REKLAMA
PIT 2023

Sąd: Główny Geodeta Kraju musi zaprzestać publikowania numerów ksiąg wieczystych

2020-07-07 17:11
publikacja
2020-07-07 17:11

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonego przez Głównego Geodetę Kraju postanowienia Prezesa UODO ograniczającego przetwarzanie danych osobowych w zakresie numerów ksiąg wieczystych w serwisie GEOPORTAL2 - podał UODO.

Sąd: Główny Geodeta Kraju musi zaprzestać publikowania numerów ksiąg wieczystych
Sąd: Główny Geodeta Kraju musi zaprzestać publikowania numerów ksiąg wieczystych
fot. Filip Blazejowski / / Gazeta Polska / FORUM

Sprawa dotyczy nakazu wystosowanego do Głównego Geodety Kraju przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, by zaprzestać publikowania numerów ksiąg wieczystych na GEOPORTAL2. UODO uzasadniał nakaz argumentując, że jeśli dysponuje się numerem księgi wieczystej, można mieć również dostęp do danych o właścicielu nieruchomości, takich jak imię i nazwisko, PESEL, informacje o zobowiązaniach finansowych, przysługujących prawach czy sposobie pozyskania tytułu prawnego do nieruchomości. Główny Geodeta Kraju nie zgodził się z postanowieniem Prezesa UODO, uznając je za błędne i szkodliwe dla obywateli oraz zaskarżył je do sądu.

Według wtorkowego komunikatu UODO, WSA uznał, że postanowienie Prezesa UODO wydane na podstawie art. 70 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych nie może być wstrzymane w trybie przewidzianym w art. 61 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Tym samym postanowienie Prezesa UODO z 6 kwietnia 2020 r., zobowiązujące GGK do zaprzestania publikowania numerów ksiąg wieczystych na portalu internetowym GEOPORTAL2 (geoportal.gov.pl) do czasu wydania decyzji administracyjnej kończącej postępowanie w tej sprawie wciąż podlega wykonaniu.

fot. / / Bankier.pl

W komunikacie Urzędu podano, że WSA wyjaśnił, iż wstrzymanie przez sąd wykonania decyzji organu w trybie art. 61 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi może mieć zastosowanie, gdy zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia skarżącemu znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. A pojęcia znacznej szkody należy rozumieć jako szkodę, która nie będzie mogła być wynagrodzona przez późniejszy zwrot spełnionego świadczenia lub jego wyegzekwowanie ani też nie będzie możliwe przywrócenie rzeczy do stanu pierwotnego. WSA uznał, że postanowienie Prezesa UODO trudno jednak uznać za takie, które mogłyby wyrządzić szkodę, której nie dałoby się naprawić albo jej skutki byłyby trudne do odwrócenia w przypadku późniejszego uchylenia takiego postanowienia.

Według komunikatu, WSA przypomniał również, że zobowiązanie do ograniczenia przetwarzania danych osobowych, o którym mowa w art. 70 ustawy o ochronie danych osobowych jest uprawnieniem organu nadzoru o szczególnym, zabezpieczającym charakterze, wywołującym skutki w ograniczonym czasowo zakresie. Służy do doraźnej i natychmiastowej interwencji w sytuacji, gdy organ nadzoru ma uzasadnione podejrzenia realnego zagrożenia wystąpienia poważnych i trudnych do usunięcia skutków w następstwie dalszego przetwarzania danych osobowych z naruszeniem przepisów.

Postanowienie Prezesa UODO nakazujące GGK zaprzestanie publikowania numerów ksiąg wieczystych na portalu internetowym GEOPORTAL2 do czasu wydania decyzji administracyjnej kończącej postępowanie w tej sprawie zostało wydane 6 kwietnia 2020 r. Prezes UODO podjął taką decyzję w związku z prowadzonym wobec Głównego Geodety Kraju postępowaniem z urzędu w sprawie naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych dotyczącej udostępniania bez podstawy prawnej na portalu internetowym GEOPORTAL2 numerów ksiąg wieczystych. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (18)

dodaj komentarz
jangcy
Tak jest dokładnie we wszystkim w Polsce. UODO kompletnie źle rozumie co to są dane wrażliwe w życiu społecznym i obrocie gospodarczym. Psuje dobrze funkcjonujące narzędzie w imie durnego swojego pseudocelu, a mam wrażenie ze po prostu w celu realizacji własnych ambicji.
Do tego sądy kompletnie irracjonalnie przyznaja mu racje,
Tak jest dokładnie we wszystkim w Polsce. UODO kompletnie źle rozumie co to są dane wrażliwe w życiu społecznym i obrocie gospodarczym. Psuje dobrze funkcjonujące narzędzie w imie durnego swojego pseudocelu, a mam wrażenie ze po prostu w celu realizacji własnych ambicji.
Do tego sądy kompletnie irracjonalnie przyznaja mu racje, literalnie i bezmyślnie stosując prawo, ktore napisał jakiś imbecyl.
Prawo podatkowe zostało zniszczone kompletnie. Za to ktos powinien zostac rozstrzelany a PITy, CITy i VATy powinny być przepisane od początku a najważniejsze ze powinny być stosowane przez urzędy. Bo w papierach jest smietnik, urzędy dowolnie sobie ten śmietnik interpretuja a podatnik tylko płaci za to wszystko kompletnie nie rozumiejac czego sie tak naprawde od niego wymaga.
mobiler
Może mi ktoś wyjaśnić bo nie rozumiem.
Geoportal publikował numery ksiąg wieczystych. Można było łatwo i sprawnie ustali nr księgi. Więc o jakim ujawnieniu "danych osobowych" mowa?
tryby
O takim, że podając numer działki + numer księgi wieczystej, otrzymujesz pełne dane z tej księgi.
Przekonasz się jakie to niebezpieczne dopiero wtedy, jak zjawi się komornik, albo nowy właściciel, a ty ani nie sprzedawałeś domu, ani nie brałeś kredytu.
and00
To teraz kolej żeby zacząć ścigać osoby i instytucje publikujące dane osobowe na kopertach wysyłanych listów
katzpodola
Sprawa jest prosta. Sędziowie i PO nie życzą sobie żeby motłoch szperał i wiedział ile i co mają.
tutaj
Taka wiedza nie może być powszechna, tylko dla wybrańców, by mogli robić lepsze interesy. A szary obywatel będzie wystawał godzinami w kolejkach, w maseczce, przed sądem.
khh
A ja jakos tak nie moge sie oprzec wrazeniu, ze to po to, zeby czasem jakis "nieprawomyslny" pismak nie dokopal sie do majatku zony Morawieckiego albo Szumowskiego...zwlaszcza, ze prawo mowi wprost "Ksiegi wieczyste sa jawne." Ale w RzeczPiSpolitej obowiazuje inna hierarchia wartosci...
and00
Sędziowie raczej nie są pozytywnie nastawieni do PiSu
Ale próby reformy tych sadów są torpedowane przez opozycję i zasiedziałych prominentnych sędziów a zazwyczaj tacy zasiadają w sądach wyższych instancji
aerk
Bez sensu, sam korzystam z publikacji Geoportal i bardzo to ułatwia życie.
Wyrok sądu jest zbyt restrykcyjny. Nie pierwszy raz orzeczenia sądów są oderwane od rzeczywistości.
antek10
A poczta polska moze brac dane osobowe aby zrobic neilegalne wybory. gdzie kara?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki