Straże gminne skontrolują, czym palą w piecach Dolnoślązacy. Na ten cel Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przeznaczy pół miliona złotych.
Na Dolnym Śląsku w latach 2018-2019 będzie realizowany pilotażowy program Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu „Strażnicy Atmosfery”. Jego celem będzie wdrożenie przedsięwzięć związanych z poprawą jakości powietrza. Pół miliona złotych zostanie przeznaczone na zakup m.in. czujników pomiarowych do badań zanieczyszczania atmosfery w województwie, a ponadto funkcjonariusze straży gminnych i osoby upoważnione będą sprawdzać zawartość popiołów w domowych paleniskach.

Podjęte działania przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Wojewodę Dolnośląskiego mają na celu poprawę jakości powietrza na terenie Dolnego Śląska oraz wyeliminowanie spalania w piecach szkodliwych paliw, złej jakości opału i odpadów. Nacisk będzie kładziony głownie na kontrole spalanych produktów, ponieważ to one uwalniają do atmosfery szkodliwe dla zdrowia substancje oraz są główną przyczyną zjawiska smogu.
Funkcjonariusze straży gminnych i osoby upoważnione będą pobierać próbki z domowych palenisk, które zostaną przekazane do specjalistycznych laboratoriów. Wyniki analiz pozwolą stwierdzić, czy w danym piecu spalane były odpady oraz czy użyte paliwo odpowiada obecnie obowiązującym normom. Dzięki dotacjom z WFOŚiGW, gminy będą mogły zakupić pojemniki do pobierania próbek popiołów oraz pokryć koszty przedmiotowych analiz i badań. Ponadto Program daje możliwość indywidualnego doposażenia jednostek gminy, odpowiedzialnych za utrzymanie czystości powietrza w niezbędne do tego narzędzia pracy np. kamery, czujniki itp.
Katarzyna Rostkowska
