Unicredit chce się połączyć z właścicielem mBanku

analityk Bankier.pl

Włoski bank Unicredit zaproponował niemieckiemu rządowi połączenie z Commerzbankiem – podaje agencja Reuters. Gdyby doszło do takiej sytuacji, powstałby jeden z największych banków w Europie. A Włosi wróciliby do Polski, stając się właścicielami mBanku.

Unicredit szuka partnera w Europie, który pomógłby mu wzmocnić pozycję i poprawić wyniki finansowe. W 2016 roku grupa odnotowała  stratę w wysokości 11 790 mln euro. To właśnie ze względu na słabe wyniki finansowe Włosi zdecydowali wycofać się z polskiego rynku odsprzedając swoje udziały w Banku Pekao grupie PZU.

Jak podaje agencja Reuters, rozmowy z niemieckim rządem są na razie na wczesnym etapie. Włosi rozmawiają z władzami, bo państwo nadal ma 15 proc. udział w Commerzbanku. W 2009 roku na skutek kryzysu finansowego bank został otrzymał 18,2 mld euro pomocy od rządu. W zamian przekazał państwu pakiet 25 proc. akcji. Później część akcji odsprzedano.

(fot. Stefano Rellandini / FORUM)

Źródła Reutersa twierdzą, że fuzją z Commerzbankiem zainteresowane są też inne grupy finansowe.  Rzecznik niemieckiego ministerstwa finansów powiedział, że rząd jest otwarty na rozmowy, bo nie zamierza trzymać akcji Commerzbanku w nieskończoność.  

Gdyby jednak doszło do połączenia, powstałby jeden z największych banków w Europie. Tym samym Włosi trafiliby z powrotem do Polski. Commerzbank jest bowiem właścicielem mBanku – czwartego pod względem wielkości aktywów banku w Polsce (123 mld zł). mBank obsługuje 4,6 mln klientów, z czego około 350 tys. to klienci marki Orange Finanse. Bank jest też obecny w Czechach i na Słowacji.

Wojciech Boczoń

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 7 antydemokrat

Jak nie kupią to Będzie trzeba ratować z kasy podatników więc tak czy tak decyzja już zapadła.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne