-stop-7957312.html
sturmbannfuhrer_brunner odpowiada meryt
Silvio, kto nauczył cię czytać, pisać oraz liczyć? Jakie jest twoje formalne wykształcenie oraz ile nas podatników kosztuje twoja grafomania i czas tutaj??????????
killgore
Jak była koniunktura to nawet polityka największych miłośników prl czyli pis nie dala rady tego zepsuć. Teraz przychodzi korekta. Jak woda opadnie, zobaczymy kto pływał bez majtek :)))
meryt
killgore2020-10-02 12:45
"Jak była koniunktura"

3 kwartały powyżej 30 (Od 2015 r.).
16 kwartałów powyżej 30 (2008-2015)

Poznański Indeks Koniunktury Bankowej - PIKBANK

https://ue.poznan.pl/www/data/upload/image/KBRU/Informacja%20o%20sytuacji%20na%20rynku%20bankowym%20KF-113%20www.pdf
sturmbannfuhrer_brunner odpowiada meryt
Silvio, kto nauczył cię czytać, pisać oraz liczyć? Jakie jest twoje formalne wykształcenie oraz ile nas podatników kosztuje twoja grafomania i czas tutaj????????

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki