REKLAMA
WEBINAR

Stopy w górę. Jak zmieni się Twoja rata?

Michał Kisiel2021-10-06 16:04analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-06 16:04

Po raz pierwszy od 9 lat stopy procentowe poszły w górę. Wielu kredytobiorców zdążyło już zapomnieć, że rata hipoteki może nagle okazać się większym obciążeniem. Na jaką zmianę w domowym budżecie trzeba się przygotować?

Stopy w górę. Jak zmieni się Twoja rata?
Stopy w górę. Jak zmieni się Twoja rata?
fot. Tomasz Warszewski / / Shutterstock

Decyzja RPP zaskoczyła rynek. O zbliżającej się podwyżce stóp procentowych dyskutowano od co najmniej kilku miesięcy, ale niewielu spodziewało się jej w październiku. Zmianę kosztu pieniądza odczują także kredytobiorcy – większość kredytów bazuje na zmiennej stopie, raty wzrosną zatem automatycznie.

Kredyty hipoteczne – podwyżka będzie odczuwalna

Kredytobiorcy spłacający zobowiązania hipoteczne odczują podwyżki z pewnym opóźnieniem. Wynika to z różnego cyklu aktualizowania oprocentowania zmiennego w poszczególnych bankach. Część z nich stosuje np. 3-miesięczny okres ustalania stawek.

W zestawieniu poniżej pokazujemy zmianę raty dla kredytu opartego na wskaźniku WIBOR 3M. Zakładamy „czystą ratę”, czyli obciążenie pozbawione dodatków takich jak np. składki ubezpieczeniowe wymagane w niektórych produktach.

Porównanie wysokości raty równej przed i po zmianie stopy procentowej (marża 2pp., okres spłaty 30 lat)

Kwota kredytu

Rata przed podwyżką

Rata po podwyżce stóp

200 000 zł

764 zł

806 zł

250 000 zł

956 zł

1 007 zł

300 000 zł

1 147 zł

1 209 zł

350 000 zł

1 338 zł

1 410 zł

400 000 zł

1 529 zł

1 612 zł

450 000 zł

1 720 zł

1 813 zł

500 000 zł

1 911 zł

2 015 zł

550 000 zł

2 102 zł

2 216 zł

600 000 zł

2 293 zł

2 418 zł

W symulacji zakładamy, że WIBOR 3M wzrośnie dokładnie o tyle, o ile podwyższono stopę referencyjną (o 0,4 pp., z 0,25 proc. do 0,65 proc.)

Źródło: Bankier.pl

Dla kredytobiorców spłacających kredyt na 400 tys. zł, przy 2-punktowej marży decyzja RPP oznaczać może skok obciążenia o ok. 90 zł miesięcznie.

Szybko zdrożeć mogą nie tylko hipoteki

Zmiana stóp może szybko przełożyć się na koszty związane z innymi typami kredytów. Obecnie obowiązujący limit oprocentowania jest bowiem powiązany ze stopą referencyjną. Po zmianach banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe nie będą mogły życzyć sobie za pożyczone środki więcej niż 8 proc. w skali roku. Do tej pory limit ten wynosił 7,2 proc.

Dostosowanie cenników odbędzie się najszybciej w przypadku pożyczek pozabankowych, kart kredytowych oraz kredytów gotówkowych na dłuższe terminy ze zmienną stopą. W przypadku wielu kredytów ratalnych i „gotówek” krótkoterminowych oprocentowanie jest stałe, obowiązuje do końca umowy.

Przypomnijmy, że oprocentowanie to tylko jeden, mniej istotny z elementów kosztu kredytu. Zmiana stóp nie wpływa na limit opłat i prowizji, które może narzucić kredytodawca.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (26)

dodaj komentarz
nonnn
przy tej inflacji i wzrostach plac to raty raczej nie sa odczuwalne, rozawnictwo czyms musialo sie skonczyc ..meszaniem w szambie
tomkooo
wzrosty plac, o politykach piszesz co 60% sobie dali ? bo jakos nie widze u siebie ani znajomych takich wzrostow :)
hfjdj
Troszeczke podnieśli na spróbowanie. W przyszłym roku inflacja 10%, stopy 5%.
rusin19
wzrost stop 0.4% powoduje wzrost raty o 4%. Jesli przyjąć ze to dopiero pocztem to żeby zdławić inflację stopy będą musiały wzrosnąć min do 5%. Czyli raty kordytów +50%. Wspołczuje
sartan
Sądzę, że do końca 2022 stopa % będzie wynosić połowę inflacji. Inflacja będzie rosła nie tylko z powodu niskiego kosztu pieniądza ale także z powodu wykreowania przez NBP dodatkowego pieniądza na potrzeby budżetu nie pokrytego przez wzrost PKB. Dlatego Glapa mówił, że stopy % nie mają wpływu na inflacje bo wiedział, że ta jest też Sądzę, że do końca 2022 stopa % będzie wynosić połowę inflacji. Inflacja będzie rosła nie tylko z powodu niskiego kosztu pieniądza ale także z powodu wykreowania przez NBP dodatkowego pieniądza na potrzeby budżetu nie pokrytego przez wzrost PKB. Dlatego Glapa mówił, że stopy % nie mają wpływu na inflacje bo wiedział, że ta jest też pochodną kreowania pieniądza i rozdawania go na programy 300+, 500+ itd. Ale ugięli się po presją rządu (aby coś zrobić, bo nas ludzie zamęczą, że nic nie zrobiliśmy) a inflacja będzie dalej rosła. Także to dopiero początek.
hfjdj odpowiada sartan
To czy nie mają wpływu czy mają to zależy. To tak samo jakby rąbnąć samochodem w drzewo i powiedzieć że puszczenie kierownicy nie miało na to wpływu. No to zależy, jak jechał na dachu to wszystko jedno czy puścił kierownicę czy nie. To nie jest takie proste jak w szkole tłumaczyli że minus i minus daje plus i już. Finanse to nie To czy nie mają wpływu czy mają to zależy. To tak samo jakby rąbnąć samochodem w drzewo i powiedzieć że puszczenie kierownicy nie miało na to wpływu. No to zależy, jak jechał na dachu to wszystko jedno czy puścił kierownicę czy nie. To nie jest takie proste jak w szkole tłumaczyli że minus i minus daje plus i już. Finanse to nie regułki z podstawówki tylko skomplikowane zależności.
hfjdj odpowiada sartan
A finanse są właśnie takim samochodem co trudno powiedzieć czy jeszcze jest na kołach i czy ma koła tak więc nic ci nie da to że się nauczyłeś że kierownicą się skręca.
marekpoznan
Wkrótce będą drogie nieruchomości i drogie kredyty - czyż to nie piękne..?
trolley
Przez chwilę tak. Zanim do "ynwestorów" dotrze co się dzieje i czemu się przestało sprzedawać hehe. Dodatkowo chiński dewelopment dalej się wali, potężne spadki sprzedaży mieszkań w Chinach co oznacza dla nas w dużym skrócie spadki cen materiałów.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki