REKLAMA

Trzeci prezes OpenAI w ciągu trzech dni. Altman przejęty przez giganta

Michał Misiura2023-11-20 10:24, akt.2023-11-20 10:56redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-11-20 10:24
aktualizacja
2023-11-20 10:56

Trwająca od piątku seria negocjacji i sprzecznych doniesień, powstałych wokół zwolnienia prezesa OpenAI, Sama Altmana, wydaje się dobiegać końca. Po plotkach o jego możliwym powrocie, spółka ujawniła nazwisko nowego tymczasowego dyrektora generalnego. Wiadomo też, gdzie trafi Altman.

Trzeci prezes OpenAI w ciągu trzech dni. Altman przejęty przez giganta
Trzeci prezes OpenAI w ciągu trzech dni. Altman przejęty przez giganta
fot. ELIZABETH FRANTZ / / FORUM/Reuters

W piątek 17 listopada zarząd OpenAi niespodziewanie zwolnił Sama Altman podczas spotkania na Google Meet, zarzucając mu brak "konsekwentnej szczerości w komunikacji". W relacji prasowej dotyczącej decyzji podano też, że "zarząd nie ma już zaufania co do jego zdolności do dalszego kierowania OpenAI”. Po zwolnieniu Altmana jego obowiązki przejęła Mira Murati, która zdążyła jednak publicznie poprzeć swojego poprzednika. Media donosiły, że Altman może zostać przywrócony na stanowisko.

Zgodnie z najnowszymi informacjami podanymi przez The Verge raczej do tego nie dojdzie. Murati również przestanie pełnić obowiązki dyrektora generalnego OpenAi, a nowym prezesem firmy zostanie Emmett Shear - były CEO i współzałożyciel Twitcha. Sam Altman ma dołączyć zaś do Microsoftu, gdzie będzie prowadził zespół pracujący nad sztuczną inteligencją. Razem z nim do spółki przejdzie Greg Brockman współzałożyciel OpenAI, który został usunięty w piątek z roli przewodniczącego zarządu.

Decyzję w sprawie odsunięcia Altmana oraz przyjęcia Sheara podjął zarząd OpenAI, który nadzoruje spółkę dominującą non-profit. W jego skład wchodzi jeden z czołowych badaczy sztucznej inteligencji Ilya Sutskever, dyrektor generalny Quora Adam D’Angelo, była CEO GeoSim Systems Tasha McCauley oraz dyrektor ds. strategii w Georgetown's Center for Security and Emerging Technology - Helen Toner. Wiodącą rolę w odsunięciu ze stanowiska Altmana miał odegrać Sutskever.

Brockman został zdegradowany w zarządzie, ale miał zachować pozycję dyrektora ds. technologii. Postanowił jednak odejść w geście solidarności z Samem Altmanem. Tak samo jak on postąpiło również kilku innych pracowników, w tym polscy badacze AI Jakub Pachocki, Aleksander Mądry i Szymon Sidor. Prawdopodobnie oni również otrzymają możliwość przejścia do Microsoftu. Szef spółki Satya Nadella napisał na X (d. Twitter), że "Sam Altman oraz Greg Brockman wraz z kolegami" będą prowadzić nowy zespół badawczy ds. zaawansowanej sztucznej inteligencji.

Według zapowiedzi Satya Nadella grupa, na której czele stanie Sam Altman ma cieszyć się dużą autonomią i samodzielnie wyznaczać tempo opracowywanych innowacji. "Przez lata wiele się nauczyliśmy o tym, jak zapewnić założycielom i innowatorom przestrzeń do budowania niezależnych tożsamości i kultur w firmie Microsoft, w tym w GitHub, Mojang Studios i LinkedIn i nie mogę się doczekać, aż Ty zrobisz to samo" - napisał Nadella.

Mianowanie Emmeta Sheara na stanowisko dyrektora generalnego OpenAI to duże zaskoczenie dla wielu branżowych komentatorów. Stery w najbardziej znanej na świecie firmie zajmującej się sztuczną inteligencją obejmie bowiem osoba, która nie ma z nią żadnych związków ani doświadczenia.

W niedzielę Altman był po raz ostatni w biurze OpenAI, pisząc na X, że będzie to "pierwszy i ostatni raz", kiedy pojawił się tam nosząc odznakę gościa. O 17:00 upłynęło wyznaczonego przez niego ultimatum dla zarządu, dotyczące przywrócenie go na stanowisko, po którym jak zapowiadał, wielu pracowników zdecyduje się odejść.

Termin upłynął, znamy już nazwisko nowego prezesa OpenAI, a Sam Altman zaczyna formować swój zespół w Microsofcie. Trwająca od piątku saga prawdopodobnie doczekała się zakończenia. Być może usłyszymy jeszcze o nowych odejściach z OpenAI. Pewnie zajmie chwilę, zanim poznamy kulisy negocjacji i przyczyny obalenia Altmana.

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (8)

dodaj komentarz
bha
Prawda jest taka,że nie ma ludzi w każdej pracy nie do zastąpienia.A świat i nie tylko nadal będzie się toczył.
_xyz
Powinni Sasina zatrudnić z Czieszyńskim
incitatus
Hehe ale ich samek wyrolowal. Teraz, bedac ich sponsorem w Microsofcie bedzie nimi pomiatal jak chce.
lubsuburbs
'Samek' za bardzo konfabulował, poczuł się tak mocny, że zaczał bąkać o dochodzie gwarantowanym dla każdego dorosłego w USA z zysków z AI i inne tego typu dyrdymały. Ci co faktycznie trzymają władzę/kapitał widocznie nie zdzierżyli tego bredzenia. W Microsofcie pewnie usadzą go w odpowiedniej ławce, aby zajął się wyłącznie 'Samek' za bardzo konfabulował, poczuł się tak mocny, że zaczał bąkać o dochodzie gwarantowanym dla każdego dorosłego w USA z zysków z AI i inne tego typu dyrdymały. Ci co faktycznie trzymają władzę/kapitał widocznie nie zdzierżyli tego bredzenia. W Microsofcie pewnie usadzą go w odpowiedniej ławce, aby zajął się wyłącznie tym na czym się zna. Jak będzie znowu odlatywał to z tą firmą również się pożegna.
derper
"[...] nosząc odznakę gościa."
"Odznakę"? xD Pewnie w oryginale był "badge", a to słownik bezkontekstowy przetłumaczy na "odznakę", ale tutaj chodziło raczej o kartę dostępu / identyfikator / plakietkę... Oj te pismaki
inwestor.pl
Ilość, nie jakość. Mają płacone od klików, więc muszą naprodukować 20 newsów o niczym każdego dnia.
monuz
Pierwszą decyzją nowego prezesa powinna być zmiana nazwy firmy na Y. Co oni w ogóle maja z tym skracaniem nazw. Prudentail=Pru, FOX=FX itd.

Powiązane: Sztuczna inteligencja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki