Ukłon w stronę polskiej historii

2023-09-25 13:01
publikacja
2023-09-25 13:01

Muzeum Narodowe w Krakowie zostało zwycięzcą w plebiscycie serwisu Bankier.pl „Fundusze Europejskie – Skorzystamy wszyscy” współfinansowanym przez Unię Europejską, którego celem jest nagradzanie polskich przedsiębiorstw i organizacji za doskonałe wykorzystanie funduszy unijnych.

Jury konkursowe wsparte licznymi głosami internautów głosujących w plebiscycie postanowiło wyróżnić Muzeum Narodowe w Krakowie za wyjątkowy projekt pt. „Przeszłość przyszłości – remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich”. Nagroda została przyznana w kategorii „Rozwój kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego”. Wartość przedsięwzięcia wynosiła ponad 56 mln zł, z czego ponad 37 mln zł pochodziło ze środków unijnych.

Materiały prasowe
fot. Materiał Partnera / 

Pracownikom muzeum udało się skompletować wyjątkową kolekcję nieprezentowanych wcześniej dzieł z kolekcji rodziny Czartoryskich. Są one wystawione w wyremontowanym oddziale – Muzeum Książąt Czartoryskich. Cały projekt jest doskonałym przykładem działania, które nie tylko chroni i upowszechnia nasze dziedzictwo narodowe na poziomie ogólnokrajowym i regionalnym, ale także wykorzystuje nowoczesne metody zarządzania i finansowania kultury w Polsce.

Wyjątkowa przestrzeń

Nowa stała ekspozycja zawiera prawdziwe skarby z kolekcji rodziny Czartoryskich. Obejmuje ona znane prace światowych mistrzów, takie jak „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijna czy światowej sławy „Damę z gronostajem” autorstwa Leonarda da Vinci. Znajdują się w niej także dzieła wybitnych polskich artystów, m.in. „Zakuwana Polska” Jana Matejki. W kolekcji można znaleźć również niepokazywane wcześniej eksponaty z Dalekiego Wschodu. Ponadto zaplanowano przestrzeń dla cyklicznych wystaw w Gabinecie Rycin i Rysunków oraz Bibliotece Czartoryskich.

Zwiedzając muzeum, warto zwrócić uwagę również na sposób ekspozycji, który został przygotowany przez firmę ART FM. Szczególnie interesujące są odrestaurowane drewniane gabloty pochodzące z oryginalnego wyposażenia muzeum z ok. 1880 roku. Aranżacja łączy elementy historyczne z nowoczesnymi rozwiązaniami, dostosowując się do oczekiwań współczesnej publiczności. W przypadku wielu eksponatów w Pałacu Czartoryskich konieczne było stworzenie indywidualnych metod prezentacji, zgodnych z wymaganiami współczesnej konserwacji zabytków.

Sam budynek muzeum przeszedł gruntowne zmiany. Dzięki wykorzystaniu pałacowej oficyny, która była wcześniej dostosowana do celów administracyjnych, zwiększono powierzchnię ekspozycyjną o niemal jedną trzecią. Dodano również przezroczysty dach nad neorenesansowym dziedzińcem pałacu, co przekształciło go w nową, atrakcyjną przestrzeń użytkową, idealną do organizacji uroczystości oraz różnych wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty, spektakle czy konferencje naukowe.

Przyjazna kultura

Muzeum Książąt Czartoryskich stara się przyciągać nie tylko bogatą kolekcją, ale również dostępnością dla każdego odbiorcy. Placówka oferuje programy edukacyjne dostosowane dla różnych grup odwiedzających, w tym seniorów, uczniów, przedszkolaków oraz osób z niepełnosprawnościami. Działania obejmują m.in. lekcje muzealne, wykłady, warsztaty czy szkolenia.

Dla osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu dostępne są audioprzewodniki dostępne w języku polskim i kilku językach obcych (angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim), jak również specjalne audioprzewodniki dla osób niewidomych oraz wideoprzewodniki z tłumaczeniem na polski język migowy. Osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi mogą liczyć na nowoczesne rozwiązania takie jak windy, podjazdy, oznaczenia i guzy na podłodze.

Projekt Muzeum Narodowego w Krakowie jest doskonałym przykładem wykorzystania funduszy unijnych w celu ożywienia i udoskonalenia kulturowego dziedzictwa. To nie tylko odnowa i eksponowanie cennych dzieł sztuki, ale także stworzenie nowoczesnej przestrzeni kulturowej dostępnej dla każdego pasjonata.

Źródło:
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki