REKLAMA
PIT 2023

Te spółki z NewConnect dały zarobić krocie

Jarosław Ryba2013-08-01 07:22
publikacja
2013-08-01 07:22

Nie wszystkie spółki notowane na NewConnect zawodzą inwestorów. Przedstawiamy trzy gwiazdy alternatywnego parkietu, które nie tylko już dały zarobić krocie, ale nadal wydają się pozostawać w silnym trendzie wzrostowym.

SEVENET

Sevenet zajmuje się budową i utrzymaniem sieci internetowych w firmach, a także różnorodnymi usługami powiązanymi. Sprzedawała swoje usługi m.in. do PZU, PKO BP, ENEI, Netii, Urzędów Miast Łodzi i Warszawy, Volkswagen Motor Polska, VOLVO i kilku uczelni wyższych. W ostatnich 4 latach firma notuje stałe przychody, które w zeszłym roku wzrosły prawie dwukrotnie. W tym okresie również Sevenet regularnie wypracowywał zysk netto, co nie jest powszechne wśród spółek z alternatywnego parkietu. Za zeszły rok firma zarobiła 1,2 mln zł, a jej obecna giełdowa kapitalizacja to 10 mln zł.


Firma należy do siedmiu prywatnych wspólników, z których każdy posiada po 12,58 proc. akcji, a troje z nich tworzy zarząd spółki. Pozostałe 11,95 proc. akcji znajduje się w obrocie giełdowym. W ciągu ostatniego roku akcje spółki podrożały o 137 proc., a w ostatnim półroczu dały zarobić 56 proc. Zeszłotygodniowa stopa zwrotu wyniosła prawie 12 proc.

FLUID

Celem zawiązania spółki było wdrożenie nowatorskiej technologii produkcji biowęgla - paliwa odnawialnego dla energetyki. Po kilku latach badań spółka stała się wyłącznym właścicielem wszelkich praw do wynalazku. Potencjał innowacyjny biowęgla to nie tylko możliwości dużej redukcji CO2, ale również zastosowania go jako nawóz dla rolnictwa, a w niedalekiej przyszłości być może także jako paliwo do ogniw węglowych.


Firma jest w trakcie budowy zakładu odzysku energii w Sędziszewie. Przeciągająca się inwestycja zaowocowała stratą na koniec 2012 r. Firma straciła 0,2 mln zł i mimo że od pięciu lat nie przynosi jeszcze zysków, na giełdzie wyceniana jest na 20 mln zł. Ta wycena znacząco rosła w ostatnich miesiącach. Spółka rok do roku zyskała na wartości 167 proc., a samo ostatnie półrocze dało dla akcjonariuszy 122 proc. wzrost cen akcji. Dynamika wcale nie spada i w ciągu ostatniego tygodnia firma na NewConnect zyskała 15 proc.

EASYCALL

Easycall to polski operator telekomunikacyjny, działający na rynku od 2005 r. Podstawowym produktem firmy jest telefonia internetowa, która przy zachowaniu jakości tradycyjnego połączenia znacząco redukuje koszty rozmowy. Operator udostępnia własną numerację we wszystkich strefach numeracyjnych w Polsce, pozwala również na przenoszenie numerów od innych operatorów. W zeszłym roku firma zarobiła 0,125 mln zł, wobec straty w 2011 r.


Poprawa wyników to zdaniem zarządu efekt większego skoncentrowania się na klientach biznesowych i działań na rynku międzyoperatorskim. W tym roku spółka chce nadal rozwijać dział sprzedaży biznesowej, co może wiązać się ze wzrostem kosztów. Zagrożeniem są też obniżki stawek na rynku międzyoperatorskim, które forsuje regulator. Firma na rynku wyceniana jest na 3,6 mln zł, a ostatni rok dla jej kursu był bardzo korzystny. W tym okresie akcje podrożały o 223 proc., z tego w ostatnich 6 miesiącach o 166 proc. Zeszły tydzień był równie dobry dla akcjonariuszy, bo przyniósł wzrost wartości firmy o prawie 7 proc.

Metodologia

Do zestawienia, spośród wszystkich giełdowych spółek, zostały wybrane te, których kurs spełnił łącznie 4 kryteria: wzrost w ciągu ostatniego roku o ponad 100 proc., wzrost w ciągu ostatniego półrocza o ponad 50 proc., wzrost w ciągu ostatniego tygodnia o ponad 10 proc. i wzrost na poprzedniej sesji o ponad 3 proc.

Jarosław Ryba

Bankier.pl

Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~chartist
Jakby tak wziąć dłuższy horyzont czasowy, to te wykresy nie wyglądałyby tak ładnie.
~rt
Jak zwykle piewcy sukcesów i dzieci giełdy widzą tylko tą część wykresów która dała zarobić nielicznym tylko tym którym udało się wstrzelić w dołek lub podebrać na rosnącym rynku, zapomina się jak zwykle o tych co trzymali od dawna i tak naprawdę tylko odrabiali straty albo tych co wzieli na lokalnych górkach i potem oddali na dołku ze stratą.
~nara
HEHE CO TO ZA ROBEK RAD Z WAIDEKRIEM KIEDY NIEBYL BANRUTEM NA ASSETUS! TO BYL RAJD I ZAROBEK!!!!
swiesiek
Zapominacie, że SEVENET był sprzedawany przez właścicieli za 3 zł. Oznacza to, że nawet po wzrostach, przynosi 50% strat.
~Happymint
Szanowny Pan autor pominął te spółki z NC , które wypłaciły przyzwoite dywidendy a było ich trochę. Ostatnio : PRO-LOG 1,30 zł/akcja czy EBC 0,20zl/akcja.
~666
miejsca zabraknie....a ile jeszcze czeka na wywalenie lub upadłość ok.50 :-)
~polskadogorynogami
Aż 3, słownie trzy. Nieźle:)))

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki